Wieści czerwiec 2018

W czerwcu sytuacja w Izraelu w sprawach konfliktu z Gazą niestety nic się nie polepszyła. Z Gazy co rusz są wypuszczane ogniste latawce,które powodują pożary na terenach Izraela. Nadal trwają protesty przy ogrodzeniu. Od czasu do czasu są wystrzeliwane ròwnież rakiety. W odwecie siły obronne Izraela prowadzą ostrzały z powietrza jak i ròwnież ròżne inne misje lądowe by aresztować jak najwięcej terrorystòw. W czerwcu był Ramadan i tysiące Palestyńczykòw otrzymały zgody na wjazd by udać się na Wzgòrze Świątynne lub na modlitwy przy grobie w Hebronie. Niestety również te wyjazdy zostały wykorzystane do zamieszek i atakòw.
Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział,że jeśli Hamas nadal będzie dążył do eskalacji sytuacji to zobaczy Siły Obronne Izraela w Strefie Gazy!

Resort bezpieczeństwa przedstawił raport mówiący, że od początku arabskich starć na granicy Strefy Gazy (od 30 marca) straty majątku izraelskiego sięgnęły już około 5 mln szekli (1,4 mln $)Premier Benjamin Netanjahu polecił odliczenie tej kwoty od opłat celnych i innych podatków zebranych przez Izrael w imieniu Autonomii Palestyńskiej.

Były dowódca izraelskich sił powietrznych, gen. Amir Eshel powiedział: „Szanse na zainicjowanie przeciwko nam wojny na północy są niskie, ponieważ istnieje odpowiedzialna osoba Putin, który nie pozwoli nikomu – ani nam, ani Irańczykom – sabotować jego projektu, aby ustabilizować Syrię. Rosjanie są teraz głównym graczem na syryjskim teatrze, a głównym interesem Putina jest zapewnienie stabilności w regionie. ”
Oby to zaufanie nie zostało wykorzystane przeciwko Izraelowi.

Rzecznik palestyńskiego rządu Jusuf al-Mahmoud powiedział, że „nie ma na świecie siły, która mogłaby spowodować wyrzeczenie się naszych więźniów i męczenników. Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za sytuację palestyńskich Arabów i kradnie nasze pieniądze pod pretekstem kompensowania wpływów z podatków.” W ten sposób Autonomia Palestyńska dała wyraźną informację, że nie zrezygnuje z finansowania terrorystów i ich rodzin.

Prezydent Reuven Rivlin sporkał się z austriackim kanclerzem Sebastianem Kurz. Kurz powiedział: „Ja i mój rząd jesteśmy zaangażowani w wspieranie Izraela i jego bezpieczeństwa.”

Niemiecki parlament zatwierdził kontrakt zakupu izraelskich dronów Heron-TP o wartości 1 mld euro. 
    
    Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło zdecydowaną większością popieraną przez Arabię Saudyjską rezolucję potępiającą Izrael za śmierć Arabów na granicy Strefy Gazy. Rezolucja została przyjęta w głosowaniu przez 120 państw. 8 krajów głosowało przeciwko (m.in. Izrael, USA, Gwatemala, Honduras i Togo), a 45 wstrzymało się od głosu (z Unii Europejskiej jedynie Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Chorwacja i Łotwa – pozostałe kraje poparły rezolucję).
Po czym   19 czerwca 2018 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ, Nikki Haley, na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo, formalnie ogłosiła, że Stany Zjednoczone występują z ONZ .
Powodem jest niesłuszne traktowanie Izraela,ktòry przestrzega praw człowieka a jest gorzej traktowany niż takie kraje jak Korea Pòłnocna i Iran.  

     Były minister Gonen Segev, został aresztowany za szpiegostwo na rzecz Iranu. Podczas przesłuchania stwierdził, że próbował oszukać swoich irańskich partnerów i wrócić do Izraela jako bohater. Segev został aresztowany przez Szin Bet w zeszłym miesiącu pod zarzutem popełnienia przestępstw polegających na pomocy wrogowi w czasie wojny i szpiegowania przeciwko państwu Izrael. Segev był wcześniej skazany za przemyt narkotyków, fałszerstwa i oszustwa w handlu elektronicznym, a w ostatnich latach mieszkał w Nigerii. W maju 2018 r. przyjechał do Izraela i został aresztowany. Dochodzenie wykazało, że Segev od co najmniej 2012 r. był irańskim agentem .

Nowo wybrany prezydent Kolumbii, Ivan Duque powiedział, że rozważy przeniesienie ambasady swego kraju do Jerozolimy.

Oby jak najwięcej Państw podążało za przykładem Ameryki!

Władze hiszpańskiego miasta Walencja nazwały Izrael „państwem kryminalnym”. Lider skrajnie lewicowej partii Podemos, Pablo Iglesias Turrión, powiedział: „Musimy bardziej stanowczo działać wobec nielegalnego państwa, jakim jak Izrael.” W ten sposób Walencja przyłączyła się do akcji bojkotu Izraela i ogłosiła swój obszar jako strefę wolną od izraelskiego apartheidu.
    Parę dni później radni w hiszpańskim mieście Pampeluna wezwali hiszpański rząd do zaprzestania handlu bronią z Izraelem i ogłosili izraelskich urzędników jako „persona non grata”, dopóki Izrael nie zaprzestanie „opresyjnej polityki przeciwko Palestyńczykom”. Rezolucja wyraziła również poparcie dla palestyńskiego „prawa do powrotu” i prawa Palestyńczyków do przeprowadzenia pokojowych protestów w Strefie Gazy. Wezwano także rządy Unii Europejskiej do zwiększenia presji i nałożenia sankcji na Izrael, aby zmusić go do zaprzestania „agresji” przeciwko ludności palestyńskiej. Rezolucja ta przeszła .

 
    25 czerwca 2018 r. po południem na lotnisku Dawida Ben Guriona wylądował brytyjski książę William. Po raz pierwszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej przyleciał do Izraela z oficjalną wizytą.

        27 czerwca 2018 r. Instytut Jad Vashem w Jerozolimie wydał oświadczenie popierające decyzję Polski w sprawie zmienienia kontrowersyjnej ustawy, która kryminalizowała oskarżenia o współudział niektórych Polaków w zbrodniach Holokaustu. Wieczorem premier Benjamin Netanjahu wydał oświadczenie: „Jestem zadowolony, że polski rząd, parlament, Senat oraz prezydent całkowicie wycofali przepisy, które spowodowały burzę i konsternację w Izraelu i wśród międzynarodowej społeczności. Stosunki z Polską są ważne dla Izraela i oparte na zaufaniu. Opowiedzieliśmy się za prawdą i wypełniliśmy nasz obowiązek zapewnienia historycznej prawdy o Holokauście” – zaznaczył premier, mówiąc po hebrajsku. Następnie, przechodząc na język angielski, przywitał obecnego na uroczystości ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego, po czym odczytał angielską wersję wspólnej deklaracji przyjętej wraz z premierem Morawieckim.

    27 czerwca 2018 r. polski parlament przegłosował zmianę ustawy dotyczącej ściągania osób oskarżających Polskę o współudział w Holokauście. Z treści ustawy usunięto zapis kary więzienia. Poprawkę ustawy poparło 388 posłów (25 głosowało przeciwko, a 5 wstrzymało się). Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska ma nadzieję, że zmiany w spornej ustawie o Holokauście pomogą Warszawie poprawić stosunki z Izraelem. Wieczorem odbyły się osobne konferencje prasowe premiera Morawieckiego, a następnie premiera Netanjahu. Deklaracja premierów zawiera m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.   
    Dzień później prezydent Reuven Rivlin rozmawiał przez telefon z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Rivlin powiedział: „Chciałem ci osobiście podziękować za całą twoją pracę, aby zmienić prawo o Holokauście. Wciąż pamiętam naszą rozmowę podczas Marszu Żywych, i ucieszyłem się, że spory zostały rozstrzygnięte i że pomimo różnic zdań udało się nam osiągnąć porozumienie.”