Wieści listopad i grudzień 2019

Najważniejsze wiadomości z miesiąca listopada:

11 listopada 2019 r. izraelska marynarka wojenna poinformowała, że około trzech miesięcy temu izraelski okręt rakietowy dostrzegł rosyjski okręt podwodny w odległości około 15 km od wybrzeży Izraela.

12 listopada 2019 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano dwie salwy rakiet ze Strefy Gazy. Wystrzelono 50 rakiet, z których 20 zestrzelił system Iron Dome. Jedna z rakiet trafiła w dom w mieście Sderot. W Aszkelonie służby medyczne udzieliły pomocy 3 osobom – 2 osoby w szoku i jedna doznała urazu podczas ucieczki do schronu. W mieście Aszdod rakieta trafiła samochód. W rejonie miasta Gan Jawne rakieta spadła na środek autostrady.

12 listopada 2019 r. po południem minister obrony Naftali Bennett ogłosił sytuację nadzwyczajną na obszarze do 80 km wokół Strefy Gazy.

12 listopada 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że do wieczora na terytorium Izraela wystrzelono ze Strefy Gazy ponad 190 rakiet. Ponad 50% rakiet spadło w otwartym terenie, natomiast pozostałe były zestrzeliwane przez system Iron Dome, którego skuteczność wyniosła 90%. Służby medyczne udzieliły pomocy 41 osobom, w tym 2 rannym od odłamków rakiet, 21 poszkodowanych podczas ucieczki do schronów i 18 z objawami stresu urazowego. W szpitalach pozostawiono 8 osób. Do dyspozycji sytuacji nadzwyczajnej na południu kraju wyznaczono dodatkowych 30 ambulansów medycznych.

Po czym w odwecie izraelskie siły powietrzne zniszczyły budynek w dzielnicy Shejaiya w Gazie. Rakieta trafiła w pomieszczenie budynku, w którym przebywał wysoki dowódca polowy Islamskiego Dżihadu Baha Abu al-Ata. Zginął on wraz z żoną. Był to precyzyjny atak, w którym uszkodzone zostały jedynie część drugiej kondygnacji i większość trzeciej kondygnacji budynku. Zginęły 2 osoby, a 3 zostały ranne. Zginął 42-letni Abu al-Ata. Był on dowódcą Brygady Gazy w Islamskim Dżihadzie, i był uznawany za jednego z najbardziej radykalnych terrorystów w całej Strefie Gazy. Posiadał on bliskie powiązania z Iranem i wchodził w coraz większy konflikt z Hamasem, wpływając na rosnącą radykalizację Islamskiego Dżihadu. Przeprowadzane w tym roku ataki rakietowe na Izrael dokonywała właśnie dowodzona przez niego grupa. Dodatkowo odpowiadał on za ostrzał snajperów, użycie dronów do ataków i szereg innych ataków terrorystycznych. Od 2012 r. Izrael usiłował go wyeliminować.

Chwile później syryjskie media poinformowały, że nad ranem rakiety trafiły budynek położony w sąsiedztwie ambasady Libanu w Damaszku. W budynku tym ukrywał się wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu Akram al-Ajouri, który podobno miał przeżyć nalot (zginął jego syn). Zginęły 2 osoby, a 6 zostało rannych. Do ataku doszło godzinę po izraelskim nalocie na Strefę Gazy, dlatego o atak na Damaszek oskarżono Izrael.

Unia Europejska wezwała do natychmiastowego zaprzestania ostrzału rakietowego izraelskich społeczności.

13 listopada 2019 r. przez całą noc Islamski Dżihad kontynuował ostrzał rakietowy Izraela. Wystrzelono około 360 rakiet, z których około 60% spadło w otwartym terenie. Wobec pozostałych rakiet aktywowano system obrony Iron Dome, który osiągnął skuteczność 93%.

19 listopada 2019 r. nad ranem islamscy terroryści wystrzelili z Syrii 4 rakiety, które leciały w stronę izraelskich Wzgórz Golan. Siły Obronne Izraela poinformowały, że rakiety zostały zidentyfikowane i były obserwowane podczas ich lotu. System obrony Iron Dome zestrzelił wszystkie wrogie rakiety.

20 listopada 2019 r. wieczorem przewodniczący partii Niebiesko-Biały Benny Gantz poinformował prezydenta Reuvena Rivlina, że nie może utworzyć rządu i że zamierza zwrócić powierzony mu mandat.

A już dzień później wieczorem prokurator generalny Avichai Mandelblit oskarżył premiera Benjamina Netanjahu o wszystkie trzy przypadki korupcji, w sprawie których toczyło się dochodzenie.

Niestety Izrael jest nadal w nie stabilnej sytuacji politycznej .

A z całej tej sytuacji cieszą się jego wrogowie; przywódca Hamasu Ismail Hanijeh powiedział, że oskarżenie korupcyjne premiera Benjamina Netanjahu podnosi morale narodu palestyńskiego. Dodał także, że akt oskarżenia zwiększy „ruch oporu, zarówno ludowy, jak i zbrojony”.

28 listopada 2019 r. członkowie zespołu negocjacyjnego partii Likud, przedstawili nową propozycję dotyczącą utworzenia rządu jedności narodowej. Zgodnie z tą propozycją, Netanjahu byłby pierwszym premierem, jednak służyłby przez bardzo krótki okres czas – trzy lub cztery miesiące. Po tym okresie Netanjahu powróciłby do pełnienia obowiązków zwykłego posła parlamentu, bez żadnego stanowiska w rządzie. Partia Niebiesko-Biały nie zaakceptowała tej propozycji.

W grudniu premier Benjamin Netanjahu powiedział, że przywódcy europejskich krajów powinni się wstydzić za ich wysiłki na rzecz pomocy Iranowi w obchodzeniu amerykańskich sankcji. „W Teheranie, Bagdadzie i Bejrucie ludzie wychodzą na ulice. Podczas protestów giną setki ludzi, ale nadal protestują. Tyrani z Teheranie bezskutecznie do nich strzelają. Bezskutecznie manipulują Internetem, ponieważ nieustraszeni i sfrustrowani Irańczycy nie chce być uciszeni. Tymczasem sześć europejskich państw dołączyło do paryskiego Instrumentu Wspierania Wymiany Handlowej (INSTEX), stworzonego przez europejskie mocarstwa w celu przywrócenia Iranowi zgodności z porozumieniem nuklearnym z 2015 r. W rzeczywistości jest to mechanizm pozwalający uniknąć amerykańskich sankcji wobec Teheran. Te europejskie kraje powinny się wstydzić. Czy niczego nie nauczyły się z historii? Najwyraźniej nie. Umożliwiają fanatycznemu terrorystycznemu państwu opracowywać broń nuklearną i pociski balistyczne, tym samym ściągając katastrofę na samych siebie i wszystkich innych. Teraz jest czas na zmianę kursu. Nadszedł czas, aby zwiększyć presję na Iran, a nie zmniejszyć ją. Teraz jest czas, aby dołączyć do Stanów Zjednoczonych i zwiększyć sankcje wobec Iranu. Tym, którzy opowiadają się za współpracą z Iranem, mówię tak: Historia i wasz naród surowo was osądzą. Zmieńcie kurs teraz.”

11 grudnia 2019 r. późnym wieczorem Knesset podjął decyzję o samorozwiązaniu i przyjął datę kolejnych wyborów parlamentarnych na 2 marca 2020 r. Za rezolucją głosowało 94 posłów, bez głosów sprzeciwu. Prawo izraelskie stanowi, że jeśli po wyborach nie uda się utworzyć rządu w wyznaczonym terminie, parlament zostaje rozwiązany, a nowe wybory mają odbyć się w ciągu 90 dni. Data kolejnych wyborów została jednak ustalona na tydzień wcześniej, aby uniknąć kolizji daty wyborów ze świętem Purim.

18 grudnia 2019 r. rano po raz pierwszy pociąg dużych prędkości przejechał na trasie z Jerozolimy do Tel Awiwu, bez potrzeby zatrzymania się lub przesiadki na porcie lotniczym Ben Guriona. Nowa linia kolejowa ma 57 km długości i biegnie przez dziewięć mostów oraz przez pięć tuneli. Linia kosztowała 7 mld szekli, dwukrotnie więcej niż początkowo szacowano koszty. Koszty obejmowały także budowę nowej stacji w Jerozolimie, która znajduje się 80 metrów pod ziemią, co czyni ją jedną z pięciu najgłębszych stacji na świecie i może być również używana jako schron przeciwatomowy.

20 grudnia 2019 r. główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Fatou Bensouda powiedział, że rozpocznie dochodzenie w sprawie domniemanych izraelskich zbrodni wojennych popełnionych na terytoriach palestyńskich. „Uważam, że … zbrodnie wojenne były lub są popełniane na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy.”

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Stany Zjednoczone „zdecydowanie sprzeciwiają się” decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie wszczęcia dochodzenia w sprawie „zbrodni wojennych” rzekomo popełnionych przez Izrael.

W dniach od 23.12 do 30.12 obchodzono Chanukkę.