Wieści Marzec 2021

COVID

-W marcu rząd Izraela zatwierdził rozpoczęcie od 7 marca pierwszej fazy łagodzenia ograniczeń blokady wprowadzonej z powodu pandemii. Zgodnie z przyjętym planem, kawiarnie i restauracje będą mogły obsługiwać klientów w plenerze, a posiadacze zielonych paszportów będą mogli korzystać z zamkniętych sal bankietowych, konferencji i atrakcji turystycznych. Hotele powrócą do pełnej funkcjonalności dla osób zaszczepionych, otwierając wewnętrzne restauracje. Publiczne zgromadzenia będą ograniczone do 20 osób w pomieszczeniach i 50 osób na zewnątrz.

-Ministerstwa transportu i zdrowia zawarły porozumienie, że loty komercyjne do Izraela będą dostępne dopiero w miesiącach letnich. Oznacza to, że zagraniczna turystyka napływająca do Izraela zostanie otwarta najwcześniej latem.

 

-Grupa antyszczepionkowych działaczy wniosła do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze pozew przeciwko izraelskiemu rządowi, argumentując, że prowadzona w Izraelu kampania szczepień jest „zbrodnią przeciwko ludzkości”. Grupa nazywająca sama siebie Anshei Emet wniosła pozew za pośrednictwem kancelarii prawniczej A. Suchovolsky & Co. Grupa Anshei Emet argumentuje, że Izraelczycy nie zostali poinformowani, że biorą udział w czymś, co zostało nazwane „eksperymentem medycznym”, gdyż premier Benjamin Netanjahu podpisał umowę z firmą Pfizer na podstawie której Izrael otrzymał dużą ilość szczepionek, a Izraelczycy są wykorzystywani jako „eksperymentatorzy”. Pozew argumentuje, że państwo nie przedstawiło żadnej „alternatywy dla leczenia choroby koronawirusowej” i zataiło liczne informacje dotyczące szczepionek. Ponadto stwierdzono, że „nie ma pełnych raportów dotyczących liczby zmarłych lub chorych z powikłaniami” po otrzymaniu szczepionki. W pozwie argumentuje się, że firmy i stowarzyszenia, które groziły uniemożliwieniem nieszczepionym pracownikom podjęcia pracy, działają wbrew Kodeksowi Norymberskiemu, a polityka uniemożliwiająca niezaszczepionym osobom korzystanie z określonych usług i wchodzenia do niektórych miejsc, również jest niezgodna z tym kodeksem. Anshei Emet stwierdziła również, że polityka szczepień jest sprzeczna z izraelskim prawem

-15 marca 2021 r. centrum medyczne Hadassah w Jerozolimie podpisało list intencyjny, aby przeprowadzić część III fazy testów izraelskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi w Brazylii. Szczepionka Brilife różni się od szczepionek Pfizer lub Moderna, które są szczepionkami typu mRnA. Brilife to szczepionka oparta na wektorach. Szczepionka opiera się na wirusie pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej, który jest genetycznie modyfikowany tak, aby wyrażał białko szczytowe koronawirusa na swojej otoczce. Po wstrzyknięciu nie powoduje choroby, nie infekuje ludzi. Zamiast tego organizm ludzki zyskuje zdolność rozpoznania białka wypustki koronawirusa, i zaczyna rozwijać odpowiedź immunologiczną.

Zarząd Centrum Medycznego poinformował również personel medyczny, że pracownicy, którzy jeszcze nie zaszczepili się, lub mają specjalne zwolnienia, nie będą mogli leczyć pacjentów.

-Na koniec marca ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 489. W stanie ciężkim jest 385 osób (187 pod respiratorami). Zmarło 6 214 osób. Obecnie aktywnych jest 6 601 przypadków. Przeprowadzono około 39 661 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 1,3%. Jak dotąd 5 244 481 osób (56,4% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 4 785 534 osób (51,46% populacji) otrzymało obie dawki.

 

 

KOLEJNE WYBORY

21 marca 2021 r. premier Benjamin Netanjahu wezwał izraelskich Arabów do poparcia partii Likud w wyborach. Netanjahu zobowiązał się zorganizować bezpośrednie loty z Tel Awiwu do Mekki, aby w ten sposób ułatwić izraelskim muzułmanom pielgrzymki do najświętszego miejsca Islamu. Premier zauważył, że nawiązanie stosunków z arabskimi krajami doprowadzi do historycznej zmiany w stosunkach między Żydami a Arabami.

23 marca: dzień wyborów

Opublikowane wieczorem pierwsze wyniki sondażu zbieranego przy wyjściach z lokali wyborczych pokazały, że Likud zdobył 31 mandatów, stając się największą partią w Knesecie. Ankieta wykazała, że Jesh Atid zdobył 18 mandatów, Szas i Wspólna Lista Arabska po 9, Jamina 8, Israel Bejteinu, Niebiesko-Biały, Religijny Syjonizm i Partia Pracy po 7, a Zjednoczona Tora Judaizmu, Nowa Nadzieja, i Meretz po 6. Jeśli sondaż okaże się trafny, Benjamin Netanjahu będzie mógł stworzyć szeroką prawicowo-religijną koalicję z 61 mandatami poselskimi, o ile dołączy do niego Jamina. Jamina jest listą wyborczą założoną w celu zjednoczenia narodowo-religijnych partii.

2 dni później  Centralna Komisja Wyborcza opublikowała wieczorem ostateczne wyniki wyborów do 24. Knesetu. Likud uzyskał 30 miejsc w parlamencie, Jesh Atid 17, Szas 9, Niebiesko-Biały 8, Jamina 7, Israel Bejteinu 7, Zjednoczony Judaizm Tory 7, Partia Pracy 7, Wspólna Lista 6, Nowa Nadzieja 6, Meretz 6, Religijny Syjonizm 6, Wspólna Lista Arabska 4. Ostateczne wyniki pokazały, że Izrael ponownie znajduje się w impasie politycznym, a premier Benjamin Netanjahu, ani jego przeciwnicy nie mają większości rządzącej.

Jeśli nikt nie będzie w stanie zgromadzić większości co najmniej 61 mandatów, Izrael pójdzie na wybory po raz piąty w ciągu dwóch lat.

 

ATAKI ZE STRONY IRANU

-3 marca 2021 r. minister ochrony środowiska Gila Gamliel oświadczyła, że zidentyfikowano statek, który jest odpowiedzialny za wyciek ropy naftowej i skażenie izraelskich plaży. Był to libijski statek towarowy „Emerald”, który nielegalnie przemyca ropę naftową z Zatoki Perskiej. Pod banderą Panamy wypłynął on z Iranu do Syrii. Na wysokości wybrzeża Izraela, statek płynął w zupełnym zaciemnieniu i wyłączonymi urządzeniami komunikacyjnymi, zrzucając do morza ropę. Był więc to terroryzm ekologiczny, za którym stoi Iran

-25 marca 2021 r. pocisk nieznanego pochodzenia uderzył w izraelski kontenerowiec „Lori” na Morzu Arabskim. Nikt nie został ranny, ale statek jest uszkodzony. Statek płynął z Tanzanii do Indii. Załoga statku zdecydowała się kontynuować rejs do Indii, gdzie zostanie przeprowadzona ocena szkód. Prawdopodobnie był to irański atak rakietowy. Statek należy do firmy firmy XT Management z siedzibą w Hajfie, ale jest zarejestrowany w Liberii.

 

CIEKAWOSTKI MIĘDZYNARDOWE

-Rada Praw Człowieka ONZ uchwaliła rezolucję wzywającą do nałożenia embarga na broń wobec Izraela. Rezolucję poparły 32 państwa, a 6 głosowało przeciwko: Austria, Brazylia, Bułgaria, Kamerun, Malawi i Togo. Rezolucja przeszła przy 8 krajach wstrzymujących się od głosu: Bahama, Czechy, Indie, Wyspy Marshalla, Nepal, Filipiny, Ukraina i Wielka Brytania. Za przyjęciem rezolucji głosowały między innymi: Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia i Polska. Tekst nic nie wspomina o Hamasie, terroryzmie i podżeganiu przeciwko Izraelowi.

-14 marca 2021 r. Kosowo otworzyło swoją ambasadę w Jerozolimie. W ten sposób Kosowo stało się pierwszym muzułmańskim państwem, którego ambasada w Izraelu znajduje się w Jerozolimie.

 

-Cypr, Grecja i Izrael podpisały wstępne porozumienie w sprawie budowy najdłuższego i najgłębszego podwodnego kabla energetycznego na świecie, który będzie przebiegał po dnie Morza Śródziemnego. Koszt budowy wyniesie około 900 mln dolarów i połączy sieci elektroenergetyczne tych trzech krajów. Kabel będzie miał moc 1000-2000 MW, a jego budowa ma zostać ukończona do 2024 r. Będzie on miał długość 1500 km.

 

-15 marca 2021 r. film „White Eye” w reżyserii izraelskiego reżysera Tomera Shushana został w nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego.

-27 marca 2021 r. izraelska gimnastyczka Linoy Ashram zdobyła złoto na Mistrzostwach Świata odbywających się w Sofii w Bułgarii.

-31 marca 2021 r. amerykańskie media odkryły, że administracja Joe Bidena przekazała po cichu 75 mln dolarów wsparcia ekonomicznego dla Autonomii Palestyńskiej. Tydzień wcześniej nagłośniono przekazanie 15 mln dolarów na walkę z pandemią w Autonomii Palestyńskiej, a jednocześnie wystąpiono po cichu do Kongresu o pomoc w wysokości 75 mln dolarów.