Wieści styczeń 2023

WIEŚCI STYCZEŃ

 

Polityka wewnętrzna

W styczniu odbyło się pierwsze posiedzenie nowego rządu Izraela, na którym premier Benjamin Netanjahu przedstawił program koalicji. Jako priorytet nowego rządu umieszczono ograniczenie nuklearnych aspiracji Iranu i walkę z irańską obecnością wojskową w Syrii, jednocześnie obiecując walkę z rosnącymi kosztami życia oraz zwiększenie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie przestępczości w Izraelu.

18 stycznia Sąd Najwyższy orzekł, że przewodniczący parti Szas Aryeh Deri nie może pełnić funkcji ministra w obecnym rządzie, gdyż rok temu został skazany za przestępstwa podatkowe. Dziesięciu sędziów głosowało za zdyskwalifikowaniem Deri, podczas gdy jeden sędzia (Josef Elron) głosował za zezwoleniem Deri na dalsze pełnienie funkcji ministra. Deri podobno powiedział członkom partii Szas, że nie ustąpi, a Szas zagroził, że obali rząd, jeśli Deri zostanie zwolniony z urzędu ministra.

Po czym partia polityczna Szas wydała oświadczenie: „Tragedia spotkała Izrael. Sąd Najwyższy, który twierdzi, że zajmuje się mniejszościami, odrzucił dziś głosy 400 000 wyborców, którzy oddali głosy swego poparcia na Szas. Wyborcy Szas poszli do urn wyborczych wszystko wiedząc o ministrze Aryeh Deri. 400 000 wyborców dało 11 mandatów parti Szas. Dzisiaj sąd orzekł, że wybory są bez znaczenia. Jest to decyzja polityczna.”

21 stycznia wieczorem około 100 tys. Izraelczyków zgromadziło się w Tel Awiwie, aby zademonstrować przeciwko nowemu rządowi Benjamina Netanjahu i próbom reformy wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowe demonstracje odbyły się również przed rezydencją prezydenta w Jerozolimie, Beer Szewie i Hercliji. Na wiecu w Hajfie były minister sprawiedliwości Gideon Sa’ar powiedział: „Panie premierze, proszę natychmiast zwolnić ministra Aryeh Deri. Panie premierze, nie próbujcie naruszać demokracji. Minęło 75 godzin od wydania wyroku. Panie premierze, obraża pan Sąd Najwyższy.”

Dzień później premier Benjamin Netanjahu odwołał przewodniczącego parti politycznej Szas, Aryeha Deri ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych i ministra zdrowia.

 

Konflikt Gaza Palestyna

 

6 stycznia 2023 r. Izrael ogłosił pakiet sankcji wymierzonych w Autonomię Palestyńską w odpowiedzi na jej próbę przekonania Zgromadzenia Ogólnego ONZ do poparcia sprawy Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Izraelowi. Sankcje obejmują zamrożenie wszystkich arabskich budów w strefie C Judei i Samarii – w tym rozprawę z nielegalnym budownictwem – oraz przejęcie 139 mln szekli z podatków zebranych przez Izrael w imieniu Autonomii Palestyńskiej. Pieniądze te zostaną przekazane na fundusz dla izraelskich ofiar arabskich terrorystów.

Minister obrony Joav Galant nakazał cofnięcie zezwoleń trzem urzędnikom Autonomii Palestyńskiej, którzy wjechali na terytorium Izraela, aby odwiedzić dom terrorysty Karima Jounesa, który został zwolniony z więzienia w tym miesiącu po odsiedzeniu 40 lat za zabójstwo w 1980 r. izraelskiego żołnierza Abrahama Bromberga.

Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir polecił komisarzowi policji Kobi Shabtai, aby nakazał policji usunięcie wszelkich flag Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) z miejsc publicznych i zaprzestanie wszelkiego podżegania przeciwko państwu Izrael. Ben Gvir przekazał polecenie, które uznaje wywieszanie flagi OWP za wsparcie dla organizacji terrorystycznej.

25 stycznia rano terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na posterunku przy osiedlu żydowskim Kedumim w środkowej części Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Terrorysta pochodził z Dżaninu w Samarii.

W konsekwencji izraelska grupa sił specjalnych wjechała w przebraniu za Arabów (ciężarówką przewożącą mleko) do obozu uchodźców w Dżeninie. Celem akcji było zatrzymanie członków komórki terrorystycznej Islamskiego Dżihadu, która na podstawie informacji wywiadowczych przygotowywała duże zamach w Izraelu. Otoczono budynek w którym przebywały osoby podejrzane. Po wejściu do środka doszło do wymiany ognia z terrorystami. W wymianie ognia zginęło 4 terrorystów, a kolejnych 2 zginęło podczas próby ucieczki z budynku. Saperzy zdetonowali dwa ładunki wybuchowe, które były w posiadaniu podejrzanych. Zatrzymano 1 poszukiwaną osobę. W międzyczasie do sił specjalnych dołączyły inne izraelskie siły bezpieczeństwa, które zostały zaatakowane przez terrorystów. Z meczetów Dżeninu rozległy się wezwania wzywające Arabów do przybycia z pomocą terrorystom. Szkoły zostały poproszone o pozostanie zamknięte na czas trwania starć. Terroryści rozstawili 30 barykad ulicznych, usiłując zablokować izraelskie siły. W starciach zginął co najmniej 1 terrorysta, a około 8 osób zostało rannych. Terroryści zestrzelili izraelski dron. Palestyńskie służby medyczne poinformowały, że ogółem zginęło 10 osób.

Dodatkowo grupy terrorystyczne działające w Strefie Gazy zwołały „pilne spotkanie”. Islamski Dżihad ogłosił, że Izrael ponosi odpowiedzialność za atak w obozie uchodźców w Dżeninie i że jeśli izraelskie ataki na Dżenin nie ustaną, „wszystkie opcje są otwarte”.

Izraelskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w podwyższony stan gotowości z powodu możliwości zemsty za tą operację w Dżeninie. Izraelskie pozycje na północy Samarii wzmocniono spadochroniarzami, a baterie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome przygotowano na wypadek ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy.

W ciągu całego dnia odnotowano 30 ataków kamieniami, 6 z koktajlami Mołotowa i szereg innych incydentów w Judei i Samarii. W rejonie osiedla Ariel w Samarii uszkodzonych zostało kilka pojazdów, a 1 osoba została ranna. Przy osiedlu Jakir uszkodzono dwa samochody i autobus. We wsi Huwara postawiono uliczną barykadę i podpalono opony. Również w Strefie Gazy podpalono opony w pobliżu bariery granicznej.

27 stycznia krótko po izraelskim nalocie, terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety na przygraniczne osiedla w Izraelu. Jedną rakietę zestrzelił system obrony Iron Dome, druga spadła w otwartym terenie, a trzecia spadła wewnątrz strefy.

Tego samego dnia wieczorem terrorysta przyjechał samochodem do dzielnicy Newe Jakow we wschodniej Jerozolimie i otworzył ogień do Żydów stojących przed synagogą Ateret Avraham po modlitwach szabatowych. Następnie kontynuował pościg za uciekającymi ludźmi, ale w pewnym momencie przerwał atak i podjął próbę ucieczki samochodem. Bardzo szybko na miejsce zdarzenia dotarli policjanci, którzy zidentyfikowali uciekający samochód i w sąsiedniej dzielnicy Beit Hanina zastrzelili napastnika. Cały atak trwał 5 minut. W ataku zginęło 8 osób, a 10 zostało rannych. Terrorysta okazał się 21-letnim mieszkańcem sąsiedniej arabskiej dzielnicy Szuafat. Mieszkańcy obozu uchodźców Szuafat we wschodniej Jerozolimie świętowali atak terrorystyczny w sąsiedniej żydowskiej dzielnicy. Na ulicach obozu rozdawano słodycze.

Benjamin Netanjahu i minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir przybyli na miejsce ataku terrorystycznego w Jerozolimie. Ludzie zgromadzeni na miejscu ataku krzyczeli: „Śmierć Arabom!” Netanjahu powiedział: „Wzywam obywateli, aby nie brali prawa w swoje ręce, ponieważ mamy policję i armię.” Dotrzemy do wszystkich zaangażowanych w ten atak.” Gen. Halevi polecił wzmocnienie Dywizji Judei i Samarii dodatkowym 101 Batalionem Spadochroniarzy, oraz przygotowanie się na możliwe scenariusze eskalacji w regionie. Polecono wzmocnić ochronę osiedli żydowskich w Judei i Samarii, oraz dróg w tym obszarze.

Po czym duże siły izraelskiej policji granicznej wkroczyły do arabskiej dzielnicy Al-Tur we wschodniej Jerozolimie. Przeszukano rodzinny dom terrorysty, który dzisiaj przeprowadził atak terrorystyczny na synagogę w Jerozolimie. Zatrzymano 47 osób. W trakcie tych działań doszło do gwałtownych arabskich zamieszek.

Wieczorem w Dżeninie i innych arabskich miejscowościach strzelano na wiwat i odpalano fajerwerki, aby uczcić atak terrorystyczny w Jerozolimie.

Jednocześnie wybuchły arabskie zamieszki w miejscowości Huwara w środkowej Samarii. Tłum obrzucił kamieniami izraelski samochód. Ranny został 1 Izraelczyk. Drugi Izraelczyk oddał strzały ostrzegawcze w powietrze, dzięki czemu uniknięto linczu. Na miejsce zdarzenia przybyli izraelscy żołnierze.

Dzień później, 28 stycznia przed południem terrorysta otworzył ogień do Żydów będących na stanowisku archeologicznym Miasto Dawida przy Starym Mieście w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków – 47-letni ojciec i 23-letni jego syn. Obaj są w ciężkim stanie, ale stabilnym. Będący na miejscu przechodnie odpowiedzieli ogniem, raniąc i obezwładniając napastnika. Policjanci ustalili, że terrorysta miał 13 lat i pochodzi z dzielnicy Silwan we wschodniej Jerozolimie. Policjanci ustalili także, że obaj przechodnie, którzy otworzyli ogień do terrorysty, posiadali licencje na broń.Wieczorem izraelska policja wezwała licencjonowanych posiadaczy broni do noszenia broni palnej przy sobie. Jest to odpowiedź na falę terroru, która dotknęła Izrael.

Wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Podjęto szereg decyzji, w tym: (1) Dom terrorysty, który przeprowadził atak terrorystyczny w Jerozolimie, zostanie zapieczętowany w celu jego wyburzenia. (2) Zostaną cofnięte prawa do ubezpieczenia społecznego i dodatkowe świadczenia dla rodzin terrorystów wspierających terroryzm. (3) Na najbliższym posiedzeniu rządu przedmiotem dyskusji będzie ustawa o cofnięciu izraelskich dowodów osobistych rodzin terrorystów wspierających terroryzm. (4) Wydawanie pozwoleń na broń palną zostanie przyspieszone i rozszerzone, aby umożliwić tysiącom dodatkowych obywateli noszenie broni. (5) W odpowiedzi na ataki terrorystyczne i towarzyszące im uroczystości w społecznościach arabskich, premier Netanjahu zdecydował o kolejnych krokach, które zostaną przedłożone . (6) Przeprowadzone zostanie wzmocnienie jednostek wojskowych i policyjnych, rozszerzone aresztowania oraz skoncentrowane operacje w celu przejęcia nielegalnej broni.

W tym samym czasie wieczorem terrorysta wszedł do restauracji przy skrzyżowaniu Almog w pobliżu Jerycha i otworzył ogień z pistoletu, ale po wystrzeleniu jednego pocisku broń zacięła się, a napastnik uciekł. Nikt nie odniósł obrażeń. Policja wszczęła poszukiwania sprawcy ataku.

Równolegle ochrona osiedla żydowskiego Kedumim w środkowej Samarii, zidentyfikowała uzbrojonego terrorystę ukrytego na obrzeżach społeczności. Podczas próby zatrzymania zastrzelono terrorystę. Wojsko zabezpieczyło teren i przeczesało okolicę.

31 stycznia , raptem po 3 dniach , wieczorem terrorysta staranował samochodem 2 izraelskich żołnierzy przy osiedlu żydowskim Tapuah w środkowej Samarii. Obaj żołnierze zostali ranni i przewieziono ich do szpitala.

 

 

 

Rosja – Ukraina

 

W styczniu naczelny rabin Moskwy Rabin Pinchas Goldschmidt (od lipca poza Rosją) wezwał Żydów do opuszczenia Rosji, gdyż ci, którzy pozostaną, staną się kozłami ofiarnymi za niepowodzenia wojny w Ukrainie.

 

11 stycznia zespół wolontariuszy United Hatzalah przekazał 100 generatorów prądu różnym instytucjom w Humaniu, Lwowie, Kijowie i Odesie w Ukrainie. W Ukrainie panują trudne warunki związane z ujemnymi temperaturami, śniegiem i utrzymującym się brakiem stałych dostaw prądu spowodowanych wojną. Z tego powodu liczne szkoły, domy dziecka, przychodnie lekarskie zwróciły się o pomoc.

13 stycznia 2023 r. ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewgen Kornijczuk powiedział, że Izrael przekaże Ukrainie zaawansowane technologie ostrzegania przed rakietami i dronami a 30 stycznia ministerstwo obrony poinformowało, że dostarczono do Ukrainy trzy opancerzone ambulansy medyczne Mercedes Sprinter z firmy Plasan Re’em. Karetki są wyposażone w sprzęt medyczny, taki jak defibrylator, system tlenowy, itp.

 

Ciekawostki

Ministerstwo turystyki poinformowało, że w 2022 roku do Izraela przybyło 2,67 mln turystów, co przyniosło izraelskiej gospodarce 13,5 mld szekli.

 

27 stycznia premier Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, upamiętniającego 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau