Wieści Czerwiec i Lipiec 2021

Izrael Czerwiec i Lipiec 2021

 

Polityka wewnętrzna

 

– 2 czerwca  późnym wieczorem przewodniczący partii Jesz Atid, Jair Lapid poinformował prezydenta Reuvena Rivlina, że jest w stanie utworzyć rząd. W skład koalicji rządowej wejdą partie: centroliberalna Jesz Atid (lider Jair Lapid), centrosocjalliberalna Niebiesko-Biali (lider Benny Gantz), prawicowa Jamina (lider Naftali Bennett), centrolewicowa Partia Pracy (lider Merav Michaeli), prawicowa Israel Bejtenu (lider Awigdor Lieberman), centroprawicowa Nowa Nadzieja (lider Gedeon Sa’ar), socjaldemokratyczna Meretz (lider Nitzan Horowitz) i islamska Ra’am (lider Mansour Abbas). Jako pierwszy premierem zostanie Naftali Bennett, a po dwóch latach nastąpi zmiana i premierem zostanie Jair Lapid.

– Kneset wybrał Izaaka Herzoga na prezydenta Izraela. W tajnym głosowaniu Herzog uzyskał 87 głosów, a Miriam Perec uzyskała 26 głosów. Sześciu posłów wstrzymało się od głosu. Herzog obejmie urząd 9 lipca.

– 10 czerwca wieczorem w pobliżu Knesetu odbyła się prawicowa demonstracja przeciwko nadchodzącemu rządowi jedności narodowej, potępiając nową koalicję za związki ze Zjednoczoną Listą Arabską (Ra’am) i partiami lewicowymi.            Demonstracja odbyła się pod hasłem: „Nie dla lewicowego rządu”.

– W składzie rządu będzie islamska partia i to wzbudza największe obawy.

– Tysiące Izraelczyków świętowało ustąpienie Benjamina Netanjahu z urzędu premiera. Tymczasem Netanjahu na spotkaniu prawicowych partii powiedział: „Dołożymy wszelkich możliwych starań, aby obalić tę lewicową koalicję. Opozycja jest silna i zjednoczona. Obalimy ten rząd przy pierwszej nadarzającej się okazji.”

– W czerwcu minister finansów Avigdor Lieberman ogłosił, że od przyszłego miesiąca zamierza wstrzymać zasiłki dla bezrobotnych, osobom do 45 roku życia. Lieberman powiedział: „Od blisko czterech miesięcy gospodarka jest w pełni otwarta, a stopa bezrobocia jest niższa niż 7,5%, czyli stopa jest na poziomie ustalonym przez poprzedni rząd jako poziom wstrzymania świadczeń.

 

 

Ciekawostki – Wydarzenia

 

– Firma Amazon poinformowała, że do 2023 r. otworzy kilka centrów danych w Izraelu. Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak Izrael podpisał umowę o wartości 1 mld dolarów z Amazon Web Service i Google na hostowanie serwerów w chmurze dla sektora publicznego i wojska.

18 lipca  – Tisza B’Aw.

Tysiące Żydów przybyło do Jerozolimy na modlitwy na plac przy Zachodnim Murze z okazji postu Tisza B’Aw, dnia zburzenia Świątyni. Od godz. 7 rano zezwolono Żydom na wejście na Wzgórze Świątynne przy eskorcie policji. Ogółem przez cały dzień na wzgórze weszło ponad 1600 Żydów. W związku z tym Arabowie wszczęli zamieszki. Muzułmańscy przywódcy duchowni od kilku dni wzywali wiernych, by powstrzymali Żydów przed wejściem na teren meczetu al-Aksa podczas święta Tisz bAw

Covid-19

Izrael cieszył się tylko krótko ustaniem pandemii. Wygląda na to ,że szczepienia nie mogą uchronić ich przed następną falą , nawet jeśli prawie 90% społeczeństwa jest zaszczepione.

 

– 6 czerwca ministerstwo zdrowia rozpoczęło kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi dla nastolatków w wieku 12-15 lat.

– 23 czerwca  w związku ze wzrostem zachorowalności na koronawirusa, dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Hezi Levy podpisał nowelizację przepisów zdrowia publicznego. Od tego ranka port lotniczy Ben Guriona przywrócił nakaz noszenia masek ochronnych na twarz. Osoby odprowadzające podróżnych nie będą mogły wejść do ogólnodostępnych części obiektu terminala lotniska. Nakaz noszenia masek dotyczy także wszystkich przejść granicznych oraz miejsc w których udzielana jest pomoc medyczna. Zgodnie z nowelizacją, na osobę sprawującą opiekę nad małoletnim poniżej 12 roku życia może zostać nałożona grzywna w wysokości 5 tys. szekli, jeśli małoletni naruszy przepisy kwarantanny.

-Premier Naftali Bennett spotkał się z ministrem zdrowia Nitzanem Horowitzem i innymi wyższymi rangą pracownikami służby zdrowia. Podjęto decyzję o przesunięciu wjazdu zagranicznych turystów do Izraela na 1 sierpnia.

-Szef publicznej służby zdrowia dr Szaron Alray-Price ujawniła niepokojące fakty dotyczące nowych przypadków koronawirusa. Połowa wykrytych w ostatnim miesiącu przypadków koronawirusa to osoby, które otrzymała obie dawki szczepionki mRNA firmy Pfizer i powróciły z zagranicy.

– Od 25 czerwca 2021 r. powrócił obowiązek stosowania masek ochronnych na twarz w pomieszczeniach zamkniętych. Dyrektywę wydano ze względu na rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa Delta.

– Dr Robert Malone, który wynalazł technologię mRNA stosowaną obecnie w szczepionkach Pfizer-BioNTech i Moderna, ostrzegł, że rządy zatajają niektóre informacje dotyczące zagrożeń związanych ze szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Problem dotyczy zapalenia mięśnia sercowego u młodych mężczyzn poniżej 18 roku życia. „Moją obawą jest to, że wiem, że istnieje takie ryzyko. Ne mamy jednak dostępu do wszystkich danych, a dane nie były zbierane wystarczająco rygorystycznie, abyśmy mogli dokładnie ocenić występujące ryzyko – a zatem, tak naprawdę nie mamy informacji, które są nam potrzebne do podjęcia rozsądnej decyzji. Mogę powiedzieć, że stosunek ryzyka do korzyści dla osób w wieku poniżej 18 lat, nie uzasadnia szczepień. Jedną z moich obaw jest to, że rząd nie jest dla nas transparentny, i nie informuje o tych zagrożeniach. Dlatego uważam, że ludzie mają prawo decydować samemu o szczepieniu, zwłaszcza, że są to szczepionki eksperymentalne.”

 

-7 lipca 2021 r. w Izraelu zidentyfikowano cztery przypadki nowej mutacji koronawirusa, którą nazwano Delta Plus. Trwają dogłębne badania epidemiologiczne łańcuchów infekcji. Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że w południowej Ameryce rozpowszechnia się mutacja Lambda, którą pierwotnie zidentyfikowano w Peru i Chile.

-19 lipca 2021 r. dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash powiedział: „Przesuwamy termin wjazdu zagranicznych zaszczepionych turystów do Izraela. Z pewnością nie stanie się to 1 sierpnia. Nie ustalono nowej daty.

 

-22 lipca 2021 r. premier Naftali Bennett w wieczornym przemówieniu telewizyjnym wezwał wszystkich nieszczepionych Izraelczyków w wieku powyżej 12 lat, aby natychmiast zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. „Nasze wyzwanie jest jasne: wszyscy Izraelczycy, którzy mogą się zaszczepić, muszą się zaszczepić. Każdy obywatel w wieku powyżej 18 lat, który nie ma przeciwskazań medycznych, powinien się zaszczepić! Wciąż jest ponad 600 tys. osób poniżej 30 roku życia, którzy nie zostali zaszczepieni.

Rośnie tez liczba nowych infekcji , dziennie przybywa ok.1000 nowych przypadków.

 

Polityka Meidzynarodowa

 

-7 czerwca  Izrael został po raz pierwszy wybrany do pełnienia funkcji członka Rady Gospodarczej i Społecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC), otrzymując ponad dwie trzecie głosów poparcia państw członkowskich ONZ. 154 kraje okazały swoje poparcie dla Izraela, który będzie miał teraz możliwość głosowania, przedstawiania propozycji do dyskusji, podejmowania inicjatyw w jednym z trzech głównych organów ONZ.

-24 czerwca 2021 r. prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernandez otworzył ambasadę swojego kraju w Jerozolimie. W ten sposób Honduras stał się czwartym krajem, który otworzył swoją ambasadę w Jerozolimie

 

W tym samym dniu ,wysoki urzędnik Departamentu Stanu USA odmówił uznania Wzgórz Golan za część Izraela, co oznacza wycofanie się Stanów Zjednoczonych z decyzji administracji Trumpa z 2019 r

 

– 27 czerwca ambasador Polski w Izraelu, Marek Magierowski, odniósł się do rosnącego napięcia między oboma krajami w związku z nową ustawą wprowadzającą 30-letni okres przedawnienia w dochodzeniu roszczeń majątkowych dla ofiar Holokaustu. „Mam wrażenie, że w Izraelu nikt nie przeczytał tej ustawy, ani nie jest świadomy jej treści. Izraelscy politycy próbują wykorzystać okazję do zniszczenia naszych relacji, a nie do ochrony ocalałych z Holokaustu.”

Po czym został wezwany do izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych za jego wypowiedź w tej sprawie .

Równocześnie przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder wezwał społeczność żydowską na całym świecie do ponownego przemyślenia swoich relacji z polskim rządem, po tym, jak parlament RP uchwalił projekt ustawy, która poważnie ograniczy jakąkolwiek zdolność żydowskich ofiar Holokaustu do odzyskania skradzionych własności w Polsce.

Izrael zwrócił się do administracji Stanów Zjednoczonych o wsparcie jego wysiłków przeciwko nowemu ustawodawstwu w Polsce.

 

-6 lipca 2021 r. minister obrony Benny Gantz ponownie zaoferował Libanowi pomoc humanitarną, aby pomóc w jego wyniszczającym kryzysie finansowym. Wezwał społeczność międzynarodową do ratowania Libanu.

-14 lipca 2021 r. Słowacja ogłosiła, że otworzy swoją misję dyplomatyczną w Jerozolimie.

 

-16 lipca 2021 r. Luksemburg ogłosił zawarcie porozumienia osiągniętego ze Światową Organizacją ds. Żydowskiej Restytucji (WJRO) umożliwi ocalałym z Holokaustu żydowskim obywatelom Luksemburga ubieganie się o jednorazową wypłatę bezpośredniej pomocy z utworzonego w tym celu funduszu.

 

 

 

 

 

 Konflikt Gaza – Palestyna

– 9 czerwca 2021 r. niemiecka gazeta Bild opublikowała fragmenty raportu, który w 2019 r. został przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej i nie został opublikowany. Raport przeanalizował 156 podręczników i 16 programów nauczania wydanych przez Autonomię Palestyńską w latach 2017-2019 pod kątem podżegania i antysemityzmu. Raport wykazał, że Unia Europejska finansując pensje nauczycieli i wydawców podręczników, pośrednio zachęca i gloryfikuje przemoc wobec Izraelczyków i Żydów. Raport mówi, że podręczniki prezentują „ambiwalentne – czasem wrogie – postawy wobec Żydów i cechy, które przypisują narodowi żydowskiemu … Częste używanie negatywnych atrybucji w stosunku do narodu żydowskiego … sugeruje świadome utrwalanie antyżydowskich uprzedzenia, zwłaszcza gdy są osadzone w aktualnym kontekście politycznym”. Jeden z podręczników wiąże ciotkę Mahometa, która zatłukła Żyda na śmierć, z pytaniem o niezłomność palestyńskich kobiet w obliczu „żydowskiej okupacji syjonistycznej”. Inny podręcznik promuje teorię spiskową, według której Izrael usunął oryginalne kamienie ze starożytnych miejsc w Jerozolimie i zastąpił je kamieniami z „syjonistycznymi rysunkami i kształtami”. Podręczniki również gloryfikują i pochwalają terrorystów atakujących Żydów i Izrael. Co dziwne, takie elementy można znaleźć nawet w podręcznikach do matematyki i fizyki, np. demonstracja drugiego prawa Newtona obejmuje Palestyńczyków używających procy do uderzania w izraelskich żołnierzy. Ponadto większość map całkowicie wymazuje państwo Izrael.

-W połowie czerwca Palestyńczycy ponownie zaczęli wypuszczać balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 4 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

16 czerwca izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele terrorystyczne Hamasu w Strefie Gazy, jako odwet za wypuszczanie balonów zapalających na terytorium Izraela. Zbombardowano bazy brygad Hamasu w rejonie Gazy i Chan Junis. Niestety bez rezultatu bo już na drugi dzięn Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie balonów, które tym razem spowodowały 8 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu.

Izraelskie siły powietrzne zbombardowały ponownie cele terrorystyczne Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Lecz zamieszki i ataki trwały nadal, w innych miejscach.

Np.w otoczeniu meczetu al-Aksa w Jerozolimie. Muzułmanie sformowali pochód i usiłowali przejść ze Wzgórza Świątynnego w wąskie uliczki Starego Miasta. Gdy zatrzymała ich policja doszło do starć.

Lub przy arabskim mieście Beita w środkowej części Samarii. Protestowano przeciwko obecności żydowskich osiedli w okolicy. Demonstranci podpalili opony, a następnie zaatakowali kamieniami funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 47 Palestyńczyków.

Po ocenie sytuacji bezpieczeństwa podjęto decyzję o wzmocnieniu sił bojowych Sił Obronnych Izraela w regionie Judei i Samarii. Dyslokacja dotyczy 4 kompanii piechoty. Ma to związek z dużą ilością ataków na Izraelczyków i ciągłym podżeganiem do eskalacji przemocy. Od początku konfliktu w Strefie Gazy w zeszłym miesiącu, nastąpił znaczny wzrost liczby ataków terrorystycznych, starć, demonstracji i zamieszek w Judei i Samarii. Dominujące są starcia między Palestyńczykami a siłami bezpieczeństwa. Dokładna analiza tych incydentów pokazuje, że nie one ograniczają się do konkretnego obszaru, ale obejmują niemal całą Judeę i Samarię.

W lipcu kolejne pojedyncze balony ze Strefy Gazy i odwet sił powietrznych na cele Hamasu.

Konflikt ten nie ma końca.

 

 

IRAN

 

-10 czerwca 2021 r. gazeta Washington Post napisała, że Rosja przygotowuje się do dostarczenia Iranowi zaawansowanego systemu satelitarnego wraz z satelitą Kanopus-V, który da Teheranowi bezprecedensowe możliwości śledzenia potencjalnych celów wojskowych na Bliskim Wschodzie, w tym baz wojskowych w Izraelu.

-3 lipca 2021 r. izraelski kontenerowiec CSAV „Tyndall” został zaatakowany przy wejściu do Zatoki Perskiej w drodze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek stanął w ogniu, załoga jednak zdołała ugasić pożar. Nikt nie został ranny. Atak prawdopodobnie przeprowadził Iran. Statek pływa pod liberyjską banderą, a wiarygodne źródła mówią, że izraelski biznesmen Ejala Ofera odsprzedał ten statek dwa miesiące temu.