Wieści kwiecień 2018

Nadal trwają rozruchy i protesty przy granicach Gazy.
Minister obrony Avigdor Lieberman ostrzegł mieszkańców Strefy Gazy, aby nie zbliżali się do ogrodzenia granicznego. „Każdy, kto zbliży się do ogrodzenia, ryzykuje swoje życie. Sugeruję, aby mieszkańcy Gazy zainwestowali swoje wysiłki nie w protesty przeciwko Izraelowi, ale w zmianę przywództwa w obrębie strefy”
Kilka tysięcy Palestyńczyków przebywa w obozach namiotowych wzdłuż granicy Strefy Gazy, kontynuując protesty. Demonstranci masowo wykorzystują lustra, aby odbłyskami światła oślepiać izraelskich żołnierzy. Nasilono także akcję gromadzenia opon samochodowych, których dym tworzy zasłony dymne, za którymi Palestyńczycy przygotowują kolejne wystąpienia.
„Hamas jest zainteresowany stopniowym rozpalaniem płomieni starć do 14 maja. A następnie chcą doprowadzić do eskalacji, która przyniesie kolejną rundę walk w Strefie Gazy.”

Hamas ogłosił w Strefie Gazy, że każda rodzina, której członek zginie podczas przygranicznych starć otrzyma 3 tys. $, a w przypadku odniesienia poważnych ran otrzyma grant w wysokości 500 $, a przy umiarkowanych obrażeniach 200 $.
Siły Obronne Izraela ogłosiły obszar położony przy granicy ze Strefą Gazy zamkniętą strefą wojskową.
Podczas gdy w Syrii tysiące ludzi jest zabijanych Świat milczy, lecz gdy Izrael zaczyna sie bronić przed terrorystami to nagle wszyscy krzyczą i protestują!

9 kwietnia 2018 r. syryjska armia poinformowała, że w nocy dwa izraelskie samoloty zbombardowały syryjską bazę wojskową w pobliżu miasta Homs.

Ministerstwo turystyki poinformowało, że w marcu do Izraela przyjechało 393 tys. turystów, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu do marca 2017 r. i wzrost o 63% w porównaniu do marca 2016 r. Największe wzrosty liczebności turystów odnotowano z Polski.

14 kwietnia 2018 r. w nocy Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja przeprowadziły lotnicze uderzenie na 8 wybranych celów w Syrii.

Wysoki urzędnik Hamasu, Khalil al-Hayya, powiedział: „Niech Izrael czeka na 15 maja, kiedy wybuchnie wielka palestyńska rebelia, której już nic nie powstrzyma. Fala po fali będzie nacierała, aż spotkamy się w Jerozolimie.”

17 kwietnia 2018 r. grupa polskich działaczy prawicowych, na czele której stoi Krzysztof Bosak, zgłosiła zawiadomienie do polskiej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez izraelskiego prezydenta Reuvena Rivlina podczas jego wizyty w hitlerowskim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Podczas swojego przemówienia Rivlin powiedział, że podczas Holokaustu wielu Polaków uczestniczyło w mordowaniu swoich żydowskich sąsiadów.

Gwałtowne deszcze nawiedziły Izrael. W Netivot spadło 38 mm deszczu, w Dolinie Jezreel 19 mm, w Jerozolimie 18 mm, na północnym Negewie 12 mm deszczu. W Netivot doszło do lokalnych podtopień.

22 kwietnia 2018 r. polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska niezmiennie popiera palestyńskie prawa

Gwatemala, Czechy, Rumunia i Paragwaj chcą również przenieść ambasady do Jerozolimy.