Wieści Kwiecień 2021
W kwietniu wydarzyły się następujące rzeczy:
Covid
Covid.-Izrael.. Działanie szczepionki.. Mutacja wirusa CoVid19 osiem razy częściej infekuje zaszczepionych ludzi niż nieszczepionych! Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Tel Awiwie wykazało, że południowoafrykański wariant wirusa CoVid19 częściej dotyka ludzi którym podano szczepionkę Pfizera niż osoby niezaszczepione. Badanie wykazało, że wariant B.1.351 wirusa został znaleziony osiem razy częściej u osób zaszczepionych – lub 5,4% w porównaniu z 0,7% – w porównaniu z osobami, które nie zostały zaszczepione. W badaniu pomogła również firma Clalit Health Services, czołowy izraelski dostawca usług zdrowotnych. „Stwierdziliśmy nieproporcjonalnie wyższy odsetek odmian południowoafrykańskich wśród osób zaszczepionych drugą dawką w porównaniu z grupą niezaszczepioną” – powiedział Adi Stern z Uniwersytetu w Tel Awiwie. „Oznacza to, że wariant południowoafrykański jest w stanie do pewnego stopnia przebić się przez ochronę szczepionki”. Odmiana południowoafrykańska stanowiła mniej niż jeden procent wszystkich przypadków COVID-19 w Izraelu, podaje AFP, cytując badanie.
Ministerstwo zdrowia zniosło przepisy nakazujące noszenie masek ochronnych na twarz na zewnątrz. Maski ochronne będą jednak nadal wymagane w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak sklepy i restauracje.
18 kwietnia 2021 r. od rana przestały obowiązywać ograniczenia epidemiologiczne dotyczące systemu edukacji, a wszyscy uczniowie powrócili do normalnej nauki.
19 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu podpisał umowę z firmą Pfizer na zakup 9 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi na 2022 r. Ponadto Pfizer zgodził się ustanowić dla Izraela opcję możliwości zakupu kolejnego 1 miliona dawek szczepionki.
20 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem, że Izrael przygotowuje się do drugiej akcji szczepień przeciwko COVID-19, która rozpocznie się w ciągu sześciu miesięcy i obejmie również dzieci. „Przygotujcie swoje ramiona i również dzieci, ponieważ według naszych szacunków szczepionki zostaną do tego czasu zatwierdzone dla dzieci.”
Netanjahu
5 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu przybył rano do sądu okręgowego w Jerozolimie, gdzie rozpoczęła się faza dowodowa jego procesu. Przed sądem zebrały się dziesiątki demonstrantów, a policja zablokowała okoliczne ulice. Premier opuści rozprawę natychmiast po wystąpieniu otwierającym prokurator Liat Ben-Ari, gdyż wcześniej uzyskał zgodę sądu na nieobecność podczas składania zeznań na pierwszym etapie dowodowej fazy procesu.
6 kwietnia 2021 r. prezydent Reuven Rivlin udzielił premierowi Benjaminowi Netanjahu mandat do utworzenia koalicji rządowej. W swoim przemówieniu Rivlin ubolewał, że kiedy 7 lat temu został prezydentem, nie mógł sobie wyobrazić, że podczas swojej kadencji aż pięć razy będzie musiał mianować kandydata do utworzenia rządu. „Mam wrażenie, że żaden z kandydatów nie ma szans na utworzenie koalicji. Problematyczne jest wyznaczenie kandydata, któremu postawiono akt oskarżenia i stanął przed sądem, ale Sąd Najwyższy orzekł, że jest to zgodne z prawem. Prezydent nie może zastąpić ustawodawców. Decyzja o uniemożliwieniu kandydatowi, któremu postawiono oskarżenie, utworzenia rządu jest decyzją Knesetu. Gdybym mógł, zwróciłbym mandat Knesetowi. Jednak prawo wymaga ode mnie podjęcia decyzji i wybrania jednego z członków Knesetu, który wyraził chęć pełnienia tej roli.”
20 kwietnia 2021 r. premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem, że już nie dąży do zbudowania koalicji rządowej przy wsparciu partii Ra’am (Zjednoczona Lista Arabska), a zamiast tego będzie dążył do bezpośrednich wyborów na premiera, które przejdą, jeśli poprze je partia Jamina. Pomimo to Netanjahu utrzyma do 4 maja swój mandat na utworzenie rządu. „Nie potrzebujemy Ra’am. Potrzebujemy bezpośrednich wyborów, aby utworzyć rząd.
Iran
6 kwietnia 2021 r. amerykańska agencja informacyjna United States Naval Institute poinformowała, że Izrael przeprowadził atak na irański statek „Saviz”, zarejestrowany jako statek handlowy i podejrzany jako tajny statek szpiegowski operujący u wybrzeży Jemenu. Według zdjęć satelitarnych, statek od trzech lat prawie się nie poruszał, zajmując strategiczną pozycję na szlaku naftowym w sąsiedztwie Kanału Sueskiego i Cieśniny Bab el-Mandeb. Ta pozycja umożliwia pełen nadzór radarowy głównego korytarza żeglugowego, aby stworzyć szczegółowy obraz działalności statków na Morzu Czerwonym
11 kwietnia 2021 r. przedstawiciele kilku zachodnich agencji wywiadowczych oświadczyli, że za dzisiejszym atakiem na irańską instalację jądrową w Natanz stoi Izrael. Rano doszło do zakłócenia w dostawach energii elektrycznej do podziemnego zakładu wzbogacania uranu w Natanz. Do awarii doszło kilka godzin po uruchomieniu najnowszych wirówek do wzbogacania uranu. Pożar w obiekcie jądrowym był spowodowany dużą eksplozją, która całkowicie zniszczyła niezależny wewnętrzny system zasilania, który zasila podziemne wirówki. Wiadomo, że zakład poniósł duże straty, ale nie doszło do żadnego wycieku, ani nikt nie został ranny. Naprawa szkód może zająć nawet dziewięć miesięcy. Iran oskarżył Izrael o przeprowadzenie cybernetycznego ataku. Izrael nie skomentował tych doniesień.
13 kwietnia 2021 r. popołudniem izraelski statek „Hyperion Ray” został zaatakowany w Zatoce Perskiej w pobliżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek przewozi samochody, należy do izraelskiej firmy PCC i pływa pod banderą Wysp Bahama. Statek został trafiony pociskiem rakietowym, ale nie doznał znaczących uszkodzeń i porusza się z pełną prędkością na swojej pierwotnej trasie. Izrael obarczył Iran odpowiedzialnością za ten atak.
16 kwietnia 2021 r. były szef wywiadu wojskowego Aaron Ze’evi Farkash powiedział, że podziemny zakład w Natanz w Iranie może pomieścić nawet 60 tys. wirówek do wzbogacania uranu. Iran oficjalnie przyznał, że w zakładzie pracowało 5 060 wirówek, które miały wzbogacić uran do 60%. Zgodnie z umową nuklearną z 2015 r. Iran miał nie przekraczać 5% wzbogacenia uranu, pomimo to w latach 2019-2020 wzbogacił część swoich zapasów uranu do poziomu 20%. Nie ma żadnego cywilnego wykorzystania uranu wzbogaconego do 20%, a do produkcji bomby jądrowej potrzebny jest uran wzbogacony do 90%.
16 kwietnia 2021 r. administracja prezydenta Joe Bidena zażądała, aby Izrael zaprzestał „paplaniny” dotyczącej rzekomych izraelskich ataków na irańskie obiekty jądrowe. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że przecieki dotyczące izraelskich operacji sabotażowych przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu szkodzą amerykańskim wysiłkom zmierzającym do powrócenia do negocjacji z Iranem.
19 kwietnia 2021 r. dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Hossein Salami powiedział: „Mówimy Syjonistom, że wasze szczęście jest bardzo ulotne. Znikniecie z rąk narodu, który wypędziliście z ich ziemi. Nie cieszcie się, gdyż będziemy kontynuować naszą drogę i nikt nie opuści frontu walki, a okopy są pełne ludzi, którzy nie mają na sobie zbroi, ani mieczy. Zagłada wszystkich diabłów na świecie, które sprzeciwiają się islamowi, będzie kontynuowana.”
Polityka Międzynarodowa
7 kwietnia 2021 r. administracja Stanów Zjednoczonych ogłosiła zamiar wznowienia finansowania agencji UNRWA. Plan amerykańskiej pomocy będzie obejmować 150 mln dolarów na UNRWA i 75 mln dolarów na pomoc gospodarczą dla Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy, oraz 10 mln dolarów na programy rozwojowe Autonomii Palestyńskiej. Doradcy prezydenta Joe Bidena dali również jasno do zrozumienia, że chcą przywrócić cel, jakim jest wynegocjowanie rozwiązania dwupaństwowego, jako priorytet w polityce Stanów Zjednoczonych w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
27 kwietnia 2021 r. ministerstwo turystyki ujawniło swój plan przywrócenia turystyki przyjazdowej do Izraela. Według aktualnego harmonogramu, który może ulec zmianie, od 23 maja 2021 r. do Izraela będzie mogła wjeżdżać ograniczona liczba zagranicznych zorganizowanych grup turystycznych. Ułatwi to śledzenie i monitorowanie tych grup, oraz ewentualnie aktualizowanie protokołów medycznych. Następnie od 1 czerwca do Izraela będzie wpuszczana nieograniczona liczba zorganizowanych grup turystycznych – a jeśli wszystko pójdzie dobrze, indywidualni turyści będą mogli odwiedzać Izrael od 1 lipca. Wszyscy zagraniczni turyści będą musieli otrzymać dwie dawki uznanej przez Izrael szczepionki przeciwko koronawirusowi (z wyłączeniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V), a także odczekać po ich przyjęciu kolejny tydzień, aż przeciwciała zostaną w pełni rozwinięte w organizmie. Wymagane będzie również wykonanie testu PCR. Zaświadczenie o wyzdrowieniu z choroby COVID-19 nie będzie wystarczać do wjazdu, co w praktyce oznacza, że dzieci poniżej 16 roku życia nie będą mogły w tym momencie wjechać do Izraela. Przepisy będą aktualizowane wraz z rozwojem sytuacji. Tymczasem ministerstwo turystyki rozpoczęło dużą kampanię promocyjną na trzech dużych rynkach. Na lato zaplanowano także szereg międzynarodowych imprez turystycznych, aby wzbudzić zainteresowanie i przyciągnąć turystów.
Święta
W niedziele, 4-ego kwietnia zakończyło się Pesach
7 kwietnia 2021 r. wieczorem w Jad Vashem odbyła się uroczystość otwarcia Dnia Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu.
8 kwietnia 2021 r. – Jom haSzoah.
14 kwietnia 2021 r. – Jom haZikaron., o godzinie 11:00 w całym Izraelu rozległy się syreny, a cały kraj zastygł na 2 minuty w ciszy, aby upamiętnić poległych żołnierzy i ofiary terroru.
15 kwietnia 2021 r. – Dzień Niepodległości Izraela.
Ciekawostki
8 kwietnia 2021 r. magazyn Forbes opublikował ranking najbogatszych ludzi na świecie, wśród których znalazło się 21 Izraelczyków. Najbogatszym Izraelczykiem okazał się Stef Wertheimer, z majątkiem 6,2 mld dolarów (432 miejsce). Na drugim miejscu są Teddy Sagi i Frank Lowy z 5,2 mld dolarów każdy. Czwarte miejsce zajęła Shari Arison z 4,4 mld dolarów, a piąte miejsce zajął Arnon Milchan z 3,4 mld dolarów. Następni na liście są Gil Shwed (3 mld dolarów), Icchak Tshuva (2,7 mld dolarów) David Wertheim (2,4 mld dolarów), Michael Federmann (2,1 mld dolarów) i Shmuel Harlap (1,9 mld dolarów).
4 kwietnia 2021 r. izraelskie siły powietrzne otrzymały najnowocześniejszy samolot szpiegowski „Oron”. Został on opracowany na podstawie platformy biznesowego samolotu odrzutowego Gulfstream G550. Wyposażono go w zaawansowany radar IAI oraz systemy wywiadowcze oparte na sztucznej inteligencji, co umożliwi stworzenie kompleksowego obrazu wywiadowczego rozmieszczenia sił lądowych wroga w czasie rzeczywistym. Systemy były rozwijane przez 8 lat.
6 kwietnia 2021 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba Żydów na całym świecie wynosi 14,8 mln. Liczba ta odpowiada liczbie ludności żydowskiej na świecie w 1925 r. W przededniu wybuchu II wojny światowej w 1939 r., światowa populacja Żydów liczyła 16,6 mln, z czego 449 tys. (ok. 3%) mieszkała w Brytyjskim Mandacie Palestyny. Obecnie około 6,8 mln Żydów żyje w Izraelu, co stanowi 46% całego światowego żydostwa. W Stanach Zjednoczonych żyje 5,7 mln Żydów, we Francji 448 tys., w Kanadzie 393 tys., w Wielkiej Brytanii 292 tys., w Argentynie 180 tys., w Rosji 155 tys., w Niemczech i w Australii po 118 tys. Żydów.
7 kwietnia 2021 r. pierwsza żydowska rodzina wprowadziła się do nowo budowanej osady Trump Heights na Wzgórzach Golan. Oczekuje się, że wkrótce do swoich domów wprowadzą się kolejne cztery rodziny.
25 kwietnia 2021 r. ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w rejonie Ejlatu i Arava wykryto duży rój szarańczy. Mieszkańcom moszawu Hatzeva udało się złapać część szarańczy w pułapki sieciowe, dzięki czemu ochronili swoje pola i uprawy. W Ejlacie szarańcza osiedliła się na terenie szkoły w pobliżu morza, a części roju można było zobaczyć w całym mieście oraz w prywatnych ogrodach.
26 kwietnia 2021 r. firma Delek Drilling sprzedała swoje 22% udziału w morskim złożu gazu ziemnego Tamar firmie Mubdala Petroleum Company ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za 1,1 mld dolarów. Uważa się, że jest to największa i najważniejsza umowa handlowa między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między tymi dwoma krajami.
Konflikt Gaza-Palestyna
Niestety w kwietniu można było zaobserwować nasilenie się zamieszek i rozruchów.
18.04.2021
Jerozolima.. wieczorem Arabowie wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono policjantów kamieniami i fajerwerkami, na co policjanci odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W rejonie rozmieszczono policję konną oraz specjalne jednostki do tłumienia rozruchów. Zatrzymano 5 demonstrantów.
19 kwietnia 2021 r. wiceburmistrz Jerozolimy Arjeh King powiedział wieczorem, że w poprzednich okresach Ramadanu miały miejsce różne gwałtowne arabskie protesty, ale obecne zamieszki są „jednymi z najgorszych”, jakie widział. Różnica polega na tym, że w tym roku liczba uczestników w zajściach jest znacznie większe, a ataki są przeprowadzane nie przez „samotne wilki”, lecz przez tłum. „Dziesiątki lub setki osób atakuje pojedynczy samochód lub jednego Żyda. Jest to coś, z czym nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia.”
W południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus w arabskiej dzielnicy A-Tur we wschodniej Jerozolimie. Ranna została 1 osoba. Na miejsce zdarzenia przybyły siły policyjne.
Grupa Arabów zaatakowała wieczorem jadącego na rowerze Żyda. Zdarzenie zostało przerwane przez będących obok policjantów. Do incydentu doszło w pobliżu placu Tzahal, w pobliżu Bramy Jafy w Jerozolimie.
20 kwietnia 2021 r. popołudniem policja odkryła skład materiałów wybuchowych w centrum Ramli. Przejęto 10 bomb domowej roboty. Saperzy zneutralizowali bomby i zabrali je do zniszczenia. Zatrzymano 1 osobę.
22 kwietnia 2021 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Arabowie obrzucili kamieniami i butelkami funkcjonariuszy policji. Ranny został 1 policjant. W całej okolicy rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, w tym oddziały konne. Zatrzymano pochód żydowskich aktywistów z organizacji Lehava, którzy skandowali hasła: „Śmierć Arabom!”
23 kwietnia 2021 r. w nocy w wielu miejscach Jerozolimy dochodziło do gwałtownych starć arabsko-żydowskich. Pod Bramą Damasceńską aktywiści z żydowskiego ruchu Lehava zdołali przerwać kordon policji, konfrontując się bezpośrednio z Arabami. Rannych zostało 7 osób. Na placu Tzahal policja zatrzymała 3 osoby, które rzucały kamieniami i butelkami. W dzielnicy At-Tur we wschodniej Jerozolimie, Arabowie obrzucili kamieniami policjantów. Zatrzymano 3 osoby. Skrajnie prawicowa organizacja Lehava ogłosiła, że planuje marsz w czasie trwania nabożeństwa ramadanowego w Meczecie Al-Aqsa, aby zaprotestować przeciwko niedawnej przemocy wobec Żydów. Ogółem w nocnych zajściach rannych zostało 20 policjantów. Aresztowano 50 osób.
Popołudniem kilkuset Arabów demonstrowało w dzielnicy Jaffa w Tel Awiwie, protestując przeciwko brutalności izraelskiej policji i okazując solidarność z protestami w Jerozolimie. Skandowano hasła: „Krwią odkupimy al-Aksę!”
A wieczorem kilkuset Arabów zgromadziło się w pobliżu budynków ministerstwa sprawiedliwości i sądu okręgowego we wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami budynek ministerstwa. W dzielnicy Silwan obrzucono kamieniami policjantów, którzy zatrzymali 2 napastników. Ranny został 1 policjant.
24 kwietnia 2021 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety. Jedną z nich zestrzelił system obrony Iron Dome, a dwie pozostałe spadły w otwartym terenie w pobliżu kibucu Kissufim, nie powodując żadnych strat. Około godzinę później wystrzelono 4 rakiety, z których dwie przechwycił system Iron Dome, a pozostałe spadły w otwartym terenie. W trzeciej salwie wystrzelono jedną rakietę w stronę miasta Aszkelon, a 4 rakiety w kierunku południowego Negewu. Jedną rakietę przechwycił system Iron Dome. Nad ranem wystrzelono kolejne salwy rakiet. Ogółem ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej 30 rakiet, z których zestrzelono cztery.
W ten sam dzięń kilkuset Arabów demonstrowało w mieście Umm al-Fahm na północy kraju. Demonstranci nieśli flagi OWP i skandowali hasła poparcia dla protestów w Jerozolimie.
Wieczorem ponownie wybuchły arabskie rozruchy w Jerozolimie. Protestujący Arabowie niszczyli kamery ulicznego monitoringu i atakowali policję. W starciach rannych zostało 12 osób. Arabowie twierdzą, że policja próbowała uniemożliwić im organizowanie tradycyjnych wieczornych spotkań w Ramadanie przed Bramą Damasceńską, gdzie wystawiono metalowe bariery blokujące dostęp do sceny.
A z koleji palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która została zestrzelona przez system obrony Iron Dome. Godzinę później dwie wystrzelone rakiety spadły w granicach Strefy Gazy.
W nocy izraelskie czołgi dwukrotnie ostrzelały przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w Strefie Gazy. Było to ostrzeżenie, wzywające do zaprzestania ostrzału rakietowego terytorium Izraela. Nad ranem izraelskie siły powietrzne rozpoczęły bombardowania celów Hamasu w Strefie Gazy.
25 kwietnia 2021 r. wieczorem izraelska policja usunęła metalowe bariery oraz punkty kontrolne sprzed Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Działania podjęto w celu uspokojenia sytuacji w mieście. Muzułmanie podczas Ramadanu tradycyjnie wieczorem spotykają się z sobą i świętują.
Lecz już wieczorem arabska młodzież zajęła opuszczony przez policję plac . Skandowano hasła: „Wyzwolimy cię, Palestyno, krwią i ogniem!” Gdy zaczęto rzucać kamienie i butelki, policja rozproszyła tłum. Aresztowano 2 osoby pod zarzutem próby kradzieży broni policjantowi.
Hamas wydał oświadczenie wzywające do kontynuowania starć z izraelskimi siłami w Jerozolimie. „Wzywamy do większej spójności i mobilizacji w walce o Stare Miasto w Jerozolimie i jego bramy. Wzywamy do utrzymania presji. Wzywamy nasz ruch opór, aby trzymał rękę na pulsie i przygotowywał więcej rakiet, które będą wycelowane w twierdze wroga oraz jego kluczowe obiekty wojskowe
Koordynator działań rządu na rerytoriach gen. Ghasan Aljan ogłosił, że strefa połowowa Strefy Gazy zostanie zmniejszona z 15 do 9 mil morskich od godziny 6:00 w poniedziałek rano do odwołania. Decyzja została podjęta w świetle powtarzających się aktów terrorystycznych ze Strefy Gazy, które stanowią naruszenie suwerenności Izraela.
Wybory w Autonomii Palestyńskiej
W wyborach startuje 36 partii politycznych o zróżnicowanej ideologii i celach. 11 z tych partii ma w swoim logo mapę przyszłego państwa palestyńskiego, która wymazuje całe państwo Izrael i umieszcza je w państwie Palestyna. Dwoma największymi frakcjami są Fatah i Hamas.
Fatah posiada logo z mapą Palestyny, która wymazuje Izrael. W logo znajdują się również dwa karabiny i granat, co wskazuje, że wyzwolenie Palestyny musi dokonać się poprzez militarną walkę.
Hamas posiada logo z mapą Palestyny, która wymazuje Izrael. W logo znajduje się również meczet al-Aksa i dwa skrzyżowane z sobą miecze, co również wskazuje, że wyzwolenie Palestyny ma się dokonać przez militarną walkę.
Obecna fala przemocy wydaje się jest wynikiem walki politycznej między palestyńskimi frakcjami, które wykorzystały kwestię Jerozolimy do odwrócenia uwagi Palestyńczyków od wewnętrznych problemów i wyzwań. Dzięki temu odsunięto wszystkie różnice na bok, a frakcje walczą o tytuł najlepszego „obrońcy Jerozolimy i meczetu al-Aksa”.
Tymczasem Hamas i inne frakcje z siedzibą w Gazie, również próbują coś zyskać na zamieszkach w Jerozolimie przed wyborami. Rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy miały na celu pokazanie palestyńskiej opinii publicznej, że te frakcje również są zaangażowane w „bitwę o Jerozolimę”.
ONZ i europejscy członkowie Rady Bezpieczeństwa wezwali Izrael do zezwolenia wszystkim uprawnionym Arabom mieszkającym we wschodniej Jerozolimie na głosowanie w wyborach parlamentarnych Autonomii Palestyńskiej. Wybory mają się odbyć 22 maja. Rzecznik ONZ Stefane Dujarric powiedział: „To bardzo ważne, aby Palestyńczycy we wszystkich częściach okupowanego terytorium palestyńskiego mogli uczestniczyć w tym bardzo ważnym procesie demokratycznym.”
Ataki z zewnątrz
22 kwietnia 2021 r. w nocy z Syrii została wystrzelona rakieta klasy ziemia-powietrze SA-5, która wleciała na terytorium Izraela i eksplodowała przy beduińskiej wiosce Abu Qrenat w regionie północnego Negewu. Miejsce to znajduje się w odległości około 5 km od miasta Dimona, przy którym mieści się izraelski reaktor jądrowy . Syryjska rakieta przeleciała około 300 km, i to pomimo aktywowania izraelskich systemów obrony i wystrzelenia rakiet Patriot. Rakieta spadła w otwartym terenie nie powodując żadnych strat. Słyszane w wielu miejscach wybuchy, były odgłosem wystrzeliwanych w nocy rakiet Patriot.
Mimo zaawansowanych systemów wojskowych, rakieta przeleciała niezestrzelona przez ogromny obszar w tym również wewnątrz Izraela kierując się w stronę Izraelskiego reaktora nuklearnego i wybuchła tylko 8km przed nim!
22 kwietnia 2021 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku w Syrii. Zaatakowano syryjską baterię rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu SA-5, która wystrzeliła rakietę na terytorium Izraela. Zaatakowano także inne baterie rakiet klasy ziemia-powietrze na terytorium Syrii. Syryjskie media podały, że system obrony powietrznej kraju został aktywowany. Rannych zostało 4 syryjskich żołnierzy.
Na koniec miesiąca, dnia 30.04 wydarzyła się tragedia. Z okazji Święta Lag B’Omer dziesiątki tysięcy ultraortodoksyjnych Żydów zgromadziło się przy grobie rabbiego z II w. Szymona bar Jochaja.
Elementami obchodów święta są nocne modlitwy, śpiewanie mistycznych pieśni i taniec.Tragedia została spowodowana przez zbyt duże stłoczenie ludzi na trybunach.
Umieszczone w internecie amatorskie nagrania ukazują tłumy ludzi, na których w pewnym momencie wali się część prowizorycznej ściany. Początkowo izraelskie służby medyczne mówiły, że większość ofiar zginęła w wyniku zawalenia się konstrukcji. Później jednak władze poinformowały, że przyczyną tragedii była panika. Większość tych, którzy stracili życie, została zadeptana przez tłum, próbujący uciec przez wąskie gardło. W pewnym momencie część uciekających zaczęła ślizgać się na schodach, tratując kolejnych.
Położona na północy Izraela niedaleko Jeziora Galilejskiego góra Meron jest dla Żydów świętym miejscem. Pochowano tam szczątki wielu znanych rabinów.
Lag ba-Omer to coroczne święto obchodzone na pamiątkę zarazy, podczas której zmarły 24 tysiące uczniów rabina Akiby ben Josefa. Na jeden dzień zaraza miała ustąpić i właśnie ten dzień obchodzi się jako symbol radości i przerwania smutku. Inna interpretacja mówi, że Lag ba-Omer obchodzi się na pamiątkę pierwszego zesłania Izraelitom manny na pustyni Tego dnia (18. dnia miesiąca ijar) żydzi rozpalają wielkie ogniska i organizują koncerty.
Święto Lag ba-Omer co roku gromadzi tysiące ultraortodoksyjnych Żydów.
Na dzień dzisiejszy 45 osób zginęło i ponad 150 osób jest ciężko rannych.
Ostatni raz tak liczna, niezwiązana z konfliktami zbrojnymi tragedia w Izraelu miała związek z pożarami lasów w 2010 roku. W pożarze w okolicach Hajfy zginęły 44 osoby, ewakuowano około 13 tysięcy mieszkańców okolicznych wsi i spłonęło około 20 km kw. lasu.