Wieści Kwiecień 2022

Covid

W kwietniu liczba zachorowań na covid spadała z dnia na dzień.Ministerstwo zdrowia poinformowało, że na początku było 10 689 nowych przypadków koronawirusa. W połowie miesiąca liczba ta spadła poniżej 5000.

 

 Polityka Międzynarodowa

5 kwietnia 2022 r. szef niemieckich sił powietrznych gen. Ingo Gerhartz powiedział, że Niemcy otrzymały zgodę Izraela i Stanów Zjednoczonych na zakup izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow-3.

9 kwietnia 2022 r. podsekretarz stanu USA Victoria Nuland powiedziała po rozmowach z prezydentem Cypru Nicosem Anastasiadesem, że proponowany projekt rurociągu wschodniośródziemnomorskiego, dostarczającego gaz ziemny ze złóż we wschodniej części Morza Śródziemnego na rynki europejskie, nie byłby w stanie w krótkim czasie dostarczyć gazu, którego Europa potrzebuje teraz, aby szybko uzupełnić braki rosyjskiej energii. Nowy rurociąg musiałby przebiegać na dużej głębokości, a jego budowa zajęłaby ponad dekadę

28 kwietnia prawie 2 tys. uczestników z 25 różnych krajów wzięło udział w Marszu Żywych na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Polsce.

Konflikt Gaza-Palestyna

W kwietniu muzułmanie obchodzili Ramadan. Niestety na obszarze Izraela jest to dosć burzliwy i krwawy okres.Prawie codziennie były zamieszki w Jerozolimie. Było bardzo dużo ataków terrorystycznych i wymienię tylko niektóre z nich.

Palestyńczycy wszczynali zamieszki przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucali kamieniami i innymi przedmiotami izraelskich policjantów.

7 kwietnia 2022 r. wieczorem palestyński terrorysta otworzył ogień do przechodniów na ulicy Dizengoffa w Tel Awiwie, m.in. w restauracji Goucha. W tym czasie Izraelczycy robili przedświąteczne zakupy i na ulicach były tłumy. Terrorysta przemieszczał się i w kilku miejscach otworzył ogień do ludzi. W ataku zginęły 2 osoby, a około 12 zostało rannych, w tym 6 w stanie krytycznym. Napastnik zbiegł, a policja rozpoczęła wielką obławę w mieście.

Wieczorem na ulicach Dżeninu i Ramallah rozdawano słodycze, aby świętować radość z okazji zamachu terrorystycznego w Tel Awiwie.

Na drugi dzień agenci Szin Bet zlokalizowali miejsce ukrywania się terrorysty odpowiedzialnego za atak terrorystyczny w Tel Awiwie. Napastnik ukrywał się w pobliżu meczetu w Jaffie. Podczas interwencji jednostki antyterrorystycznej doszło do wymiany ognia, w której zginął terrorystaTerrorysta został zidentyfikowany jako 28-letni Palestyńczyk – Raed Fathi Hazem z Dżeninu.

Niestety popołudniem tego samego dnia zmarła trzecia ofiara ataku terrorystycznego w Tel Awiwie – 35-letni Barak Lufan z kibucu Ginosar w północnym Izraelu. Lufan został ciężko ranny w ataku i w stanie krytycznym przewieziono go do szpitala, gdzie pomimo licznych operacji zmarł. Lufan był kiedyś jednym z czołowych izraelskich kajakarzy. Pełnił funkcję trenera paraolimpijskiego i olimpijskiego zespołu kajakowego.

10 kwietnia w nocy około 100 Palestyńczyków wdarło się na teren grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Teren grobowca został podpalony.    Popołudniem palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Policjanci zastrzelili napastniczkę. Lekko ranny został 1 policjant.Wieczorem Palestyńczycy rzucali bombami zapalającymi w izraelskie samochody w rejonie arabskiej miejscowości al-Khader, w pobliżu Betlejem w Judei. Przybyli na miejsce funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej otworzyli ogień, raniąc 1 napastnika.

11 kwietnia popołudniem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód na ulicy Beit Hanina w Jerozolimie, doprowadzając do wypadku pojazdu. Rannych zostały 4 osoby, w tym 3 dzieci.Tego samego dnia w nocy dwóch chasydów podjęło próbę dotarcia do grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Obaj twierdzili, że chcą naprawić szkody spowodowane arabskim wandalizmem. Gdy dotarli w rejon Nablusu, zostali postrzeleni przez palestyńskich terrorystów. W stanie umiarkowanym dotarli do izraelskiego punktu kontrolnego, skąd ewakuowano ich do szpitala. Obaj zostali postrzeleni w kolano i rękę.

12 kwietnia rano palestyński terrorysta zaatakował nożem kuchennym izraelskiego policjanta w mieście Aszkelon na południu kraju. Funkcjonariusz zatrzymał do kontroli osobę, która zachowywała się podejrzanie, gdy ten zaatakował go nożem. Policjant został lekko ranny, zdołał jednak zastrzelić napastnika. Terrorysta okazał się 40-letnim Palestyńczykiem z Hebronu, który nielegalnie przebywał w Izraelu.

13 kwietnia izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. W mieście Kalkilja w zachodniej Samarii aresztowano 3 członków Hamasu. W mieście doszło do starć, w których ranny został 1 żołnierz. W Nablusie w środkowej części Samarii zatrzymano 2 osoby i skonfiskowano pistolet maszynowy Carlo. W pobliskiej miejscowości Beita doszło do poważnych starć z Palestyńczykami, w trakcie których żołnierze użyli ostrej amunicji. Zginął 1 terrorysta. Ogółem zatrzymano 15 Palestyńczyków. Do gwałtownych starć doszło także rano w rejonie Dżeninu na północy Samarii, gdzie zginął 1 terrorysta.

Wieczorem Izraelczyk pomyłkowo skręcił i zamiast wjechać do osiedla żydowskiego Beitar Illit, wjechał do sąsiedniego arabskiego miasta Husan, przy bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Tłum otoczył jego samochód, Izraelczykowi udało się jednak uciec i uniknąć linczu. Arabowie podpalili pojazd, a w mieście wybuchły zamieszki.

14 kwietnia w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną operację aresztowania poszukiwanych terrorystów w miastach i wsiach Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii. W wymianie ognia w wiosce Nur Szams w pobliżu Tulkarm w zachodniej Samarii, zginęło 3 terrorystów HamasuDo gwałtownych starć doszło także w Nablusie w środkowej części Samarii. W rejonie Dżeninu na północy Samarii zginęło 2 terrorystów, a 4 zostało rannych. Jeden z zabitych był bratem terrorysty, który we wrześniu ubiegłego roku uciekł z więzienia Gilboa. Ogółem zatrzymano 18 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od godz. 16 w piątek 15 ego kwietnia rozpocznie się ogólne zamknięcie terytoriów palestyńskich w Judei i Samarii oraz Strefy Gazy na czas początku święta Pesach. Armia rozmieściła w Judei i Samarii 16 bojowych batalionów, w tym jednostki sił specjalnych. Żołnierzom strzegącym bariery separacyjnej wydano jasne instrukcje, aby uniemożliwiać Palestyńczykom nielegalne przedostawanie się do Izraela i nakazano strzelać w dolnej części ciała tych, którzy spróbują przekroczyć granicę. W Dżeninie rozrzucono ulotki ostrzegające mieszkańców, że każdy, kto zbliży się do ogrodzenia bezpieczeństwa, “narazi swoje życie na bezpośrednie niebezpieczeństwo”.

15 kwietnia po porannych modlitwach Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, zmuszając ich do wejścia na teren wzgórza. Użyto gazu łzawiącego, a także gumowe kule i granaty hukowe. Niektórzy demonstranci wymachiwali flagami Hamasu.

Palestyńczycy obrzucili również kamieniami dwa autobusy Egged jadące w stronę Ściany Płaczu w Jerozolimie. Rannych zostało 5 pasażerów. Policja aresztowała 2 Arabów.

17 kwietnia 2022 r. rano funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej wkroczyli na teren kompleksu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, po tym jak otrzymali informacje, że arabska młodzież gromadzi kamienie w celu uniemożliwienia Żydom wstępu na Wzgórze Świątynne. Policjanci zostali rozmieszczeni w całym obszarze, dzięki czemu prawie 800 Żydów odwiedziło to święte miejsce. Wzgórze Świątynne jest otwarte dla Żydów między godziną 7 a 10:30 każdego ranka podczas święta Paschy. Wchodzący Żydzi byli zdumieni tym, że Arabowie zgromadzili tak dużo kamieni, aby zablokować ścieżki, którymi zwykle chodzą żydowscy goście.

Arabowie zaatakowali na Starym Mieście Żydów idących na modlitwy przy Zachodnim Murze. Funkcjonariusze policji granicznej zatrzymali 2 napastników. Policjanci zatrzymali także 6 innych Arabów, którzy rzucali kamieniami z dachów domów w Dzielnicy Muzułmańskiej.

18 kwietnia 2022 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzelił system obrony powietrznej Iron Dome. Po czym izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne antyterrorystyczne działania w Judei i Samarii, podczas których zatrzymano 5 Palestyńczyków.

20 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Gdy policja wkroczyły na teren wzgórza, młodzi Arabowie zabarykadowali się w meczecie al-Aksa, z którego rzucano koktajle Mołotowa. Policja wkroczyła do meczetu, przywracając porządek publiczny.Wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy kolejną rakietę, która spadła na miasto Sderot. Odłamki rakiety uszkodziły dom mieszkalny i samochód.

21 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, zmuszając izraelską policję do wejścia na teren kompleksu meczetu Al-Aksa. Policjantów obrzucono kamieniami i petardami, na co odpowiedziano środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 20 Arabów.

22 kwietnia wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy ponownie rakiety, z których jedna spadła wewnątrz strefy w rejonie miejscowości Beit Hanoun. Rakieta spadła przy szkole UNRWA, raniąc 4 Palestyńczyków. Druga rakieta spadła w otwartym terenie w Izraelu (tuż przy granicy strefy).

25 kwietnia 2022 r. w nocy islamscy terroryści wystrzelili z terytorium południowego Libanu rakietę, która spadła w pobliżu miasta Szlomi na północy Izraela. Rakieta spadła w otwartym terenie, nie powodując żadnych zniszczeń.         

Polityka Wewnętrzna

Centralne Biuro Statystyczne rozpoczęło siódmy spis ludności Izraela, który po raz pierwszy będzie można przeprowadzić on-line. Ostatni spis został przeprowadzony w 2008 r. Jako pierwszy kwestionariusz powszechnego spisu wypełnił prezydent Isaac Herzog, który potem powiedział: “Spis jest niezbędnym środkiem dla dobrze funkcjonującego i nowoczesnego kraju. Spis jest niezbędny dla kraju takiego jak nasz, który jest członkiem OECD i pod wieloma względami jest krajem wystarczająco zaawansowanym w rozwoju, aby móc polegać na bazach danych.”


Ciekawostki

8 kwietnia 2022 r. popołudniem na Florydzie wystartowała rakieta SpaceX Falcon 9, rozpoczynając misję Axiom Space Ax-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W ten sposób izraelski astronauta Eitan Stibbe został drugim Izraelczykiem, który poleciał w kosmos.

15 – 22 kwietnia 2022 r. – Pesach

28 kwietnia 2022 r. – Jom HaSzoa

 

Ukraina-Wojna

5 kwietnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podzielił się swoją wizją powojennej Ukrainy i stwierdził, że kraj ten będzie bardziej przypominał państwo Izrael niż zachodnią Europę.

7 kwietnia podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, Izrael poparł decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, w związku z wojną w Ukrainie.

Niedługo po tym rosyjski prezydent Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, którego poinformował o przebiegu “specjalnej rosyjskiej operacji wojskowej w obronie Donbasu” we wschodniej Ukrainie. Putin zapewnił Abbasa, że Rosja zapewni Autonomii Palestyńskiej “rosyjską pszenicę i inne plony rolne”. Putin “podkreślił stanowcze stanowisko Rosji w zakresie wspierania praw narodu palestyńskiego i że Rosja będzie nadal udzielać politycznego poparcia sprawie palestyńskiej na wszystkich forach międzynarodowych oraz poparcia tego, co dzieje się w Jerozolimie i w Meczecie Al-Aksa. Putin potępił izraelskie praktyki, które uniemożliwiają wiernym swobodny dostęp do meczetu Al-Aksa, dodając, że Izrael musi szanować istniejące historyczne status quo w tym świętym miejscu.”

13 kwietnia Magen David Adom (MDA) podarował Ukrainie sześć karetek terenowych, z napędem 4×4, w celu ewakuacji rannych cywilów ze stref wojennych.