Wieści Kwiecień 2023

 

Kwiecień był miesiącem bardzo intensywnym i ciężkim.

Ciągle demonstracje i wzrastający podział społeczeństwa mogły mieć groźne skutki , nawet takie w formie wojny domowej.

Terroryści wykorzystali ten moment by uderzyć również z podwojoną siłą , rakiety leciały nie tylko z Gazy ale tez z Libanu , gdzie Iran coraz mocniej finansuje Hezbollah.

Siły Obronne Izraela zamknęły przestrzeń powietrzną nad północną częścią kraju. Miasto Kirjat Szmona w północnym Izraelu wydało oświadczenie skierowane do swoich mieszkańców, wzywając ich do zachowania ostrożności. Gminy Naharija i Karmiel ogłosiły, że otworzą publiczne schrony w mieście.

Izraelska artyleria ostrzelała cele terrorystyczne na południe od miasta Tyr w południowym Libanie. Nad całym obszarem przygranicznym w Libanie umieszczono liczne bezzałogowe drony, które aktualizują dane i monitorują rozwój wydarzeń.

Premier Libanu Najib Mikati potępił ostrzał rakietowy z południa kraju w kierunku Izraela. „Liban odmawia wykorzystywania swojego terytorium do prowadzenia operacji podważających istniejącą stabilność kraju.”

Rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel powiedział: „Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela jest żelazne. Uznajemy uzasadnione prawo Izraela do obrony przed wszelkimi formami agresji. Potępiamy wystrzeliwanie rakiet z Libanu i Gazy… i uznajemy uzasadnione prawo Izraela do obrony przed wszelkimi formami agresji.”

Komisarz izraelskiej policji Kobi Shabtai wezwał osoby posiadające licencje na broń, do noszenia jej przy sobie ze względu na podwyższone zagrożenie atakami terrorystycznymi.

 

Takie najbardziej głośne ataki terrorystyczne w kwietniu to :

7 kwietnia wieczorem terrorysta wjechał samochodem w grupę spacerującą po nadmorskiej promenadzie w pobliżu Charles Clore Park w Tel Awiwie. Zginął włoski turysta Alessandro Parini, a 7 osób zostało rannych. Napastnik próbował następnie otworzyć ogień do ludzi na Kaufmann Street, ale został zastrzelony przez policjanta. Na nagraniach video wyraźnie widać, że terrorysta wjechał na ścieżkę rowerową i potrącił kilka osób w strefie dla pieszych. Ofiary to turyści z Włoch i Wielkiej Brytanii. Napastnika zidentyfikowano jako 45-letniego izraelskiego Araba z miasta Kafr Qassem.

17 kwietnia wieczorem terrorystka zaatakowała nożem Żydów stojących na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu w bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Ranny został 36-letni Izraelczyk, którego przewieziono do szpitala. Obecnie na miejscu żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę. Terrorystka to 33-letnia kobieta z obozu uchodźców palestyńskich Daheisha. Jest mężata i ma dziecko.

18 kwietnia rano terrorysta podszedł do stojącego na skrzyżowaniu samochodu i z bliskiej odległości strzelił do dwóch chasydów będących w środku. Do ataku doszło w dzielnicy Shimon Hatzadik we wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Napastnik uciekł, a policja znalazła porzuconą broń użytą w ataku. Był to pistolet maszynowy Carlo.

24 kwietnia popołudniem terrorysta wjechał rozpędzonym samochodem w ludzi w rejonie placu Dawida, jedną przecznicę od targowiska Mehane Jehuda w Jerozolimie. Rannych zostało 7 osób. Policjanci zastrzelili napastnika. Terrorysta został zidentyfikowany jako 39-letni Hatem Abu Nijmeh z Beit Safafa we wschodniej Jerozolimie.

25 kwietnia rano terrorysta otworzył ogień z przejeżdżającego samochodu do osób będących na skrzyżowaniu przy osiedlu żydowskim Ofra w południowej części Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły pościg za sprawcą ataku.

27 kwietnia w Izraelu doszło do serii awarii w systemie energetycznym, w wyniku czego w wielu obszarach wystąpiły przerwy w dostawach prądu. Usunięcie awarii zajęło kilka godzin. Dyrektor generalny Electric Company, Meir Spiegler powiedział: „Awarii uległa elektrownia w Hajfie, prawdopodobnie z powodu przeciążenia.” Grupa hakerów Anonymous z Sudanu oświadczyła, że ponosi odpowiedzialność za te przerwy. Grupa napisała: „Czy ciemność jest dobra? Dlaczego nie macie prądu?” Ta sama grupa hakerów była odpowiedzialna za cyberataki na strony internetowe w różnych izraelskich sektorach w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w tym na Jpost.com w okresie świąt Pesach. W środę, gdy Izrael obchodził Dzień Niepodległości, grupa ta zaatakowała izraelskie serwisy informacyjne, takie jak Maariv i Walla, a także Ministerstwo Obrony i Szin Bet.

27 kwietnia popołudniem doszło do ataku terrorystycznego na skrzyżowaniu Gitti Avishar przy osiedlu żydowskim Ariel w zachodniej Samarii. Terrorysta skręcił na tym skrzyżowaniu na przeciwny pas jazdy i podjął próbę staranowania cywilów stojących na przystanku autobusowym. Gdy to się nie udało, napastnik spróbował zaatakować nożem izraelskiego policjanta, który podszedł do jego pojazdu. Będący na miejscu żołnierze natychmiast zastrzelili terrorystę. Nikt więcej nie odniósł obrażeń. Ustalono, że napastnik służył w palestyńskich siłach bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

 

POLITYKA MIĘDZYNARODOWA

17 kwietnia w uroczystości w Yad Vashem wziął udział syn obalonego irańskiego szacha Reza Pahlavi i jego żona Jakima. Na zakończenie ceremonii Pahlawi wstał do hymnu narodowego Izraela, a następnie spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu i jego żoną Sarą. Pahlavi powiedział: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tu jesteśmy. Jesteśmy oddani pracy na rzecz pokojowej i dostatniej przyszłości, na którą zasługują mieszkańcy naszego regionu. Od dzieci Cyrusa do dzieci Izraela, zbudujemy tę przyszłość razem, w przyjaźni. Szczególnie ważne jest dla mnie to, że jestem tutaj w Jom HaShoah, izraelskim Dniu Pamięci o Holokauście. Dziś dołączam do ocalałych z Holokaustu i ich rodzin w Yad Vashem, aby pomóc zachować żywą pamięć o ofiarach Holokaustu.” Jego wizyta jest przesłaniem o jedność Izraela z narodem irańskim – oba narody mają historyczne stosunki, które były kontynuowane w nowoczesnych państwach i zostały zniszczone dopiero w 1979 r. podczas rewolucji islamskiej, która odsunęła od władzy ojca Pahlavi, Mahometa. Od tego czasu Republika Islamska traktowała Izrael jako wroga i groziła mu unicestwieniem, co spowodowało, że izraelscy przywódcy postrzegali Iran jako egzystencjalne zagrożenie podobne do tego, przed którym stanęli Żydzi z nazistowskich Niemiec. Irańscy przywódcy są również wśród tych, którzy zaprzeczają, że Holokaust miał miejsce.

19 kwietnia 2023 r. prezydent Isaac Herzog wziął udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Herzog spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i prezydentem Polski Andrzejem Dudą, z którymi wymienił uścisk dłoni pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Herzog powiedział, że powstanie było „symbolem bohaterstwa w najczarniejszej godzinie ludzkości”. Duda powiedział: „Żydowscy bojownicy, którzy zmierzyli się z nazistami w warszawskim getcie w 1943 roku, są bohaterami zarówno narodu żydowskiego, jak i narodu polskiego. Dziś pochylamy głowy przed bohaterami powstania w getcie warszawskim. Są oni symbolem odwagi, determinacji i męstwa, oraz woli walki o swoją wolność, woli decydowania o własnym losie.”

20 kwietnia prezydent Isaac Herzog spotkał się w Warszawie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowa dotyczyła sposobów wzmocnienia więzi między oboma krajami, jak i dialogu między narodami, oraz wspólnej walce z antysemityzmem.

20 kwietnia Sejm RP odwiedziła delegacja Knesetu z wiceprzewodniczącym MoszeTurpazem na czele wraz z ambasadorem Izraela w Polsce Jacowem Livne. W spotkaniach udział wzięli marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki i wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

20 kwietnia minister edukacji Joav Kisch podpisał w Warszawie ze swoim polskim odpowiednikiem Przemysławem Czarnek, wspólną deklarację w sprawie polsko-izraelskich spotkań młodzieży.

29 kwietnia ponad 300 naukowców i instytucji na całym świecie – w tym Yad Vashem, izraelski organ zajmujący się historią Holokaustu – wydało oświadczenie potępiające kierowane przez polski rząd ataki na polską historyk Barbarę Engelking, dyrektor Polskiego Centrum Badań nad Holokaustem, za publiczne stwierdzenie, że Polacy „zawiedli” podczas Holokaustu, a Żydzi byli „niewiarygodnie rozczarowani Polakami podczas wojny”. Jeden list popierający Engelking, podpisany przez 11 organizacji izraelskich, takich jak Yad Vashem, Muzeum Ghetto Fighters’ House i Massuah Institute for the Study of the Holocaust, potępił jej krytyków za atak na „akademicką wolność i historyczne fakty”. Ostatnie ataki na Engelking rozpoczęły się po tym, jak 19 kwietnia wystąpiła w telewizji TVN i powiedziała: „Polacy mieli potencjał, aby stać się sojusznikami Żydów i można by mieć nadzieję, że będą się zachowywać inaczej, że będą neutralni, życzliwi, że nie wykorzystają sytuacji do tego stopnia i że nie będzie powszechnego szantażu… Polacy przesadzają dziś z tym, jak bardzo pomagali Żydom w czasie wojny.”

 

CIEKAWOSTKI

17 kwietnia delegacja działaczy organizacji Jad Lachaim spotkała się z ministrem komunikacji Szlomo Karai i przedstawiła mu problem szeroko zakrojonej działalności misyjnej prowadzonej w Internecie i poprosiła o pomoc w tej sprawie. Rzecznik Jad Lachaim, Szlomo Rizal powiedział, że „w wyniku internetowej działalności misyjnej w ciągu ostatnich dwudziestu lat więcej Żydów dokonało konwersji na inną religię niż w poprzednich dwudziestu latach, a wszystko to poprzez masowe głoszenie on-line, które pozwala misjonarzom ominąć naturalne mechanizmy obronne, takie jak rodzice i wychowawcy.” Podkreślić, że misjonarze nie rozróżniają religijnych i niereligijnych, prawicowych i lewicowych Żydów, a na wszelkie sposoby usiłują przekonać dzieci, aby nawróciły się na chrześcijaństwo.

18 kwietnia w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau odbył się 35. doroczny Marsz Żywych. W marszu wzięły udział 13 tys. osób z 25 krajów na całym świecie, w tym 40 ocalonych z Holokaustu.

 

ŚWIĘTA  

6 – 12 kwietnia – Pesach

18 kwietnia – Jom HaShoah – Dzień (Pamięci) Zagłady i Aktów Odwagi, także: Dzień Pamięci Holokaustu

25 kwietnia – Jom HaZikaron – Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu

26 kwietnia – Yom Ha’atzmaut -Dzień Niepodległości Izraela.