Wieści lipiec + sierpień 2019
1 lipca Izrael wznawia formalne stosunki dyplomatyczne z Omanem i utworzy przedstawicielstwo zagraniczne w tym kraju, co będzie bezprecedensowym wydarzeniem w stosunkach z arabskimi państwami.
UNESCO uznają Jerozolimę za miasto okupowane i wyłączne dziedzictwo islamskie.
W tym samym miesiącu Agencja Podstawowych Praw Unii Europejskiej opublikowała wyniki ankiety z której wynika, że 41% młodych europejskich Żydów rozważa możliwość emigracji, ponieważ nie czuje się bezpiecznie w krajach w których mieszka 5 lipca 2019 r. około 1,5 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami i podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 40 Palestyńczyków. Izraelscy żołnierze zatrzymali także 2 Palestyńczyków, którzy przekroczyli ogrodzenie graniczne. Przy jednym z zatrzymanych znaleziono ukryty nóż.
13 lipca 2019 r. ze stanu Teksas (USA) wypłynęła pierwsza z pięciu jednostek platformy przeróbki gazu ziemnego Lewiatan. Całość jest od 26 miesięcy budowana w Stanach Zjednoczonych, i do końca lata zostaną dostarczone na Morze Śródziemne do wybrzeży Izraela.
16 lipca 2019 r. delegacja wysokich rangą przedstawicieli Hamasu pod przewodnictwem Musa Abu Marzuqa spotkała się w Moskwie z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Michaiłem Bogdanowem. Hamas ogłosił, że Rosjanie zgodzili się sprzeciwić amerykańskiej inicjatywie pokojowej.
17 lipca 2019 r. ponad 200 nowych żydowskich imigrantów przyleciało do Izraela. Pochodzą oni z Francji, Ameryki Południowej i Europy Wschodniej. Przywitał ich minister imigracji i absorpcji Joav Galant, który podkreślił znaczenie absorpcji imigrantów dla umacniania narodu żydowskiego. W tym roku nastąpił wzrost o około 25% liczby imigrantów, a od początku roku Izrael przyjął już około 17 tys. nowych żydowskich imigrantów z całego świata.
21 lipca 2019 r. nieznani sprawcy rozbili szklane drzwi wejsciowe do ambasady Izraela w Helsinkach (Finlandia) i wymalowali na ścianach swastyki. Jest to piętnasty incydent wobec ambasady Izraela w Findlnadii w tym półroczu. W związku z tym wyrażono głębokie zaniepokojenie.
27 lipca 2019 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj będzie sprzeciwiał się każdemu, kto popiera Izrael.”
27 lipca 2019 r. dwóch syryjskich imigrantów zaatakowało Żyda wsiadającego do pociągu na dworcu kolejowym w Poczdamie (Niemcy). Żydowski mężczyzna miał kipę z gwiazdą Dawida na głowie. Został opluty i obrzucony antysemickimi wulgaryzmami. Policja aresztowała obu napastników.
27 lipca 2019 r. na Alasce zakończono serię testów systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Testy były prowadzone przez ministerstwo obrony i Israel Aerospace Industries z udziałem Izraelskich Sił Powietrznych. System Arrow 3 jest przeznaczony do przechwytywania rakietowych pocisków balistycznych poza atmosferą.
28 lipca 2019 r. wieczorem ortodoksyjny Żyd został postrzelony przed synagogą w North Miami Beach w stanie Floryda (USA). Żyd oczekiwał na wieczorną modlitwę w synagodze. Zamachowiec poruszał się ciemnym samochodem i oddał kilkanaście strzałów, trafiając sześć razy w nogę swoją ofiarę. Napastnik zbiegł.
Poza tym dalej trwają zamieszki przy ogrodzeniu w Gazie , są puszczane balony które powodują pożary , są rzucane granaty i jest też wewnętrzny konflikt w Gazie między Hamasem i innymi organizacjami.
4 sierpnia 2019 r. Siły Obronne Izraela zaprezentowały najnowszy pojazd bojowy będący wynikiem prac rozwojowych programu Carmel. Program Carmel był realizowany przez 3 lata i miał na celu stworzenie nowego innowacyjnego pojazdu bojowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i wysokiego poziomu autonomii, który dzięki przewadze technologicznej zapewni niezbędną przewagę operacyjną na polu walki przyszłości
10 sierpnia 2019 r. rano grupa 4 palestyńskich terrorystów usiłowała przekroczyć granicę w południowej części Strefy Gazy. Byli uzbrojeni w karabiny, wyrzutnie RPG i granaty ręczne. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastników, gdy tylko jeden z nich przekroczył płot graniczny. Podczas wymiany ognia terroryści rzucili granat. Co najmniej trzech terrorystów było członkami Hamasu.
11 sierpnia 2019 r. Islamski Dżihad wydał oświadczenie wzywające do eskalacji intifady i walki z „okupantem, jako jedynego sposobu przełamania arogancji i agresji Izraela”. Odwołano się przy tym do muzułmańskiego obowiązku ochrony meczetu Al-Aqsa w Jerozolimie, który rzekomo Żydzi chcieliby zburzyć.
Ministerstwo obrony poinformowało o podjęciu decyzji o budowie muru bezpieczeństwa wzdłuż granicy Strefy Gazy. Mur będzie miał wysokość 6 metrów i długość 9 km. Będzie przebiegał w sąsiedztwie przygranicznych izraelskich społeczności oraz wzdłuż drogi nr 34 między Jad Mordechai i Nahal Oz.
14 sierpnia 2019 r. na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot z grupą 242 nowych żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.
16 sierpnia po dłuższym czasie spokoju palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 1 rakietę, która została zestrzelona jeszcze nad strefą przez system obrony Iron Dome. Rakieta leciała na miasto Sderot. Ranna została 1 kobieta, biegnąca do schronu.
Dzień później palestyńscy terroryści wystrzelili kolejne co najmniej 3 rakiety, z których 2 zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome.
W nocy w odwecie izraelskie siły powietrzne zbombardowały dwa obiekty podziemnej infrastruktury Hamasu w środkowej i północnej części Strefy Gazy.
Ale już na następny dzień palestyńscy terroryści wypuścili ze Strefy Gazy tym razem balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 2 pożary terenów przygranicznych.
19 sierpnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Kijowie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zeleńskim. Rozmowy mają dotyczyć rozszerzenia współpracy między Izraelem a Ukrainą, oraz podpisania umowy o wolnym handlu i wymianie technologii. Obaj politycy wzięli udział w uroczystości upamiętniającej Żydów zamordowanych podczas Holokaustu w Babim Jarze.
Jordański parlament zalecił rządowi Jordanii wydalenie ambasadora Izraela, odwołanie ambasadora Jordanii do Izraela i ponowne przeanalizowanie porozumienia pokojowego między tymi dwoma krajami.
21 sierpnia 2019 r. minister gospodarki Eli Cohen podpisał umowę o wolnym handlu między Izraelem a Koreą Południową. Umowa znosi cła na towary takie jak samochody i sprzęt medyczny. Izrael sprowadza koreańskie samochody, maszyny przemysłowe, smartfony, układy pamięci, a eksportuje do Korei Południowej technologie obronne, sprzęt medyczny, nawozy, wina i kosmetyki.
Wieczorem tego samego dnia palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
Na następny dzień Libańczycy podpalili zarośla i trawy na granicy z Izraelem, wywołując pożar w sąsiedztwie kibucu Malija. Pożar został wywołany w celu zniszczenia urządzeń ogrodzenia granicznego oraz gruntów rolnych w Izraelu.
25 sierpnia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „W dużym wysiłku operacyjnym udaremniliśmy atak na Izrael przygotowywany przez irańskie siły Qud i bojówki szyickie.
W skomplikowanej operacji prowadzonej przez agencje bezpieczeństwa ujawniliśmy, że irańskie siły Quds wysłały do Syrii specjalną jednostkę szyickich bojowników, której celem było przeprowadzenie ataku z ładunkami wybuchowymi na Wzgórzach Golan, aby zabić Izraelczyków. Atak miał być przeprowadzony przy użyciu samobójczych dronów z ładunkami wybuchowymi, które zostały przysłane przez irańskie siły Quds. Chciałbym podkreślić, że była to inicjatywa Iranu i cała operacja była pod dowództwem Iranu
Równocześnie nie skomentowano doniesień o rzekomym ataku izraelskich dronów na Bejrut.
Jeszcze tego samego dnia palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety, z których trzy zestrzelił system obrony Iron Dome. Jedna rakieta spadła na drogę w jednej z przygranicznych społeczności. Ostrzał rakietowy wywołał panikę w mieście Sderot, w którym organizowany był festiwal miejski. Ranna została 1 osoba, która upadła podczas ucieczki do schronu.
Dzień póżniej premier Benjamin Netanjahu wieczorem spotkał się z liderem opozycji Benny Gantzem. Podczas spotkania poinformował go o sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, sygnalizując, że Izrael może być na granicy podjęcia większych działań wojskowych. Premier tylko w rzadkich przypadkach informuje lidera opozycji o stanie bezpieczeństwa państwa. W przeszłości takie odprawy były sygnałem, że Izrael może rozważać akcję wojskową
Siły Obronne Izraela zamknęły wszystkie drogi w odległości 5 km od granicy z Libanem, wstrzymując nawet patrole wojskowe wzdłuż granicy w obawie przed atakami terrorystycznymi Hezbollahu,
a palestyńscy terroryści ponownie wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.
Hamas zażądał od Islamskiego Dżihadu zaprzestania naruszania zawieszenia broni osiągniętego z Izraelem. Za ostatni ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy podobno odpowiada właśnie Islamski Dżihad.
Jak widać wewnętrzny konflikt w Gazie wzrasta
W odwecie za te ostatnie rakiety izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w środkowej części Strefy Gazy.
28 sierpnia 2019 r. popołudniem Siły Obronne Izraela zamknęły dla lotów cywilnych przestrzeń powietrzną w odległości 6 km od granicy z Libanem. Podstawą podjęcia decyzji były obawy przez odwetowym atakiem ze strony Hezbollahu.
W nocy w południowej części Strefy Gazy doszło do dwóch wybuchów, w których zginęło 3 członków Hamasu, a kilka innych zostało rannych. Islamski Dżihad oskarżył Izrael o przeprowadzenie nalotu powietrznego, jednak Izrael temu zaprzeczył. Przywódca Hamasu Ismail Hanijeh skomentował te dwa wybuchy mówiąc: „Jesteśmy przekonani, że przejmiemy kontrolę nad sytuacją i dotrzemy do wszystkich osób odpowiedzialnych za wybuchy. Bez względu na wybuchy sytuacja znajduje się pod kontrolą i rządowe agencje bezpieczeństwa potwierdzają te słowa.” Prawdopodobnie za nocnymi zamachami stoi salafickie ugrupowanie sprzymierzone z ISIS.
Wysoki urzędnik Hamasu Fawzi Barhum stwierdził, że za nocnym zamachem bombowym na punkt kontrolny Hamasu w Strefie Gazy stoją służby wywiadu Autonomii Palestyńskiej, które służą interesom Izraela i usiłują wywołać chaos w strefie. W odpowiedzi rzecznik al-Fatah Osama al-Qawasmeh odrzucił oskarżenia Hamasu, dodając: „Są to zarzuty mające na celu wprowadzanie w błąd opinii publicznej i zachęcanie do wewnętrznych konfliktów, którymi interesuje się Hamas. Zamachy bombowe w Gazie były wynikiem kultury nienawiści i utraty najbardziej fundamentalnych wartości islamskich, narodowych i społecznych pod rządami Hamasu. Lepiej by Hamas zrobił samoocenę swoich rządów tyranii i niesprawiedliwości, które wprowadza w Strefie Gazy i wdrożył porozumienie o pojednaniu podpisane w Kairze, aby doprowadzić do jedności narodowej.” Hamas rządzi w Strefie Gazy od 2007 roku, kiedy w krwawym przewrocie przejął nadmorską enklawę z rąk Fatahu.