Wieści listopad 2020

W listopadzie 139 krajów Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdziło rezolucję, która mówi o Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie wyłącznie jako o islamskim świętym miejscu, odnosząc się do niego jedynie muzułmańską nazwą al-Haram al-Sharif. Była to jedna z siedmiu antyizraelskich rezolucji przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku. Dziewięć krajów głosowało przeciwko rezolucji, w tym: Australia, Kanada, Gwatemala, Węgry, Izrael, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru i Stany Zjednoczone.

8 listopada 2020 r. prezydent Reuven Rivlin, austriacki prezydent Alexander Van der Bellen i niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier opublikowali wspólny klip z okazji 82. rocznicy Nocy Kryształowej. Na klipie prezydenci wezwali ludzi do walki z antysemityzmem. „Osiemdziesiąt dwa lata od Nocy Kryształowej, mroczne cienie przeszłości nie zniknęły z naszych ulic. Będziemy sprzeciwiać się nienawiści. Sprzeciwiamy się rasizmowi i antysemityzmowi. Będziemy razem w Wiedniu, Jerozolimie, Berlinie. Nigdy więcej znaczy nigdy więcej. Niech nastanie światłość.

W ten sam dzień pierwszy samolot Boeing 737 linii lotniczych FlyDubai przywiózł izraelskich turystów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Samolot przeleciał nad Arabią Saudyjską i wieczorem wylądował w Dubaju. W historycznym locie leciało 174 biznesmenów i turystów. Bilety zostały sprzedane w ciągu trzech dni przez emirackiego biznesmena Jacoba Saba i izraelską firmę Gaya Tours. Pakiet wycieczki kosztuje około 2000 dolarów i obejmuje przelot oraz cztery noce w hotelach Hyatt, które po raz pierwszy zapewnią koszerne posiłki.

12 listopada 2020 r. były doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, gen. H.R. McMaster ostrzegł, że Izrael może zaatakować Iran nawet w ostatnich dniach administracji Trumpa. „Izrael postępuje zgodnie z doktryną wyprzedzającego ataku, co oznacza, że nie zaakceptuje wrogiego państwa posiadającego najbardziej niszczycielską broń na ziemi.”

24 listopada 2020 r. laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Lord David Trimble, nominował premiera Benjamina Netanjahu do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z szejkiem Muhammadem bin Zayedem, następcą tronu Abu Dabi.

W dniach 27-29 listopada 2020 r. izraelska drużyna gimnastyczek zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy. Złoty medal zdobyła też gimnastyczka Linoj Ashram
W kategori windsurfingu: Joav Cohen zdobył złoto, a srebrny medal zdobył Szahar Zubari. Również izraelska windsurferka Kati Spychakov zdobyła srebrny medal.
Zawody służyły jako kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

27 listopada 2020 r. Iran oskarżył Izrael o zabójstwo szefa irańskiego programu nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha.

Na koniec listopada ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 1 227. W stanie ciężkim jest 264 osób (99 pod respiratorami). Zmarło 2 865 osób. Obecnie aktywnych jest 9 586 przypadków. Przeprowadzono 42 298 testów.