Wieści Luty 2018

Kryzys w strefie Gazy nie odpuszcza. Trwa tam konfrontacja między „Hamasem” a „ Fatah” , który może doprowadzić do wojny między Palestyńczykami.

Niegospodarność Hamasu w strefie, oraz pogarszające się warunki humanitarne mieszkańców Gazy frustrują miezkańców. Z tego powodu, Hamas prawdopodobnie będzie dążyć do eskalacji z Izraelem, jako sposobu odwrócenia uwagi społeczeństwa od braku dostępu do podstawowych usług.

Ze strefy Gazy co rusz nowe wystrzały rakiet na terrytoria Izraela. Trwają też ataki „nożowników” , w których pojedyńczy terroryści ranią lub mordują obywateli Izreala.

Trwają debaty dotyczace właściwej reakcji Izraela na przyjetą przez Polskę ustawę zakazujacą publicznej dyskusji o współudziale Polaków w Holokauście.

10 lutego 2018 r. – Szabat.

nad ranem irański bezzałogowy dron wleciał w izraelską przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan. Nad terytorium Izraela przebywał przez 90 sekund, po czym został zestrzelony przez izraelski helikopter szturmowy AH-64 Apache. W tym samym dniu   Izraelskie siły powietrzne czasowo wstrzymały wszystkie loty na międzynarodowym porcie lotniczym im. Ben Guriona. Decyzję podjęto, gdy podczas operacji powietrznej prowadzonej w Syrii, wykryto wystrzelone syryjskie rakiety przeciwlotnicze. Trajektoria kilku rakiet kierowała się w stronę środkowej części Izraela, dlatego dla bezpieczeństwa cywilnych samolotów, wstrzymano starty i lądowania.

Izraelskie siły powietrzne zbombardowały centrum dowodzenia, z którego sterowano irańskim dronem;Centrum, znajdowało się przy syryjskiej bazie sił powietrznych Tiyas. Podczas tej operacji, zestrzelono izraelski samolot myśliwski F-16. Uszkodzony samolot zdołał jeszcze dolecieć nad terytorium Izraela, i obaj piloci katapultowali się (obaj zyją). Samolot spadł w Dolinie Jezreel. Izraelskie siły powietrzne poinformowały, że 8 samolotów wojskowych przeprowadziło nalot na syryjską bazę lotniczą. Była to największa izraelska operacja przeciwko Syrii od 1982 r. Zniszczonych zostało 12 celów w tym 4 irańskie obiekty wojskowe. Zginęło 6 osób. Był to także pierwszy zestrzelony izraelski samolot wojskowy od 1982 r.

Wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Od pewnego czasu ostrzegałem przed zagrożeniami ze strony irańskich okopów wojskowych w Syrii. Iran stara się wykorzystać terytorium Syrii, by zaatakować Izrael, jako realizację ich celu niszczenia Izraela. Dziś rano Iran bezczelnie pogwałcił suwerenność Izraela. Z terytorium Syrii do Izraela wysłali irański dron, co pokazuje, że nasze ostrzeżenia były w 100% poprawne. Izrael uznaje Iran i jego syryjskich gospodarzy za odpowiedzialnych za dzisiejszą agresję. Nadal będziemy robić wszystko co konieczne, aby chronić naszą suwerenność i bezpieczeństwo.”

Trzeba dodać , że Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed groźbami.

Izrael stoi przed trudnym dylematem, czy działać prewencyjnie, czy czekać na wojnę.

libański Hezbollah zagroził Izraelowi, że jeśli podejmie decyzję o agresji przeciwko Syrii, Libanowi lub Strefie Gazy, doprowadzi to do eskalacji militarnej w całym regionie, a Izrael zapłaci wysoką i bolesną cenę.

Na poczatku lutego Arabia Saudyjska udostępniła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów z Tel Avivu do Delhi w Indiach. Stosunki między Arabią Saudyjską i Izraelem są poprzez konflikt muzułmański, między sunnitami a szyitami , coraz lepsze.

Damaszek jest nadal bombardowany i niszczony. Assad używa broni chemicznej przeciwko własnemu ludowi. Proroctwo co do całkowitego zniszczenia Damaszku powoli wypełnia się w tych czasach.