Wieści luty 2019

W minionym miesiącu w Izraelu dalej bez zmian, jeśli chodzi o zamieszki w Gazie , groźby Hamasu , i pogłoski wojenne Hezbollahu.

Trafiają się też pojedyncze ataki, taki jak ten 19 letniej Izraelki , Ori Ansbacher, która została brutalnie zamordowana w lasku w Jerozolimie przez 29 letniego Palestyńczyka. . Motywy zabójstwa były nacjonalistyczne.

W lutym na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot przywożący grupę 82 nowych żydowskich imigrantów z Etiopii. Do końca 2019 r. do Izraela ma być sprowadzonych ogółem 1 tys. emigrantów z Etiopii.

Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów (Keren L’Yedidut) zorganizowała też przylot nowych imigrantów z Ukrainy, 243 osoby.

11 lutego 2019 r. Hamas poinformował, że w nocy zginęło 2 Palestyńczyków w tunelu przemytniczym pomiędzy Strefą Gazy a egipskim półwyspem Synaj. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że egipska armia w nocy wtłoczyła toksyczny gaz do podziemnych tuneli.

13 lutego 2019 r. wieczorem w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa Konferencja bliskowschodnia poświęcona głównie problematyce irańskiej. W konferencji brali udział przedstawiciele 60 państw.

Premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Omanu, Jusuf ibn Alawi ibn Abdullahem. „To rewolucja w stosunkach zagranicznych Izraela.”

Niestety nie obyło się bez konfliktu.

Na drugi dzięń polski prezydent Andrzej Duda wezwał do odwołania planowanego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu w przyszłym tygodniu. Była to reakcja na słowa premiera Benjamina Netanjahu o współpracy Polaków z nazistami podczas Holokaustu .Rzekomo Netanjahu miał powiedzieć następujące słowa: „Polacy kolaborowali z nazistami. Nie znam nikogo, kto zostałby pozwany za tego typu stwierdzenie.”

Wieczorem na lotnisku w Warszawie pojazd holujący uderzył w goleń samolotu El Al, uszkadzając w ten sposób koło samolotu, którym premier Netanjahu miał powrócić do Izraela. Lot został odwołany, a El Al poinformował, że do Polski poleci nowy samolot, aby izraelską delegację przywieźć do Izraela.

15 lutego 2019 r. biuro premiera Benjamina Netanjahu wydało oświadczenie wyjaśniające uwagi premiera uczynione dzień wcześniej podczas briefingu z izraelskimi dziennikarzami w Warszawie. „Podczas briefingu premier Netanjahu mówił o Polakach, a nie o polskim narodzie lub państwie Polska. Zostało to błędnie zinterpretowane i błędnie przedstawione w doniesieniach prasowych, a następnie poprawione przez dziennikarza, od którego pochodziło zniekształcenie.” Netanjahu podczas wizyty w Warszawie powiedział następujące słowa: „Polacy współpracowali z nazistami. Widzisz, mówię to. To jest fakt. I nie znam ani jednej osoby, która kiedykolwiek zostałaby pozwana z tego powodu.” Słowa te zostały zniekształcone i przekazane jako: „Polska współpracowała z nazistami.”

17 lutego 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono nowo mianowanego ministra spraw zagranicznych, którym został Israel Katz.

W tym samym dniu polski premier Mateusz Morawiecki odwołał planowany udział na zbliżającym się w tym tygodniu szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Zamiast tego Polska chciana wysłać ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

Dzień później następna zmiana, po słowach Israela Katza, w których twierdzi, że Polacy wysysają antysemityzm z mlekiem matki, polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie wyśle swojej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej organizowany w danym tygodniu w Jerozolimie, podając jako przyczynę napięcie dyplomatyczne między Izraelem a Polską po ostatnich wypowiedziach Netanjahu i Katza.

Stanowisko Polski poparły Czechy, ogłaszając, że szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie zostaje odwołany.

Naczelny rabin Polski, Rabin Michael Schudrich wraz z przywódcami społeczności żydowskich w Polsce, wystosował ostry list protestacyjny przeciwko wczorajszej wypowiedzi izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, w której powiedział, że „Polacy wysysają antysemityzm z mleka matki”. W liście napisano, że „słowa nieżyjącego premiera Icchaka Szamira, cytowane przez ministra Israela Katza, były niewłaściwe, gdy zostały pierwotnie wypowiedziane w 1989 roku, kiedy stosunki między Polską a Izraelem były odbudowywane po okresie komunistycznym. Jeszcze gorsze są dzisiaj, trzydzieści lat później, kiedy obie strony czynią tak wiele …”

Polski rząd zażądał, aby Izrael oficjalnie przeprosił za oświadczenia ministra spraw zagranicznych Israel Katza.

Również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce , Georgette Mosbacher, wezwała izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, by przeprosił Polskę za uwagi, które doprowadziły do kryzysu dyplomatycznego.

Módlmy się , aby relacje Polsko Izraelskie nie ucierpiały na tym wszystkim.

W między czasie w Izraelu zakończyły się 10-dniowe wspólne izraelsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe Juniper Falcon 2019, w których wzięło udział 300 amerykańskich i 400 izraelskich żołnierzy. Celem ćwiczeń była poprawa koordynacji między armiami, oraz przećwiczenie procedur w sytuacjach nagłego zagrożenia atakiem rakietowym.

18 lutego 2019 r. po południem Palestyńczycy wszczęli rozruchy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, domagając się swobodnego wejścia na teren meczetu Al-Aksa

W tym samym dniu wieczorem w Jerozolimie minister gospodarki Eli Cohen podpisał umowę o współpracy z brytyjskim sekretarzem ds. handlu międzynarodowego Liam Foxem. Porozumienie upraszcza wymianę handlową i umożliwia firmom swobodny handel bez żadnych dodatkowych barier lub taryf celnych.

19 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z czeskim premierem Miloszem Zemanem. Zeman ogłosił, że w Jerozolimie zostanie otworzony Dom Czeski o statusie konsulatu honorowego.

Premier Benjamin Netanjahu spotkał się również z węgierskim premierem Wiktorem Orbanem, który poinformował, że Węgry postanowiły otworzyć swoje przedstawicielstwo handlowe o statusie dyplomatycznym w Jerozolimie. Netanjahu podziękował Orbanowi za tą decyzję.

19 lutego 2019 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli ponownie zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Doszło do starć z izraelskimi policjantami, którzy aresztowali 19 Arabów. Obecny spór toczy się o niewielkim skrawek terenu we wschodniej części Wzgórza Świątynnego, po wewnętrznej stronie od Bramy Złotej.

20 lutego 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powtórzył, że nie zaakceptuje częściowej zapłaty transferu finansów z podatków należnych od Izraela. „Nie przyjmiemy pieniędzy, jeśli nie zostaną one w pełni opłacane.” Abbas powiedział także, że nie zakończy wsparcia finansowego dla rodzin terrorystów uwięzionych lub zabitych przez Izrael. „Każdy dostępny grosz zostanie przydzielony rodzinom męczenników i więźniom.”

21 lutego 2019 r. wieczorem z Cape Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła izraelski lądownik księżycowy Beresheet. Jeśli misja zakończy się powodzeniem, Izrael będzie czwartym krajem, którego satelita osiągnęła powierzchnię księżyca Ziemi.

24 lutego 2019 r. Hamas zorganizował wielotysięczną demonstrację w Gazie, podczas której wzywano Mahmouda Abbasa do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej. Wezwano Autonomię do wypłacenia zaległych pensji, oraz zażądano zwiększenia dostaw energii elektrycznej.

Na gali Oscarów izraelski reżyser Guy Nattiv zdobył Oscara za krótkometrażowy film fabularny „Skin”.

Pod koniec miesiąca rozpoczęła się oficjalna sprzedaż biletów na Konkurs Piosenki Eurowizja 2019, który odbędzie się w Tel Awiwie. Bilety zostały sprzedane w rekordowym tempie.