Wieści luty 2021

W lutym minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi i minister spraw zagranicznych Kosowa Melissa Hardinai podpisali porozumienie o ustanowieniu stosunków między Izraelem a Kosowem. Kosowo jest w większości muzułmańskim państwem, które uznało Izrael i planuje otworzenie ambasady w Jerozolimie.

Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Gwinei Równikowej Teodoro Mbasogo, który poinformował go, że również planuje przeniesienie ambasady Gwinei Równikowej do Jerozolimy.

 

USA

Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował zamiar utrzymania ambasady kraju w Jerozolimie. 97 senatorów poparło poprawkę, a 3 było przeciw. Podczas posiedzenia senator Inhofe powiedział: „Ta poprawka nie powinna być dla nikogo kontrowersyjna. Takie jest stanowisko Stanów Zjednoczonych od 25 lat. Jerozolima jest stolicą Izraela i powinniśmy mieć swoją ambasadę w Jerozolimie.”

Koalicja na rzecz żydowskich wartości, reprezentująca ponad 1500 ortodoksyjnych rabinów, wezwała Kongres USA do odrzucenia „Ustawy o równości”, która ma być poddana pod głosowanie. Zgodnie z tą ustawą, osoba wyznająca tradycyjną wiarę żydowską jest uważana za bigoteryjną. Pogląd na małżeństwo, że powinno być ono zawierane tylko w heteroseksualnych parach, jest uznawany jako stereotyp płciowy i dyskryminujące przekonanie. Żydowskie prawo oparte na Biblii jest uznawane jako dyskryminujący stereotyp. „Ustawa o równości może zakończyć wielowiekową historię przestrzegania przez Stany Zjednoczone wolności religijnej i zapewniania solidnej ochrony naszych przekonań, prowadząc do nagłego i haniebnego końca.” 5,6% Amerykanów identyfikuje się jako osoby LGBT.

 

COVID

Ministerstwo zdrowia rozpoczęło kampanię na rzecz wydawania świadectw szczepień. Kampania głosi hasło, że „tylko świadectwo szczepienia daje zwolnienie z izolacji!!!” Kampania wyjaśnia, że certyfikat szczepienia można pobrać po 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki. Certyfikat jest dostępny w języku hebrajskim i angielskim, zgodnie z międzynarodowymi standardami.

7 lutego 2021 r. o godzinie 7 rano zostały zniesione niektóre ograniczenia po trwającej miesiąc czasu trzeciej ogólnokrajowej blokadzie. Izraelczycy nie są już dłużej ograniczani do pozostawania w domach, które mogą opuszczać na dalej niż 1 km. Niektóre firmy zostaną ponownie otwarte, a zakaz odwiedzania domów osób niebędących członkami rodziny został zniesiony.

Linie lotnicze El Al Israel Airlines ogłosiły, że wszyscy pracownicy, którzy mają kontakt z pasażerami, zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Dzięki temu El Al przeszło do historii jako pierwsza linia lotnicza na świecie, w której cały personel obsługi, ochrona, piloci i pracownicy serwisowi, został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi.

 

15 lutego 2021 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział , że negocjuje z producentami szczepionek Moderna i Pfizer w sprawie rozpoczęcia produkcji w Izraelu.Premier ujawnił także, że negocjował z firmami, aby dostarczyć Izraelowi dziesiątki milionów szczepionek w celu zapewnienia każdego roku obywatelom zastrzyku przypominającego. Zarówno Pfizer, jak i Moderna są prowadzone przez wybitnych żydowskich naukowców, z którymi premier nawiązał osobiste stosunki. Szef medyczny Moderny, Tal Zaks, jest rodowitym Izraelczykiem. Dyrektor generalny Pfizera, Albert Bourla, wychowywał się w żydowskiej rodzinie z Grecji.

Na koniec lutego Kneset zatwierdził ustawę zezwalającą ministerstwu zdrowia przekazywanie informacji o osobach niezaszczepionych do lokalnych władz i ministerstwa edukacji. Celem projektu jest umożliwienie lokalnym władzom zachęcanie mieszkańców do przyjęcia szczepionki, poprzez osobiste zwrócenie się do nich lub podjęcie innych działań. Udostępnione zostaną nazwiska, numery identyfikacyjne, adresy i numery telefonów obywateli niezaszczepionych. Jednak ustawa podkreśla, że dane osobowe nie mogą być wykorzystywane do wywierania presji na obywateli, aby otrzymali szczepionkę.

Liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 4 298. W stanie ciężkim jest 770 osób (249 pod respiratorami). Zmarło 5 685 osób. Obecnie aktywnych jest 37 758 przypadków. Przeprowadzono około 75 836 testów, a odsetek pozytywnych testów wyniósł 5,9%. Jak dotąd 4 623 074 osób (49,45% populacji) otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 3 242 328 osób (34,52% populacji) otrzymało obie dawki. W Izraelu potwierdzono 7 przypadków mutacji kalifornijskiej i 444 przypadków mutacji południowoafrykańskiej.

 

BENJAMIN NETANJAHU

 

8 lutego 2021 r. rano w sądzie okręgowym w Jerozolimie rozpoczęło się ostatnie przedprocesowe przesłuchanie premiera Benjamina Netanjahu. Premier jest dopiero drugi raz obecny na przesłuchaniu i formalnie zaprzecza wniesionym przeciwko niemu aktom oskarżenia.

Równolegle w kraju trwają  demonstracje. Demonstranci domagają się ustąpienia Netanjahu z urzędu z powodu zarzutów o korupcję. Wielu demonstrantów było ubranych w fluorescencyjny róż i określało się nazwą Różowy Front.

 

 

AUTONOMIA PALESTYŃSKA

4 lutego 2021 r. w porcie lotniczym Ben Guriona nastąpiło przekazanie władzom palestyńskim dostawy 10 tys. dawek szczepionki Sputnik V, które Rosja ofiarowała Autonomii Palestyńskiej. Szczepionki przewieziono do Ramallah.

Palestinian Media Watch ujawniła, że w 2020 r. Autonomia Palestyńska wypłaciła ponad 512 mln szekli (157 mln dolarów) pensji uwięzionym lub uwolnionym terrorystom, co stanowiło 3,25% zeszłorocznego budżetu. W 2019 r. Autonomia Palestyńska wypłaciła terrorystom i ich rodzinom 517 mln szekli.

EUROPA

15 lutego 2021 r. około 300 hiszpańskich neonazistów uczestniczyło w wiecu, który odbył się w Madrycie (Hiszpania). Wiec zorganizowano przy cmentarzu, na którym są pochowani hiszpańscy weterani walczący u boku wojsk Hitlera.

16 lutego 2021 r. Austria i Litwa dołączyły do Niemiec, Czech i Węgier, w sprzeciwie wobec orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, że może on prowadzić śledztwo w sprawie Izraela. Austriackie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło: „Stanowisko prawne Austrii pozostaje niezmienione. Wyraziliśmy swoje zaniepokojenie w amicus curiae skierowanym do Trybunału. Nie uznajemy Palestyny za państwo i potwierdzamy, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego nie zmienia statusu Palestyny w świetle międzynarodowego prawa ani nie przesądza kwestii przyszłych granic.” Swój sprzeciw wyraziły także Brazylia, Uganda i Kanada.

 

ATAKI TERRORYSTYCZNE

 

21 lutego 2021 r. ministerstwo środowiska zamknęło śródziemnomorskie plaże Izraela, aby poradzić sobie z tym, co może być największą katastrofą ekologiczną w historii kraju. Stwierdzono, że wyciek ropy naftowej dotknął 170 ze 190 kilometrów linii brzegowej, czego konsekwencje będą odczuwalne przez lata. Tysiące wolontariuszy czyściło plaże ze smoły. Minister środowiska Gila Gamliel powiedziała: „Dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć osoby odpowiedzialne za tę katastrofę.”

Po dochodzeniu Izraelskie władze oskarżyły Iran o „akt terroryzmu ekologicznego”. Statek, na pokładzie którego znajdowała się irańska ropa, płynął z wyłączonym transponderem, okresowo „migając”. W rejonie jednego z najważniejszych syryjskich portów – Latakii – surowiec był przeładowywany na mniejsze jednostki. Zdaniem Izraelczyków właśnie wtedy doszło do wycieku.Po incydencie statek wrócił do Zatoki Perskiej, skąd przypłynął, natomiast ropa miała „powędrować” m.in. do izraelskiego wybrzeża.

Kilka dni później następny atak. Doszło do wybuchu na izraelskim statku towarowym „Helios Ray” w Zatoce Omańskiej. Jest to statek przeznaczony do przewozu samochodów.

Izraelscy eksperci potwierdzili przypuszczenia, że wybuch na statku był wynikiem celowego militarnego ataku.

Podejrzewa się, że w statek mogły trafić dwie irańskie rakiety. Trwa dochodzenie, jednak minister obrony Benny Gantz potwierdził, że głównym podejrzanym stojącym za wybuchem jest obecnie Iran.