Wieści Luty i Marzec 2022

  Covid

 

1 lutego ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 60 329 nowych przypadków koronawirusa. Był to szczyt zachorowań po czym liczby te zaczeły stopniowo wracać do normy i w marcu mieliśmy średnio 10.000 zachorowań dziennie.

7 lutego o północy weszły w życie w Izraelu nowe przepisy dotyczące zielonych paszportów. Od teraz obowiązek okazywania zielonego paszportu będzie obowiązywał tylko w takich miejscach jak kluby nocne i centra konferencyjne, w których podaje się lub sprzedaje jedzenie. Zniesiony został obowiązek okazywania zielonego paszportu w miejscach takich jak restauracje, kina czy siłownie. Ponadto zniesiony został limit obłożenia w miejscach działających pod zielonym paszportem.

14 marca ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu w Izraelu nowego wariant koronawirusa, nieoficjalnie nazwanego Delacron, ze względu na kombinację mutacji Delta i Omicron. Urzędnicy obawiają się, że może on spowodować nową falę infekcji. Jego pierwsze przypadki wykryto we Francji, Holandii i Danii.

 

 

 

    Polityka Miedzynarodowa

Francuski rząd ogłosił, że zwróci 15 dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów potomkom ich żydowskich właścicieli. Francuska minister kultury Roselyne Bachelot powiedziała: „Po raz pierwszy od okresu powojennego rząd wykazuje prawne zobowiązanie do restytucji dzieł ze zbiorów publicznych.” Obrazy znajdują się w pięciu różnych muzeach we Francji, w tym w Luwrze i Musée d’Osray. Ekspert prawa sztuki Melina Wolman z Pinsent Masons w Paryżu powiedziała: „Ta restytucja ma charakter historyczny, ponieważ pokazuje zobowiązanie rządu francuskiego do oddania sprawiedliwości ofiarom grabieży podczas drugiej wojny światowej, nawet jeśli dzieła sztuki należą teraz do zbiorów państwowych.”

3 lutego minister obrony Benny Gantz spotkał się z królem Bahrajnu Hamadem bin Isa bin Salmanem Al-Kalifem. W pałacu królewskim spotkał się także z księciem koronnym Salmanem bin Hamadem Al-Kalifem, naczelnym dowódcą bahrajnskiej armii marsz. Kalifem bin Ahmedem Al-Kalifem oraz ministrem spraw obronnych Abdullahem Bin Hassan Al-Nuaimim.

10 lutego łotewski parlament uchwalił ustawę o restytucji utraconego podczas Holokaustu mienia żydowskiego, która obejmuje rekompensatę za utracone mienie oraz utworzenie funduszu (40 mln euro) na rewitalizację społeczności żydowskiej na Łotwie. Za przyjęciem ustawy głosowało 64 parlamentarzystów, a 21 było przeciw. Przewodniczący łotewskiej rady gmin żydowskich Arkady Sucharenko powiedział: „Jest to historyczny krok. Zakończenie tego procesu pokazuje, że nawet 77 lat po zakończeniu Holokaustu nigdy nie jest za późno na sprawiedliwość.”

2 marca  kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozpoczął wizytę w Izraelu od odwiedzenia Instytutu Yad Vashem. Towarzyszył mu premier Naftali Bennett, który powiedział: „Naszym obowiązkiem jako przywódców jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby zakończyć rozlew krwi na Ukrainie i doprowadzić walczące strony do stołu negocjacyjnego.”

9 marca prezydent Izaac Herzog przyleciał do Ankary, gdzie został przyjęty przez tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Wcześniej Herzog złożył wieniec przy grobie ojca współczesnej Turcji Mustafy Kemala Ataturka oraz zwiedził wraz z żoną Muzeum Antakbir Ataturk. Herzog jest pierwszym izraelskim przywódcą, który odwiedził Turcję od 2008 r.

 

 

 

   Polityka Wewnętrzna

7 lutego popołudniem rząd zatwierdził nominację mecenas Gali Baharav-Miara na stanowisko prokuratora generalnego. Została pierwszą kobietą prokuratorem generalnym w Izraelu.

21 lutego izraelska komisja selekcyjna sędziów ogłosiła powołanie czterech nowych sędziów Sądu Najwyższego, w tym pierwszego w historii muzułmańskiego sędziego zasiadającego w najwyższym sądzie kraju. Chaled Kabuv ma 63 lata i jest długoletnim sędzią w izraelskich sądach.

7 marca minister ds. Jerozolimy Ze’ev Elkin i burmistrz Jerozolimy Mosze Lion podpisali historyczne porozumienie w sprawie budowy centrum dla zwiedzających i centrum informacyjnego na Górze Oliwnej w Jerozolimie. W centrum zostaną zgromadzone informacje o 150 tys. Żydów pochowanych na największym cmentarzu żydowskim na świecie na Górze Oliwnej. W centrum znajdzie się także synagoga, ośrodek szkoleniowy, biblioteka, sklepy z pamiątkami, centrum prezentacji cmentarza, audytorium, instytut kartografii i badań cmentarzy, punkt obserwacyjny i wiele innych.

 

 

    Ciekawostki

W lutym sześć izraelskich restauracji znalazło się w prestiżowym rankingu „50 najlepszych na Bliskim Wschodzie”. Ranking „50 Best” publikuje od ponad 20 lat marka wody San Pellegrino. Pięć tych izraelskich restauracji znajduje się w Tel Awiwie, a szósta w Aszdod – Milgo & Milbar z Tel Awiwu (40 miejsce), Pescado z Aszdod (24 miejsce), Animar z Tel Awiwu (17 miejsce), HaBasta z Tel Awiwu (14 miejsce), George & John z Tel Awiwu (9 miejsce) i OCD z Tel Awiwu (3 miejsce).

Firma badawcza Startup Genome przedstawiła raport, z którego wynika, że Tel Awiw zajmuje drugie miejsce pod względem najlepszego ekosystemu czystych technologii na świecie, zaraz po słynnej Dolinie Krzemowej w Północnej Kalifornii. Raport stwierdza: „Tel Awiw może być niewielkich rozmiarów, ale izraelska stolica zaawansowanych technologii jest jednym z wiodących miast na świecie pod względem innowacji i technologii. Tel Awiw wykazał się ogromnym wzrostem i dojrzałością, a wiele startupów przekształciło się w scale-upy, jednorożce i spółki publiczne. Jako wiodąca globalna firma inwestycyjna, jesteśmy podekscytowani możliwościami prezentowanymi na jednym z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych rynków na świecie.” W Tel Awiwie znajduje się łącznie 2 750 startupów, co stanowi najwyższy na świecie stosunek startupów do mieszkańców (jeden startup na 154 mieszkańców).

17 marca obchodziliśmy  Purim.

18 marca godzinę przed wejsciem szabatu zmarł Rabin Haim Kaniewski, jeden z wielkich tego pokolenia.Izraelska policja poinformowała, że w  pogrzebie rabina Chaima Kaniewskiego weźmie udział około miliona ludzi. Policja przygotowała awaryjny plan.

 

 

 

 

  Konflikt Gaza

8 lutego  izraelscy komandosi z jednostki sił specjalnych policji granicznej Jamam przeprowadzili rano operację w centrum miasta Nablus w środkowej części Samarii. Podjęto próbę zatrzymania 3 palestyńskich terrorystów, którzy odpowiadali za wielokrotne ataki z użyciem broni palnej w ostatnich tygodniach. Podczas próby zatrzymania terroryści otworzyli ogień. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając wszystkich trzech terrorystów. Nikt z żołnierzy nie doznał obrażeń. Terroryści zostali zidentyfikowani jako Ibrahim al-Nablusi, Adam Mabruk i Muhammad al-Dakil – wszyscy byli powiązani z Brygadami Męczenników Al-Aksa (zbrojne ramię al-Fatah), chociaż źródła palestyńskie twierdzą, że należeli do Islamskiego Dżihadu.

Dzień póżńiej dwóch Palestyńczyków przekroczyło płot graniczny i podpaliło izraelską ciężarówkę, po czym wróciło do Strefy Gazy. Napastnicy przez cały czas byli obserwowani przez pobliski izraelski punkt obserwacyjny i nie wyszli z granicznej strefy bezpieczeństwa na terytorium Izraela. Podpalona ciężarówka była pusta i służyła do prac budowlanych przy granicy. Przybyły na miejsce patrol nie zdołał schwytać Arabów. Do incydentu doszło w rejonie Deir al-Balah w środkowej części Strefy Gazy.

Po czym Organizacja Wyzwolenia Palestyny ogłosiła , że zawiesza uznanie Izraela do czasu uznania przez Izrael „państwa Palestyna w granicach z 6 czerwca 1967 r. ze stolicą we wschodniej Jerozolimie. Państwo Palestyna ma suwerenność nad palestyńską ziemią, a obecność okupantów, ich armii i osadników na ziemi palestyńskiej jest nielegalna, i musi być natychmiast zatrzymana.”

Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał do zemsty za zabicie trzech terrorystów przez izraelskie siły bezpieczeństwa w Nablusie . „Musimy na to odpowiedzieć dwukrotnie, ponieważ zostaliśmy zaatakowani, a nikogo nie atakowaliśmy. Pocieszam przede wszystkim siebie, a potem rodziny męczenników i cały naród palestyński. Mówię wam, że jest to zbrodnia celowej egzekucji popełnionej przez syjonistycznego okupanta na naszym narodzie. Nie pozwolimy, aby taki incydent się powtórzył, gdyż są to zbrodnie, o których nie możemy milczeć. Byliśmy cierpliwi przez 73 lata i nasza cierpliwość się skończyła. Nie będziemy już dłużej cierpliwi.”

Konflikt zacząl ponownie nabierać na sile.

28 lutego wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i butelkami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 4 policjantów. Zatrzymano 20 Arabów.

7 marca  palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów na Starym Mieście w Jerozolimie. Lekko rannych zostało 2 policjantów. Napastnik został zastrzelony.

19 marca rano palestyński terrorysta zaatakował nożem Izraelczyka przechodzącego przez skrzyżowanie w Jerozolimie. Lekko ranny został 35-letni mężczyzna. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika.Wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskie autobusy na drodze między Ma’ale Adumim a Jerozolimą. Uszkodzone zostały 3 autobusy, a 2 osoby doznały lekkich obrażeń.

 

20 marca popołudniem palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów w dzielnicy Ras al-Amud we wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 policjantów (jeden z nich zmarł). Napastnik zbiegł.

22 marca popołudniem doszło do ataku terrorystycznego w Beer Szewie. Terrorysta staranował samochodem przechodnia w pobliżu centrum handlowego BIG na ulicy Derech Hevron, a następnie wysiadł z pojazdu i zaatakował nożem ludzi będących na stacji benzynowej. Kierowca autobusu zdołał zastrzelić napastnika zanim ten wdarł się do pobliskiego centrum handlowego. Zginęły 4 osoby, a 2 zostały ranne.

27 marca  wieczorem dwóch palestyńskich terrorystów otworzyło ogień do ludzi wysiadających z autobusu na ulicy Herbert Samuel w Haderze. Zginęło 2 Izraelczyków, a 6 osób zostało rannych. W pobliskiej restauracji kolację jedli funkcjonariusze jednostki specjalnej policji granicznej. Gdy usłyszeli strzały, natychmiast rozpoczęli interwencję, zabijając napastników. Napastnikami byli izraelscy Arabowie z pobliskiego arabskiego miasta Umm al-Fahm. Policja zamknęła cały obszar w poszukiwaniu wspólnika, który przywiózł terrorystów na miejsce ataku.

Premier Naftali Bennett powiedział: „Drugi atak zwolenników ISIS w Izraelu zobowiązuje nasze siły bezpieczeństwa do szybkiego przystosowania się do nowego zagrożenia i tak się stanie. Wzywam obywateli do zachowania czujności. Razem będziemy w stanie pokonać tego wroga.”

Siły Obronne Izraela wzmocniły cztery bataliony w rejonie Judei i Samarii. Dowództwo zapowiedziało, że w związku z rozpoczynającym się 1 kwietnia świętym muzułmańskim miesiącem Ramadan, będzie na bieżąco oceniać sytuację bezpieczeństwa.

Dodatkowo izraelskie siły bezpieczeństwa stwierdziły, że jest tylko kwestią czasu, zanim w Izraelu wybuchną zamieszki arabsko-żydowskie, których inicjatorem mogą być starcia podczas miesiąca Ramadan. W ocenie wywiadu należy liczyć się z 35 dniami zamieszek, o trzykrotnie większej sile niż w maju zeszłego roku. Podczas tych starć możliwy jest wybuch kolejnego konfliktu w Strefie Gazy z ostrzałem rakietowym terytorium Izraela. Komisarz policji Kobi Szabtai powiedział, że brakuje 4,5 tys. funkcjonariuszy policji, w związku z czym będzie potrzeba powołania 4 tys. funkcjonariuszy rezerwy. Podkreślił także, że obecnie siły policyjne mają 72 godziny czasu na mobilizację, jednak spodziewane zamieszki wybuchną bez wcześniejszego ostrzeżenia i będą obejmować użycie broni palnej, a wiele dróg zostanie zablokowanych. Równocześnie wybuchną zamieszki na terytoriach Autonomii Palestyńskiej oraz wśród palestyńskich więźniów w izraelskich zakładach karnych, a policja będzie musiała zabezpieczać obszary dotknięte ostrzałem rakietowym z Gazy. Trudności mogą być pogłębione przez zmobilizowanie niektórych policjantów do służby wojskowej. W dzielnicy centralnej spodziewane są zamieszki w miastach Lod i Ramla. W Jerozolimie starcia mogą rozpocząć się w dzielnicy Szeik Jarah, aby rozprzestrzenić się na całe miasto. Na południu beduińskie zamieszki mogą zablokować większość dróg na Negewie. Problemem będą także arabskie społeczności w Galilei.

Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że posiada wiedzę o około 100 izraelskich Arabach, którzy wyrazili poparcie dla ISIS, a nawet wrócili do Izraela po uczestniczeniu w walkach w Iraku lub Syrii. Większość z nich została aresztowana i skazana za bycie agentami lub zwolennikami ISIS.

29 marca wieczorem palestyński terrorysta poruszając się motorem, otworzył ogień z karabinu M-16 w co najmniej dwóch miejscach Bene Berak. Zginęło 5 osób (dwóch mieszkańców Bene Berak, dwóch zagranicznych pracowników i członek izraelskich sił bezpieczeństwa). Napastnik został zastrzelony przez policjantów patrolujących w okolicy. Nad miastem krążył policyjny helikopter. Napastnik to 26-letni Palestyńczyk z wioski Ja’bad, w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Pracował nielegalnie na budowie w Izraelu i przyjechał motocyklem do Bene Berak. Według służb bezpieczeństwa, terrorysta posiadał dwóch wspólników. Jednego policja zatrzymała niedaleko miejsca ataków, drugiego zatrzymano w okolicy Petach Tikwa.

Wieczorem premier Naftali Bennett dokonał oceny stanu bezpieczeństwa, po czym powiedział, że Izrael stoi w obliczu morderczej fali terroru arabskiego.

Izraelska policja została postawiona w stan najwyższego alarmu na całym obszarze kraju. Szef Sztabu Generalnego nakazał rozmieszczenie dodatkowych czterech batalionów piechoty w całej Judei i Samarii oraz wzdłuż granicy między tymi obszarami a Izraelem. W ciągu ostatniego tygodnia zamordowanych zostało 11 Izraelczyków. Napięcie rośnie w oczekiwaniu na nadchodzący miesiąc Ramadan.

31 marca rano palestyński terrorysta zaatakował zaostrzonym śrubokrętem pasażerów w autobusie linii 364 na skrzyżowaniu przy osiedlu żydowskim Newe Daniel w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Napastnik został zastrzelony przez innego pasażera autobusu. Ciężko ranny został 1 Izraelczyk. Policja zidentyfikowała terrorystę jako 30-letnego Nadal Jaafra z Betlejem. Zespoły pogotowia udzieliły także pomocy trzem innym osobom, znajdującym się w stanie szoku.

Mieszkańcy posiadający osobistą broń palną zostali poproszeni przez Rząd o trzymanie broni przy sobie przez cały czas.

Dodatek , który pozwoli zrozumieć fale terroryzmu która przechodzi teraz przez Izrael :

„W grudniu 1992 r. Izrael deportował do Libanu 415 agentów terrorystycznych i wysokich rangą osobistości z Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Deportowani założyli obóz namiotowy w Marj a-Zohur na ziemi niczyjej na północ od strefy bezpieczeństwa w Libanie, kontrolowanej przez Izrael. Wśród deportowanych był szejk Basam Nahad Jarrar, który był starszym przedstawicielem Hamasu. Podczas pobytu w Libanie Jarrar zaczął rozpowszechniać matematyczną kalkulację, którą wykonał na podstawie wersetów Koranu, zgodnie z którą państwo Izrael zostanie wyeliminowane w 2022 roku. W 1995 Jarrar po raz pierwszy opublikował swoją książkę zatytułowaną „Izrael odejdzie w 2022 – Proroctwo koraniczne lub zbieg okoliczności” (إوال إسرائيل ٢٠٢٢ م نبوءة أم ُصدف رقم ّية). W swojej książce Jarrar przedstawia przepowiednię, że Izrael przestanie istnieć w 2022 r., którą sformułował na podstawie obliczeń matematycznych liczby 19 i kombinacji gematrii w wersetach Koranu dotyczącej dzieci Izraela i odkrycia prawdy. Do tego Jarrar dołączył świadectwo z 1992 roku islamskiego kaznodziei imieniem Abd al-Manam Saleh, znanego również jako Muhammad Ahmad al-Rashd, który był jednym z czołowych przywódców Bractwa Muzułmańskiego w Iraku. Według zeznań jego matka powiedziała mu, że w 1948 roku do jego matki przyjechał starszy sąsiad Żyd, który mieszkał w Iraku. Kobieta płakała. Jego matka zapytała ją, dlaczego płacze, bo dla Żydów był to szczęśliwy dzień z powodu powstania państwa Izrael. Staruszka odpowiedziała, że ​​płacze, ponieważ państwo Izrael zostanie zniszczone po 76 latach. Ponieważ kalkulacja kalendarza muzułmańskiego opiera się na księżycu, według ich obliczeń 76 lat księżycowych daje 74 lata słoneczne. Tak więc według ich metody jest rok 2022. Z biegiem lat ta kalkulacja przybrała status swego rodzaju proroctwa ukrytego między wersetami Koranu wśród duchownych i wyznawców islamu prohamas. Nawet wśród muzułmańskich duchownych w Egipcie obliczenia Jarrara uznano za poprawne. Nawet w dzisiejszych czasach Jarrar nadal twierdzi, że jego obliczenia są poprawne, a nawet używa dokładnych dat, w których miały miejsce wydarzenia.”

5 marca 2022 Jarrar ogłosił, że według jego szacunków, termin realizacji jego interpretacji przypada na okres od 1 stycznia 2022 do 4 lipca 2022, kiedy to szansa na „spełnienie się przepowiedni” wynosi 98%. Jarrar mówi, że jest możliwe, że wojna z Izraelem potrwa kilka dni, a być może krócej. Gerar wskazuje daty, w których nastąpią znaczące wydarzenia według jego obliczeń: 29 czerwca 2022 zgodnie z Surą 54 werset 45, 8 lipca 2022 r. odbędzie się dzień „ścięcia”, który muzułmanie zaznaczają w biografii przed Świętem Ofiary (Id al-Adha). Równolegle z Jarrarem inni duchowni muzułmańscy rozpowszechniali dodatkowe obliczenia dotyczące daty likwidacji państwa Izrael, z których część przeczy jego prognozom. Najważniejszą z nich jest prognoza założyciela i przywódcy Hamasu, szejka Ahmada Yassina, który w 2011 r. ustalił rok 2027 jako datę zaprzestania istnienia państwa Izrael. W przemówieniu wygłoszonym w Gazie przez czołowego działacza Hamasu, Fathi Hamada („Abu Masab”), członka Politbiura Hamasu w 2014 r., powiedział: „Wróg ma 8 lat, tylko 8 lat pozostało dla naszego wroga”. W 2014 r. ruch Hamasu w Gazie ustanowił „Instytucję Zapewniania na Koniec Dni”. 30 września 2021 r. instytucja ta spotkała się w Gazie, na konferencji z udziałem Yahya Sanwara i innych wysokich rangą osobistości Hamasu i innych frakcji. Konferencja dotyczyła planów na dzień po likwidacji państwa Izrael i „wyzwoleniu” Palestyny. Na konferencji zapadły w zasadzie decyzje dotyczące postępowania Palestyńczyków w fazie przejściowej między likwidacją państwa Izrael a powstaniem nowego państwa palestyńskiego na gruzach Izraela. W wypowiedzeniu konferencja oświadczyła: „Nadszedł czas działania, przygotowania do wyzwolenia Palestyny ​​rozpoczęły się od ducha wyzwolenia, który panował na tej konferencji i oczywiście od przygotowań wojowników pragnących wyzwolić ziemię i świętych, jesteśmy ku zwycięstwu, które Bóg obiecał swoim sługom”.

 

 

 

Ukraina

14 lutego  Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów (IFCJ) poinformowała, że uruchamia program ratunkowy, aby pomóc społecznościom żydowskim na Ukrainie. W tym celu około 1 mln dolarów zostanie przeznaczonych na tworzenie centrów ratunkowych i wzmacnienie system bezpieczeństwa lokalnych społeczności żydowskich. Wzmocniony zostanie także system transportu, organizacji zakwaterowania i schronisk, a jeśli zajdzie taka potrzeba zakup i dystrybucja żywności oraz zakup leków. Przewodnicząca IFCJ Jael Eckstein powiedziała: „Z niepokojem śledzimy to, co dzieje się na Ukrainie i mamy nadzieję, że sytuacja nie pogorszy się w powszechną wojnę.”

15 lutego  grupa pracowników izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych odwiedziła Lwów w zachodniej części Ukrainy, aby przygotować się na możliwość przeniesienia tam ambasady Izraela na wypadek rosyjskiej inwazji.

23 lutego wieczorem rosyjski przedstawiciel w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Dmitrij Poljanskij powiedział, że Rosja nie uznaje suwerenności Izraela na Wzgórzach Golan. Jest to odpowiedź na oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Izraela, które wyraziło zaniepokojenie rosyjskimi działaniami na wschodniej Ukrainie.

24 lutego Izrael przekazał Rosji dokładne współrzędne lotnicze ambasad Izraela w Kijowie i Lwowie, aby zapobiec zranieniu izraelskiego personelu podczas nalotów lub walk.

 

25 lutego ambasador Izraela w Rosji Aleks Ben Zvi został wezwany przez rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Michaiła Bogdanowa i został poinformowany o niezadowoleniu Moskwy z powodu wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida, potępiającej rosyjską inwazję na Ukrainę. Bogdanow powiedział, że Ukraińcy byli nazistami i zapytał, jak Izrael może przeciwstawić się atakowi na nich. Ambasador Ben Zvi przedstawił oficjalne stanowisko Izraela i wyraził nadzieję, że walki na Ukrainie szybko się zakończą. Powiedział również, że Jerozolima jest zaniepokojona bezpieczeństwem Izraelczyków na Ukrainie, w tym stacjonującego tam personelu dyplomatycznego.

 

26 lutego tłumy Izraelczyków zebrały się w Tel Awiwie i Hajfie, aby okazać swoje poparcie dla Ukrainy.

 

27 lutego ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że od początku wojny z Ukrainy wyjechało około 2 tys. obywateli Izraela. Obecnie na przejściach granicznych do Polski panuje bardzo duży ruch, z tego powodu ministerstwo zaleciło obywatelom Izraela korzystanie z przejść granicznych prowadzących na Węgry, Rumunię, Słowację i Mołdawię.

28 lutego ministerstwo imigracji i absorpcji poinformowało, że w nadchodzących tygodniach około 10 tys. nowych żydowskich imigrantów przeniesie się do Izraela z Ukrainy. To ponad trzykrotnie więcej niż liczba imigrantów z Ukrainy w całym 2021 r.

 

 

Media podały, że rosyjski miliarder Roman Abramowicz, uważany za bliski prezydentowi Władimirowi Putinowi, pomaga w mediacji pomiędzy Rosją a Ukrainą.

W marcu agencja ds. międzynarodowej współpracy ministerstwa spraw zagranicznych przekazała 100 ton pomocy humanitarnej, które mają dotrzeć do Polski, i stamtąd na Ukrainę. Pomoc obejmuje 17 ton leków i sprzętu medycznego, systemy oczyszczania wody, 3 tys. namiotów, 15 tys. koców, 3 tys. śpiworów i 2,7 tys. puchowych kurtek.

 

2 marca premier Naftali Bennett rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Omówiono aktualną sytuację na Ukrainie. Zełenski ponowił prośbę do premiera Bennetta o pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Obaj politycy zgodzili się utrzymywać stały kontakt.

Ministerstwo aliji i absorpcji poinformowało, że 10 tys. ukraińskich i 3,5 tys. rosyjskich Żydów wyraziło chęć wyemigrowania do Izraela. Procedury aliji już się rozpoczęły.

Siły Obronne Izraela poinformowały, że utworzyły specjalne zespoły, które mają gromadzić informacje i dane wywiadowcze dla izraelskiego wojska w zakresie metod walki i doktryny, manewrów naziemnych, logistyki, obrony powietrznej, walki przeciwpancernej, cybernetycznej i elektronicznej, wojny psychologicznej stosowanych podczas wojny na Ukrainie. Szczególną uwagę zwraca się na sposoby rozwiązywania problemów logistycznych, a także metody prowadzenia walk miejskich, zwłaszcza wykorzystania broni pancernej w obszarach zurbanizowanych. Od lat nie było żadnych bitew pancernych na dużą skalę ani walk powietrznych. Zostały one zepchnięte do podręczników historii. Pomimo unowocześniania sił zbrojnych na przestrzeni lat, wojna na Ukrainie toczy się głównie przy użyciu starzejącej się sowieckiej broni, podczas gdy siły ukraińskie wykorzystują nowoczesne zachodnie systemy przeciwpancerne Javelin i przeciwlotnicze Stinger. Konfrontacja na Ukrainie jest bardzo uważnie obserwowana.

3 marca  popołudniem w Izraelu wylądował samolot z grupą żydowskich uchodźców z Ukrainy, w tym z naczelnym rabinem Kijowa.

 

4 marca doszło do niecodziennego zdarzenia na lotnisku Ben Guriona w Izraelu. Jeden z pracowników lotniska przywitał rosyjski samolot wymachując flagą Ukrainy. Chociaż wiele krajów na całym świecie potępiło Rosję i zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, Izrael nie zamknął swojej przestrzeni powietrznej. Izrael musi utrzymać połączenia lotnicze z Rosją ze względu na dużą tamtejszą społeczność żydowską.

 

 

5 marca wieczorem premier Naftali Bennett spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Bennett przyleciał samolotem odrzutowym Mossadu i spotkał się z Putinem na Kremlu. Bennett działał jako mediator w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi, Niemcami i Francją, utrzymując stałą komunikację z Ukrainą.

Ambasador Ukrainy w Izraelu Iwan Kornitzuk podziękował izraelskiemu rządowi za jego wysiłki mediacyjne z Rosją. „Jest to ważne, nawet jeśli szanse są niskie. Jest to ważniejsze niż broń. To, co się z nami dzieje, jest podobne do waszej wojny Jom Kippur. Nie jesteśmy pewni, czy jest to korzystne dla nas, czy też nie, ale fakt, że wasz premier w Szabat pojechał, by rozmawiać o pokoju – to bezprecedensowe wydarzenie. Nasz rząd widzi w Jerozolimie możliwe miejsce do negocjacji z Rosją.” W pewnym momencie konferencji prasowej ambasador założył hełm i powiedział: „Dlaczego Izrael nie dostarcza nam tego sprzętu?”

Minister spraw wewnętrznych Ajelet Shaked ogłosiła, że Izrael jest przygotowany do tymczasowego przyjęcia 25 tys. obywateli Ukrainy, których nie obejmuje Prawo Powrotu.

8 marca wieczorem kancelaria premiera wysłała wiadomość do ukraińskiego prezydenta Zełenskiego, prosząc go i jego administrację o zaprzestanie publicznej krytyki Izraela za niedostarczenie Ukrainie sprzętu wojskowego.

16 marca Rosja zablokokowała izraelskie serwisy informacyjne. Była to odpowiedź na potępienie przez Izrael rosyjskiej agresji na Ukrainę.

17 marca Magen David Adom wysłał Ukrainie cztery opancerzone karetki pogotowia, które były używane w wielu misjach ratowania rannych podczas drugiej wojnie libańskiej oraz podczas starć w Judei i Samarii.

20 marca w miejscowości Mościska w zachodniej Ukrainie rozstawiono izraelski szpital polowy „Kohav Meir”. Całość sprzętu została drogą lotniczą przewieziona z Izraela do Polski, a następnie ciężarówkami na Ukrainę.