Wieści maj 2018

W miesiącu maj zamieszki ze strony Palestyńczyków w strefie Gazy nabrały intensywności.

Agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że w kwietniu b.r. odnotowano 223 ataki terrorystyczne, co stanowi wzrost o 60% w porównaniu do marca (w marcu było 136 incydentów). Większość tych ataków przypada na granicę ze Strefą Gazy.

 

W Libanie odbyły się pierwsze od dziewięciu lat wybory parlamentarne. Niestety większość w parlamencie zyskał Hezbollah.

 

Amerykański prezydent Donald Trump ogłosił , że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Trump powiedział, że zawarte w 2015 r. porozumienie nigdy nie powinno być zawarte.

Po czym 8 maja Izraelskie samoloty zbombardowały magazyn uzbrojenia irańskiej Straży Rewolucyjnej na przedmieściach Damaszku. W nalocie zginęło 15 osób, w tym 8 Irańczyków. W magazynach miały być składowane rakiety. Które Iran planuje użyc przeciwko Izraelowi.

10 maja 2018 r. w nocy irańska Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła z Syrii około 20 rakiet Grad i Fajr w stronę izraelskich Wzgórz Golan. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome zestrzelił 4 rakiety, natomiast pozostałe rakiety spadły na terytorium Syrii. Żadna rakieta nie spadła na terytorium Izraela po czym izraelskie siły powietrzne zbombardowały ponad 50 irańskich celów w Syrii. W nalocie uczestniczyło około 28 izraelskich samolotów F-15 i F-16, które wystrzeliły około 60 pocisków rakietowych. Wystrzelono także ponad 10 taktycznych rakiet klasy ziemia-ziemia. Celami były ośrodki logistyki i wywiadu, bazę wojskową w Kiswah, magazyny broni oraz stanowiska obserwacyjne. Syryjska artyleria przeciwlotnicza otworzyła ogień do izraelskich samolotów, dlatego zniszczono 5 syryjskich baterii oraz stację radarową. Zginęło 5 syryjskich żołnierzy oraz 18 Irańczyków. Był to najcięższy z dotychczasowych izraelskich nalotów na Syrię.

Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że siły izraelskie zaatakowały cele reżimu irańskiego i Assada w Syrii w odpowiedzi na poważną eskalację ze strony sił irańskich

Wielka Brytania zdecydowanie potępia atak rakietowy Iranu.Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że irański atak na północną granicę Izraela jest prowokacją. Co ciekawe, takie kraje jak Arabia Saudyjska, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że Izrael ma prawo do samoobrony. Takie samo stanowisko zajęła późnym wieczorem Unia Europejska.

Minister obrony Izraela Avigdor Liberman ostrzegł Syrię, że jeśli nie usunie wojskowej obecności Iranu ze swoich granic, to kraj ten ucierpi na skutek problemów i zniszczeń.

 

12 maja 2018 r. Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały deklarację Unii Europejskiej krytykującą przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

 

14 maja 2018 r. po południem odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie.    Kilkuset Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych zorganizowało demonstrację w dzielnicy Arnona w Jerozolimie. Rozwieszono palestyńskie flagi. Doszło do starć z policją.

Straż pożarna poinformowała, że wypuszczane ze Strefy Gazy latawce z podwieszonymi bombami zapalającymi spowodowały wystąpienie 35 pożarów, które zostały ugaszone.

Izraelskie samoloty rozrzuciły nad Strefą Gazy ulotki ostrzegające Palestyńczyków, by nie zbliżali się do granicy z Izraelem ale i tak ponad 40 tysięcy Palestyńczyków wzięło udział w gwałtownych demonstracjach w trzynastu miejscach przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy. Pod zasłoną najgwałtowniejszych starć, swoje działania próbowali przeprowadzić terroryści. Między innymi w rejonie przejścia granicznego Kerem Shalom 3 uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć ładunki wybuchowe przy barierze granicznej. Wszyscy trzej zostali zabici. Demonstranci usiłowali na siłę sforsować granicę Izraela. W rejonie obozu uchodźców Jabalaya ostrzelano izraelskich żołnierzy strzegących granicy. W rejonie tym zestrzelono mały izraelski bazzałogowy dron. W starciach zginęło 58 Palestyńczyków, a około 2200 zostało rannych. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

Autonomia Palestyńska ogłosiła 15.05 dzień dniem żałoby po zamieszkach w Strefie Gazy, w których zginęło wiele osób.

Izraelskie samoloty zbombardowały jedenaście celów Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wzmożoną działalność terrorystyczną wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy.

We wtorek 15.5.2018 r., Z okazji 70. rocznicy powstania Państwa Izrael, odbył się wielki marsz narodów ( March of the Nations) z udziałem 6000 uczestników z Izraela i ponad 50 krajów. Marsz zakończył się w Sultan’s Pool na Open Air Arena z Festiwalem Życia, gdzie narody wyraziły swoją solidarność z Izraelem i ogłosiły swój głos przeciwko antysemityzmowi w ich krajach.

W tym samym dniu około 700 Palestyńczyków uczestniczyło w zamieszkach w 14 miejscach Judei i Samarii. Palono opony, rzucano kamienie i koktajle Mołotowa w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

16 maja 2018 r. w Jerozolimie odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia ambasady Gwatemali. To drugi kraj po Stanach Zjednoczonych, który zdecydował się na ten krok, w ramach uznania Jerozolimy jako stolicy państwa Izrael.

Autonomia Palestyńska odwołała swoich przedstawicieli z Rumunii, Czech, Węgier i Austrii, jako protest przeciwko zablokowaniu przez te kraje rezolucji Unii Europejskiej potępiającej przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy.

21 maja 2018 r. odbyła się uroczystość otwarcia ambasady Paragwaju w Jerozolimie. W ceremonii uczestniczył paragwajski prezydent Horacio Cartes.

 

Minister wywiadu Israel Katz powiedział, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone mogą uznać suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Jest to jeden z głównych tematów obecnie prowadzonych rozmów między oboma państwami. Katz dodał, że takie posunięcie byłoby wyraźnym sygnałem dla Iranu, aby nie atakował i nie groził Izraelowi.

Prowadzone są negocjacje między Izraelem a Hamasem w sprawie długotrwałego zawieszenia broni. Rozmowy są prowadzone poprzez egipskich pośredników. Izrael postawił warunek całkowitego wstrzymania ostrzału z terytorium Strefy Gazy, wstrzymania kopania tuneli i rozwiązania kwestii izraelskich jeńców przetrzymywanych w Gazie. W zamian Izrael wyraził gotowość złagodzenia procedur na przejściach granicznych.

Na mocy porozumień między izraelskimi i palestyńskimi siłami bezpieczeństwa 25 maja , około 87 tys. Palestyńczyków swobodnie przekroczyło punkty kontrolne, aby udać się do Jerozolimy na modlitwy z okazji miesiąca Ramadan. Umożliwienie swobodnego dostępu do meczetu Al-Aksa wykorzystał Hamas, który zorganizował demonstrację podczas muzułmańskich modlitw. Demonstranci skandowali: „Siłą i krwią odkupimy al-Aksa!”

W tym samym czasie około 1,6 tys. Palestyńczyków uczestniczyło w zamieszkach przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy. Wieczorem w północnej części strefy rzucono ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy.

W nastepstwie izraelskie samoloty zbombardowały kilka obiektów Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Czołgi ostrzelały także przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. Zginęło 3 Palestyńczyków. Był to odwet za wcześniejsze akty agresji ze strony arabskiej.

 

28 maja 2018 r. libańskie media poinformowały, że rano rosyjskie samoloty wielozadaniowe Su-34 weszły w przestrzeń powietrzną Libanu i uniemożliwiły izraelskim samolotom prowadzenie swoich działań operacyjnych, zmuszając je do wycofania się na terytorium Izraela. Samoloty obu państw spotkały się nad miastem Tripoli. Izrael nie skomentował tych doniesień.

 

29 maja 2018 r. rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 28 pocisków moździerzowych. Część z nich została przechwycona przez system Iron Dome, jednak kilkanaście spadło na tereny przygranicznych kibuców. Jeden z pocisków eksplodował przy przedszkolu. Ranny został 1 Izraelczyk.

W ciągu dnia palestyńscy terroryści kilkakrotnie ostrzeliwali ze Strefy Gazy przygraniczne tereny w Izraelu. Ogółem wystrzelono około 80 pocisków i rakiet. Głównie były to rakiety pochodzenia Irańskiego.

W odpowiedzi izraelskie samoloty zbombardowały 35 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zaatakowano sześć kompleksów wojskowych takich jak magazyny broni, siedziba sił morskich Hamasu i centra dowodzenia Hamasu oraz Islamskiego Dżihadu. Podczas nalotów zniszczono także podziemny tunel.

W tym samym dniu Republika Czeska otworzyła konsulat honorowy w Jerozolimie. Czeski prezydent wyraził chęć przeniesienia czeskiej ambasady do miasta z Tel Awiwu do Jerozolimy.

 

30 maja 2018 r. w nocy izraelskie samoloty i helikoptery szturmowe uderzyły w 25 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Naloty uderzyły w hangar dronów, warsztaty produkujące rakiety i amunicję, oraz obiekty szkoleniowe Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

Po czym wysoki urzędnik Hamasu, Khalil al-Hajja oświadczył wieczorem, że rozejm w Strefie Gazy został osiągnięty dzięki egipskiej mediacji. Podkreślił, że palestyńskie ugrupowania będą przestrzegać zawieszenia broni, o ile Izrael będzie tak samo czynić.

Co będzie dalej???