Wieści Maj 2022

 

Covid

8 maja 2022 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło, że od 20 maja podróżni nie będą już musieli wykonywać testu na obecność koronawirusa po przylocie na lotnisko Ben Guriona.

 

Polityka Międzynarodowa

6 maja 2022 r. papież Franciszek odwołał swoją wizytę w Izraelu, która miała odbyć się 15 czerwca w ramach podróży po Bliskim Wschodzie. Kancelaria Watykanu poinformowała, że podróż nie odbędzie się z powodu problemów zdrowotnych papieża, jednak źródła polityczne powiedziały, że na decyzję Watykanu o odwołaniu wizyty miała wpływ obecna fala arabskiego terroru w Izraelu.

 

9 maja 2022 r. Kościół anglikański przeprosił społeczność żydowską za uchwalone 800 lat temu antyżydowskie prawa, które doprowadziły do wypędzenia Żydów z Anglii. W 1222 r. synod w Oksfordzie przyjął w Anglii uchwalone w Watykanie przepisy dyskryminujące Żydów żyjących w „krajach chrześcijańskich”. Przepisy zabraniały Żydom kontaktów społecznych z chrześcijanami, zmuszały ich do noszenia znaków identyfikacyjnych, ograniczały wykonywanie zawodów i zakazywały budowy nowych synagog. Za regułami szły ostrzejsze antysemickie zakazy, m.in. dotyczące własności mienia i dziedziczenia. W 1290 r. król Edward I wypędził wszystkich Żydów z Anglii. Społeczność żydowska w Anglii liczyła w tym czasie około 2-3 tys. osób, przy czym Żydzi wyjeżdżali głównie do Szkocji, Francji i Polski. Żydom pozwolono wrócić do Anglii dopiero w latach pięćdziesiątych XVII wieku.

 

Konflikt Gaza-Palestyna

5 maja 2022 r. izraelska policja otworzyła Wzgórze Świątynne dla Żydów po tym, jak odmówiono wstępu do końca miesiąca Ramadan z powodu nacisków ze strony Hamasu i partii Ra’am. Dziesiątki żydowskich wiernych od rana wchodzi na górę, a setki innych ma pielgrzymować podczas obchodów Święta Niepodległości.

W miesiącu maj nadal występowały pojedyncze ataki. W skrócie kilku z nich:

5 maja 2022 r. wieczorem dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało siekierą i nożem przechodniów na ulicy miasta Elad w środkowej części kraju, po czym kontynuowało atak w parku. Zginęło 3 Izraelczyków.

8 maja 2022 r. wieczorem palestyński terrorysta dźgnął nożem funkcjonariusza izraelskiej policji granicznej przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Policjant został ranny. Inni policjanci postrzelili i aresztowali napastnika.

13 maja 2022 r. rano palestyński terrorysta zaatakował blokiem kamiennym izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Beit El w południowej części Samarii. Interweniowali funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej, którzy postrzelili i aresztowali napastnika. Znaleziono przy nim nóż i butelkę z kwasem.

15 maja 2022 r. wieczorem kilkunastu Arabów zaatakowało i pobiło Żyda, który przypadkowo wszedł do dzielnicy Issawija we Wschodniej Jerozolimie. Ofiarą okazał się 43-letni Izraelczyk, który został pobity oraz zaatakowany gazem pieprzowym. Z pomocą mu przyszła policja graniczna.

 

Polityka Wewnętrzna

8 maja 2022 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły ćwiczenia wojskowe „Rydwany ognia”, które były zaplanowane na zeszły rok, ale zostały przełożone z powodu pandemii. Były to największe ćwiczenia w historii Izraela , trwały cały miesiąc.

31 maja 2022 r. ministerstwo bezpieczeństwa publicznego poinformowało, że od marca do maja wpłynęło około 30 tys. wniosków o wydanie licencji na posiadanie broni, co jest wzrostem o 600%. Ten wzrost ewidentnie ma związek z trwającą falą arabskiego terroru. Od początku 2022 r. wpłynęło 32 tys. wniosków, z których do tej pory 2700 zatwierdzono, a 1542 odrzucono. W chwili obecnej w Izraelu w posiadaniu 141 646 cywilów jest 150 015 sztuk legalnej broni palnej.

 

 

Ciekawostki

Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w przededniu 74. Dnia Niepodległości, ludność Izraela liczy około 9 506 000 milionów. Jeśli populacja będzie nadal rosła w obecnym tempie, to za trzy lata Izrael przekroczy liczbę 10 milionów obywateli.

4 maja 2022 r. – Jom HaZikaron.

O godz. 11:00 w całym kraju odezwały się syreny, oddając cześć poległym żołnierzom w wojnach o niepodległość Izraela i ofiarom terroru.

Wieczorem na górze Herzla odbyła się uroczystość zapalenia pochodni z okazji rozpoczęcia 74. Dnia Niepodległości Izraela.

5 maja 2022 r. – Dzień Niepodległości Izraela

29 maja 2022 r. – Jom Jeruszalaim

 

Ukraina-Wojna

10 maja 2022 r. ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow, opuścił plenum Knesetu po tym, jak posłowie zaczęli krytykować Rosję za inwazję na Ukrainę. Kilku posłów powiedziało, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na ukraińskiej ziemi.

18 maja 2022 r. ministerstwo obrony dostarczyło na Ukrainę 2000 hełmów i 500 kamizelek kuloodpornych.