Wieści maj i czerwiec 2019

Sytuajca w Izraelu nadal nie za dobra. W maju doszło do ostrych ataków rakietowych , nadal trwają protesty w Gazie i niestety wybory wygrane nie doprowadziły do powstania nowego rządu.

4 maja od rana palestyńscy terroryści rozpoczęli ze Strefy Gazy ostrzał rakietowy Izraela. W ciągu dnia wystrzelono około 300 rakiet na Sderot, Aszkelon i inne miasta na południu kraju. Między innymi trafione zostały dwa domy mieszkalne w Be’er Szewie. Ranne zostały 2 osoby.

Palestyńskie frakcje w Gazie wydały w południe wspólne oświadczenie, że “najbliższe godziny będą bolesne i trudne dla Izraela”. Wieczorem Islamski Dżihad zagroził, że uderzy w Tel Awiw, rafinerię w Hajfie i reaktor atomowy w Dimonie. Tymczasem Egipt rozpoczął starania o ogłoszenie zawieszenia broni.

5 maja palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. W nocy wystrzelono 180 rakiet, z których system Iron Dome zestrzelił około 100. W ciągu dnia ostrzał kontynuowano. Po południem odłamki rakiety, która uderzyła w dom w Aszdod, zabiła 20-letniego rabina Pinchasa Menachema Pashwazmana. Pozostawił żonę i czteromiesięczne dziecko. W Aszkelonie rakieta spadła na dzielnicę mieszkaniową, gdzie zginęł 58-letni Mosze Agadi. W Aszkelonie trafiona została także fabryka, w której 2 osoby zostały ranne. Uszkodzony został także oddział onkologii w szpitalu w Aszkelonie. Wieczorem ranna została 1 osoba od spadającej rakiety w Sderot. Rakieta spadła także przy stadionie miejskim Kiryat Malachi. Wieczorem palestyńscy terroryści rozpoczęli także ostrzał moździerzowy terenów przygranicznych w Izraelu. Jeden z takich pocisków lekko zranił 2 izraelskich żołnierzy. Ze strefy wystrzelono także pocisk przeciwpancerny Kornet, który trafił samochód w pobliżu przejścia granicznego Erez, zabijając 60-letniego Izraelczyka.

Izraelskie siły bezpieczeństwa rozszerzyły do 40 km strefę bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy. W obszarze tym obowiazują zakazy organizowania imprez publicznych, a wszystkie szkoły są zamknięte. Wieczorem otworzono schrony publiczne w Kfar Sava i Ramat Gan, a wcześniej uczyniła to Netanja.

Siły powietrzne zbombardowały wiele celów terrorystycznych w Strefie Gazy .

Wieczorem palestyńskie frakcje w Gazie poinformowały egipskich negocjatorów, że w odpowiedzi na masakrę w północnej części Strefy Gazy zmieniają one reguły gry i zamierzają rozszerzyć ostrzał rakietowy, co oznacza wystrzelenie rakiety na aglomerację miejską Tel Awiwu.

6 maja 2019 r. do północy palestyńscy terroryści prowadzili słabnący ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. O północy system Iron Dome przechwycił kilkanaście rakiet lecących w stronę Netiwot, Nir Oz i Aszkelonu. Po północy zapanowała cisza.

Premier Benjamin Netanjahu potwierdził, że rano weszło w życie zawieszenie broni w Strefie Gazy. Palestyńskie organizacje zgodziły się wstrzymać ostrzał rakietowy, a także ograniczyć demonstracje wzdłuż granic Strefy Gazy. Demonstranci mają być przy tym utrzymywani w bezpiecznej odległości od linii granicznej. Palestyńskie milicje mają także przeciwdziałać wypuszczaniu balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. W zamian Izrael zgodził się otworzyć przejścia graniczne, rozszerzyć strefę połowów i umożliwić przekazanie do Strefy Gazy kolejnej transzy finansowej pomocy z Kataru.

6 maja 2019 r. po południem Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały dwa pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

Niesty juz pare dni pozniej , 10 maja około 6 tys. Palestyńczyków demonstrowało w trzech miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie. Pomimo zawartego zawieszenia broni doszło do licznych prób uszkodzenia płotu granicznego.

Politycznie sytuacja Izraela w maja też nie wyglądała dobrze. Po wygranych wyborach , Benjamin Netanjahu

nie był w stanie utworzyć rządu.

Premier Benjamin Netanjahu poprosił prezydenta Reuvena Rivlina o dodatkowe 14 dni na negocjacje koalicyjne w celu sformowania nowego rządu. Oznaczało to przedłużenie czasu na negocjacje do 28 maja.

14 maja 2019 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystości z okazji 1. rocznicy otwarcia ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie.

W tym samym dniu po południem w Tel Awiwie doszło do napaści na polskiego ambasadora Marka Magierowskiego. Napastnik zwymyślał i opluł ambasadora Polski w Izraelu. Policja izraelskie wszczęła dochodzenie.

18 maja 2019 r. wieczorem w Tel Awiwie odbył się finał konkursu piosenki Eurowizji. Konkurs wygrała reprezentant Holandii, Duncan Laurence z piosenką “Arcade”. Włochy zajęły drugie miejsce, a Rosja trzecie. Izraelski reprezentant Kobi Marimi zajął 23. miejsce. Gwiazdą wieczoru była Madonna.

27 maja 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z liderem partii Israel Bejtenu, Avigdorem Liebermanem. Spotkanie zakończyło się jednak bez porozumienia, co oznacza, że będą musiały odbyć się nowe wybory parlamentarne. Liberman powiedział: “Nie dołączę do rządu kierowanego przez żydowskie prawo religijne.” Wcześniej Kneset przyjął ustawę o samorozwiązaniu parlamentu.

4 czerwca 2019 r. rankiem w szpitalu Beilinson w Petach Tikva zmarła żona prezydenta Reuvena Rivlina, Nehama Rivlin. Przeżyła 74 lata. Zmarła z powodu choroby zwłóknienia płuc.

Komisja parlamentarna zatwierdziła plan budowy kolejki linowej ze Starego Miasta w Jerozolimie na Wzgórze Oliwne. Projekt ma wartość 55 mln dolarów. Szacuje się, że kolejka linowa będzie posiadać 73 wagony, którymi będzie można przewieźć około 3 tys. turystów na godzinę.

11 czerwca 2019 r. rząd Mołdawii poinformował, że przeniesie swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy. Obecnie w Jerozolimie znajduje się ambasada Stanów Zjednoczonych. Rumunia, Honduras i Ukraina ogłosiły plany przeniesienia swoich ambasad do Jerozolimy, natomiast Węgry otworzyły biuro handlowe o poziomie placówki konsularnej w Zachodniej Jerozolimie.

12 czerwca 2019 r. koordynator działań rządowych na terytoriach poinformował wieczorem, że w następstwie ciągłego wypuszczania ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi i pożarów na terytorium Izraela postanowiono zamknąć strefę połowów wzdłuż wybrzeża strefy.

13 czerwca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która trafiła w budynek jesziwy Hesder w mieście Sderot. Nikt nie został ranny, ale budynek jest uszkodzony

16 czerwca 2019 r. żona premiera, Sara Netanjahu przyznała się przed sądem do sprzeniewierzenia środków publicznych i nadużycia zaufania w związku z zamawianiem luksusowych usług cateringowych pomimo faktu, że rezydencja premiera zatrudniała na pełen etat obsadę kucharską. W Izraelu zabronione jest zamawianie cateringu podczas obecności w budynkach rządowych personelu kucharskiego. Sara Netanjahu zawarła ugodę z prokuraturą, w ramach której przyznała się do lżejszego zarzutu. W zamian obniżono kwotę zdefraudowanych środków publicznych do sumy 50 tys. szekli. Benjamin Netanjahu będzie musiał oddać tę kwotę państwu i zapłacić grzywnę w wysokości 10 tys. szekli. Sąd zatwierdził warunki ugody.

20 czerwca w Kfar Sabie, Tyberiadzie i Sderot odbyły się marsze poparcia dla ludności Izraela. Tak zwane „ March of the Nations” lub marsze życia.Na których ludzie z całego świata mogli okazać swoje poparcie i miłość do tego narodu.

Z Polski było tam 15 stu przedstawicieli.

30 czerwca 2019 r. późnym wieczorem izraelskie siły powietrzne przeprowadziły jedno z największych bombardowań celów wojskowych w Syrii. Celem nalotów były obiekty irańskiego korpusu Strażników Rewolucji przy mieście Al-Kiswa na południe od Damaszku oraz w porcie Tartus