Wieści Marzec 2020

 

2 marca 2020 r. od godz. 7:00 rano w całym kraju otwartych było około 10 tys. lokali wyborczych.

Dzień wyborów jest ustawowo dniem wolnym od pracy, ale usługi transportu publicznego i inne usługi publiczne (restauracje, teatry i kina, aquaparki, itp.) działają jak zwykle. Transport publiczny między miastami w dniu wyborów jest bezpłatny.

Komisja wyborcza poinformowała wieczorem, że frekwencja wyniosła 71%, co stanowi wzrost w porównaniu do wrześniowych wyborów i było najwyższą frekwencją od wyborów w 1999 r

Była to trzecia tura wyborów.

 

5 marca 2020 r. Centralna Komisja Wyborcza opublikowała popołudniem ostateczne wyniki wyborów do Knesetu. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 10 marca 2020 r. i przedstawione prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi. Partia Likud uzyskała 36 miejsc w Knesecie, a partia Niebiesko-Biały 33 miejsc. Wspólna lista arabska zajęła trzecie miejsce z 15 mandatami, podczas gdy partia Szas zajęła czwarte miejsce z 9 mandatami. Zjednoczony Judaizm Tory, Partia Pracy i Israel Bejteinu otrzymały po 7 mandatów, a partia Jamina 6 mandatów. Partia Otzma Jehudit nie przekroczyła progu wyborczego. Blok prawicowy otrzymał w sumie 58 mandatów, czyli o trzy mniej niż 61-osobowa większość potrzebna do utworzenia koalicji rządowej. Blok lewicowy otrzymał 40 mandatów, a jeśli partie arabskie zostaną włączone do bloku będzie posiadał 55 mandatów.

 

Z powodu covid-19 linie lotnicze zaczeły odwływać loty z i do Izraela.

 

7 marca 2020 r. lider partii Niebiesko-Biały Benny Gantz ujawnił wieczorem, że jest w trakcie negocjacji w sprawie utworzenia rządu, który położy kres rozłamom w kraju. Podkreślił, że nie może ujawnić szczegółów, ponieważ cała sprawa jest wrażliwa i nie można zaszkodzić rozmowom. Uważa się jednak, że Gantz utworzy mniejszościowy rząd z udziałem partii Niebiesko-Biały, Partii Pracy i Israel Bejtenu, przy wsparciu arabskiej Wspólnej Listy. Natomiast Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem, że społeczeństwo „zemści się” na tych, którzy łamią obietnice wyborcze i depczą demokrację.

 

 

12 marca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem zamknięcie szkół i wyższych uczelni w całym kraju, z wyłączeniem specjalnych instytucji edukacyjnych, przedszkoli i szkół z internatem dla zagrożonej młodzieży

 

 

16 marca 2020 r. prezydent Reuven Rivlin udzielił Benny Gantzowi mandat do utworzenia następnego rządu. Podczas uroczystości Rivlin powiedział: „Czwarta tura wyborów nie jest możliwa, a klucze do utworzenia rządu w Izraelu są obecnie w twoich rękach. Prawo daje ci dwadzieścia osiem dni, poczynając od jutra, na utworzenie rządu. To krótki okres, ale biorąc pod uwagę obecną kryzysową sytuację na szczeblu krajowym i globalnym, jest on zbyt długi”

 

Siły Obronne Izraela poinformowały, że wybuch epidemii koronawirusa na Bliskim Wschodzie doprowadził do zmniejszenia aktywności terrorystycznej wobec Izraela. „Pandemia koronawirusa dotyka wszystkie kraje regionu, a liczba wrogich działań wobec Izraela spadła.”

Jest to pozytywna informacja w związku z covid-19.

 

18 marca 2020 r. wieczorem ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Izrael wprowadził zakaz wjazdu na swoje terytorium wszystkim cudzoziemcom, którzy nie posiadają obywatelstwa lub miejsca zamieszkania w Izraelu. „Zdecydowano, że od dziś cudzoziemcy niebędący obywatelami Izraela i nieposiadający obywatelstwa lub miejsca zamieszkania w Izraelu, nie będą mieli pozwolenia na wjazd do Izraela. Środek wchodzi w życie natychmiast.”

 

 

25 marca 2020 r. premier Benjamin Netanjahu i przywódca partii Niebiesko-Biały Benny Gantz wieczorem rozmawiali telefonicznie, a następnie rozkazali swoim zespołom negocjacyjnym spotkanie w celu utworzenia rządu jedności. W oświadczeniu wydanym jednocześnie przez Likud oraz Niebiesko-Biały, zacytowano zagrożenie ze strony koronawirusa oraz wezwania prezydenta Reuvena Rivlina do jedności, jako przyczynę wznowienia negocjacji.

 

26 marca 2020 r. w celu zarządzania działaniami podczas epidemii koronawirusa uruchomiono specjalny podziemny bunkier w Jerozolimie, przeznaczony do działań wojennych. Oczekuje się, że obecny kryzys będzie trwał przez dłuższy czas.

26 marca 2020 r. wieczorem lider partii Niebiesko-Biały Benny Gantz został wybrany nowym przewodniczącym Knesetu. Gantz był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jego kandydaturę poparło 74 posłów, a 18 głosowało przeciw.

31 marca 2020 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 5 358. W stanie ciężkim jest 94 osób (76 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 105, a 224 wyzdrowiało. Zmarło 20 osób. 587 pacjentów jest leczonych w szpitalach, 2 707 osób przebywa w kwarantannie w domu, a 615 znajduje się w specjalnych hotelach w całym kraju. Urzędnicy ministerstwa zdrowia ostrzegają o niedoborze respiratorów. Według szacunków ministerstwa, w wyniku choroby nawet 5 tys. osób będzie potrzebować pomocy oddechowej. Stopa bezrobocia, która na początku tego miesiąca była niższa niż 4%, teraz osiągnęła 23,3%. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że epidemia koronawirusa w regionie Azji i Pacyfiku jest „daleka od zakończenia”, a obecne środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, to jedynie zakup czasu dla zachodnich krajów, na przygotowanie się do transmisji na dużą skalę. Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Lancet wykazało, że umrze 0,66% osób zakażonych koronawirusem. To znacznie mniej niż początkowe szacunki.

Rozmowy między Netanjahu a Gantz’ em są w toku.