Wieści marzec 2018

– Polska delegacja wysokich urzędników, która spotkała się z izraelskimi urzędnikami, aby znaleźć kompromis w sprawie kontrowersyjnej polskiej ustawy w sprawie Holokaustu, niestety zakończyła rozmowy bez rozwiązania spornych tematów.

– Podczas niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych Mahmoud Abbas został przyjęty do szpitala w Baltimore. Pojawiły się później doniesienia, że Abbas cierpi na którąś z form nowotworu. Funkcję jego zastępcy pełni Mahmoud al-Aloul.

– Nasilają się pojedyńcze ataki na żołnierzy Izraelskich przez Palestyńczyków.

– Tysiące Palestyńczyków wzięło udział w masowych demonstracjach w Beit Lahjya i Al-Marazi w Strefie Gazy, na rzecz „okupowanego miasta Jerozolimy.” Demonstranci protestowali przeciwko decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy

– Premier Benjamin Netanjahu i jego żona Sara spotkali się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią. Netanjahu powiedział: „Po raz pierwszy spotykamy się w Waszyngtonie, stolicy Ameryki, po tym, jak ogłosiliście, panie prezydencie, Jerozolimę jako stolicę Izraela. Była to historyczna proklamacja, po której nastąpiła wasza odważna decyzja o przeniesieniu ambasady w nasz nadchodzący Dzień Niepodległości. Chcę wam powiedzieć, że naród żydowski ma długą pamięć. Pamiętamy proklamację wielkiego króla perskiego Cyrusa Wielkiego, który 2500 lat temu ogłosił, że żydowscy zesłańcy w Babilonie mogą powrócić i odbudować Świątynię w Jerozolimie. Pamiętamy sto lat temu Lorda Balfoura, który wydał Proklamację Balfoura, która uznała prawa narodu żydowskiego w naszej ojczyźnie. Pamiętamy, że 70 lat temu prezydent Harry S. Truman był pierwszym przywódcą, który uznał żydowskie państwo. I pamiętamy, jak kilka tygodni temu prezydent Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Panie prezydencie, będzie to wspominane przez nasz naród przez wieki, a jak już powiedzieliście, inni mówili o tym, a ty to zrobiliłeś. Tak więc, chcę wam podziękować w imieniu narodu izraelskiego i we własnym imieniu. Gdybym musiał powiedzieć, jakie jest nasze największe wyzwanie na Bliskim Wschodzie, zarówno dla naszych krajów, jak i dla naszych arabskich sąsiadów, to jest to jedno słowo: Iran. Iran nie zrezygnował z ambicji nuklearnych. Wzbogacił się i wszędzie stosuje agresję, także we własnych granicach. Myślę, że musimy powstrzymać ten kraj, który intonuje hasła: Śmierć Izraelowi, śmierć Ameryce. Iran musi zostać powstrzymany, jest to nasze wspólne wyzwanie.” Trump podkreślił, że relacje między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem nigdy wcześniej nie były tak dobre jak teraz.

– Do Izraela przypłynął amerykański okręt desantowy USS „Iwo Jima”, który brał udział we wspólnych izraelsko-amerykańskich ćwiczeniach wojskowych „Juniper Cobra 2018”. Śmigłowcowiec przywiózł 1400 żołnierzy marines, oraz 25 samolotów i 3 poduszkowce desantowe.8 marca 2018 r. amerykańscy i izraelscy żołnierze rozpoczęli wspólne ćwiczenia wojskowe . Przez dwa tygodnie przećwiczone zostały liczne scenariusze zakładające ataki rakietowe ze strony libańskiego Hezbollahu oraz Iranu.

– Czeski prezydent Miloš Zeman wyraził życzenie, ambasada Czech w Izraelu została przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy. Zeman podkreślił,i że jest to dla niego „najważniejszy priorytet”.

– Lider Hamasu, Ismail Hanijeh, powiedział, że jego grupa nie będzie w stanie powstrzymać masowych protestów, jakie wybuchną w dniu, w którym Stany Zjednoczone przeniosą swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. „Nie możemy powstrzymać dziesiątek tysięcy mieszkańców, którzy udadzą się na północ, południe i wschód, aby zaprotestować przeciwko oblężeniu Gazy.” Zapowiedziano, że od 30 marca rozpocznie się sześciotygodniowy protest mieszkańców Strefy Gazy, którzy rozbiją setki namiotów w pobliżu granicy. Kulminacja masowych protestów została zaplanowana na 14 maja – Dzień Nakba – rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Izrael.

– Saudyjski książę Mohammed bin Salman i egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi przekazali informację palestyńskiemu przewodniczącemu Mahmoudowi Abbasowi, że nie ma innego wyboru, jak być pragmatycznym i zaakceptować amerykański plan pokojowy.

– Równocześnie do akcji „ Juniper Cobra” ,w całym kraju rozpoczęły się szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe mające na celu podniesienie poziomu gotowości ludności cywilnej na wypadek różnych sytuacji awaryjnych i wojennych.

– Paragwaj i Honduras zapowiedziały, że są gotowe na przeniesienie swoich ambasad w Izraelu do Jerozolimy.

– Wysoki palestyński urzędnik poinformował, że Mahmoud Abbas planuje nałożenie ostrych sankcji na Hamas, co miałoby być karą za zamach na życie premiera Hamdallaha. Wśród sankcji znajduje się podwyższenie podatków od towarów przywożonych i wywożonych ze Strefy Gazy, obniżenie wynagrodzeń pracowników sektora publicznego, zaprzestanie przyznawania dodatków dla 80 tys. rodzin żyjących w Strefie Gazy.

– Senat Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę nazywaną Taylor Force Akt, która została nazwana na cześć 29-letniego amerykańskiego weterana wojskowego, który został w 2016 r. śmiertelnie zadźgany przez Palestyńczyka podczas wizyty w Izraelu. Ustawa ma na celu powstrzymanie Palestyńczyków od wypłacania płatności terrorystom i ich rodzinom.
– Najwyższy Arabski Komitet Narodowy zatwierdził działania upamiętniające 70. rocznicę Dnia Nakby, jak Palestyńczycy określają powstanie niepodległego państwa Izrael. Działania rozpoczną się 30.03 obchodami Dnia Ziemi, i zakończą się 14 maja Dniem Nakba (Dzień katastrofy).

– Siły Obronne Izraela zaleciły, aby w nadchodzące święta Pesach mieszkańcy społeczności graniczących ze Strefą Gazy nosili przy sobie broń osobistą. Dotyczy to mieszkańców osad w odległości do 10 km od granicy strefy. Ostrzeżono, że cywile mieszkający w tym obszarze muszą być przygotowani na każdą sytuację, ponieważ istnieje możliwość, że palestyńscy demonstranci podczas marszu protestacyjnego przełamią barierę graniczną i wkroczą na terytorium Izraela.Piątkowe masowe demonstracje przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy wyznaczają początek ponad sześciu tygodni zaplanowanych protestów, które mają doprowadzić do kulminacji około 14 maja, gdy podczas Dnia Niepodległości Izraela odbędzie się inauguracja nowej ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. Mieszkańcy Strefy Gazy są zachęcani do utworzenia szeregu namiotowych obozów protestacyjnych wzdłuż granicy izraelskiej, każde w odległości około 100 metrów od ogrodzenia.

– w najbliższy weekend zaczynają się obchody Święta Pesach