Wieści październik 2019

Miesiąc październik był dość spokojnym miesiącem w Izraelu.

Niestety nie został utworzony żaden rząd , co więcej , odbyły się przesłuchania przed oskarżeniem premiera Benjamina Netanjahu, ze szczególnym uwzględnieniem sprawy dotyczącej relacji pomiędzy premierem a potentatem Arnonem Milchanem. Adwokaci premiera twierdzą, że relacje Aarona Milchana i Jamesa Packera z premierem były jedynie przyjaźniami, a rodzina Netanjahu tylko dzięki tym przyjaźniom otrzymała prezenty (cygara, szampany, itp.) o wartości kilkuset tysięcy szekli. Netanjahu jest oskarżany o przyjęcie tych prezentów w zamian za promowanie przedsiębiorców.

8 października 2019 r. po południem transport publiczny w całym kraju został zatrzymany na czas święta Jom Kippur. Na Starym Mieście Jerozolimy rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, a we Wschodniej Jerozolimie utworzono dodatkowe punkty kontrolne odcinając tę część miasta od Zachodniej Jerozolimy.

W tym czasie prawicowy niemiecki terrorysta usiłował wtargnąć do synagogi w mieście Halle we wschodnich Niemczech, został jednak powstrzymany przez ochroniarzy. Napastnik nie mogąc wejść do synagogi otworzył ogień na ulicy i wrzucił granat na teren sąsiedniego żydowskiego cmentarza. W strzelaninie zginęły 2 osoby, a 2 zostały ranne. W czasie ataku wewnątrz synagogi przebywało około 70 wiernych, uczestniczących w modlitwach z okazji święta Jom Kippur. Napastnik prawdopodobnie chciał wrzucić granat do wnętrza synagogi, a następnie zabijać wiernych z broni palnej. Napastnikiem okazał się 27-letni Stefan Balite, prawicowy aktywista.

13-20 Święta Sukkot

21.10 wieczorem prezydent Reuven Rivlin przyjął oświadczenie premiera Benjamina Netanjahu, że zwraca mandat na utworzenia rządu, ponieważ nie był w stanie tego zrobić. Zgodnie z Ustawą Zasadniczą, prezydent będzie teraz mógł przekazać mandat przewodniczącemu partii Niebieski Biały Beny Gantzowi, którzy otrzyma 28 dni na utworzenie rządu.

24 października 2019 r. polski premier Mateusz Morawiecki wystosował list do Agencji Żydowskiej, w którym przysiągł, że jego rząd będzie zwalczał wszelkie formy antysemityzmu. Morawiecki potępił atak terrorystyczny na synagogę w Halle w Niemczech i zapewnił, że Polska pozostaje zaangażowana w zwalczanie antysemityzmu we wszystkich jego formach.