Wieści październik i listopad 2018

W październiku Palestyńczycy kontynuowali ataki przeprowadzane ze Strefy Gazy przy pomocy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, wzmogły się też ataki tak zwanych „nożowników” na cywilów.

Cała sytuacja w Strefie Gazy i okolicach niestety nie uległa polepszeniu.

Minister obrony Avigdor Liberman powiedział: „Myślę, że nigdy od 1967 roku nasza armia nie była tak przygotowana i sprawna jak teraz. Jako ktoś, kto jest dobrze poinformowany, mogę powiedzieć, że jesteśmy w szczytowej gotowości, najwyższej od czasu wojny sześciodniowej. Nie chodzi o to, że nie ma żadnych problemów. Chodzi o to, że olbrzymia maszyna z setkami tysięcy żołnierzy i dziesiątkami tysięcy różnych narzędzi, z samolotami, transporterami opancerzonymi i karabinami snajperskimi jest sprawna i gotowa do działania.”

Równoległe w tym samym czasie został dostarczony system S300 od Rosjan do Syrii. S-300 jest rakietowym systemem obrony przeciwlotniczej, przeznaczonym do zwalczania celów powietrznych oraz taktycznych rakietowych pocisków balistycznych.

Co więcej, rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że Rosja przekazała za darmo Syrii trzy zestawy systemu obrony przeciwlotniczej S-300, składające się z 8 wyrzutni i ponad 100 rakiet.

Były minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że Izrael znajdzie sposób na poradzenie sobie z nowym syryjskim systemem obrony powietrznej S-300. „Jego znaczenie operacyjne polega na tym, że jest to kolejne wyzwanie dla Izraelskich Sił Powietrznych, ale izraelskie siły powietrzne od dłuższego czasu przygotowują się do tego wyzwania. Radar poszukuje samolotów, ale my mamy nieuchwytne samoloty F-35, których ich systemy nie potrafią wykryć.

Premier Benjamin Netanjahu spotkał się z rosyjskim wicepremierem Maksimem Akimowowem. Premier podkreślił, że dostarczenie baterii rakietowych S-300 dla syryjskiej armii, nie powstrzyma Izraela przed egzekwowaniem swojego prawa do samoobrony.

Parę dni później rosyjski serwis informacyjny Izwiestia napisał, że prawdopodobnie Rosja przekazała Syrii nie tylko system obrony przeciwlotniczej S-300, ale także trzy zestawy bardziej zaawansowanego systemu S-300PM-2. Systemy te mogą również przechwytywać najbardziej zaawansowane myśliwce i pociski balistyczne średniego zasięgu .Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło jednak tym doniesieniom.

W listopadzie brazylijski prezydent Jair Bolsonaro powiedział, że zamierza przenieść ambasadę swego kraju z Tel Awiwu do Jerozolimy.

W Tunezji żydowski biznesmen Rene Trabelsi został ministrem turystyki .

Kanadyjski premier Justin Trudeau przemawiając w parlamencie w Ottawie oficjalnie przeprosił za odmowę przyjęcia w 1939 r. statku przewożącego 907 żydowskich uchodźców z nazistowskich Niemiec. „Przepraszamy za to 907 niemieckich Żydów ze statku St. Louis, a także ich rodziny. Przepraszamy za niewłaściwą odpowiedź Kanady. Przykro nam, że wcześniej nie przeprosiliśmy.”

W tym samym czasie kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła przed rosnącym antysemityzmem na świecie. „Znowu kwitnie żydowskie życie w Niemczech. Stoimy jednak przed niepokojącym antysemityzmem, który zagraża żydowskim społecznościom w naszym kraju i innych miejscach na świecie, które uznawane są za bezpieczne. Niestety prawie przyzwyczailiśmy się do faktu, że każda żydowska instytucja musi być chroniona i specjalnie strzeżona przez policję. Państwo musi działać rozsądnie i spójnie przeciwko napiętnowaniu, społecznemu wykluczeniu, antysemityzmowi, rasizmowi oraz prawicowemu radykalizmowi.”

12 listopada sytuacja w Gazie eskalowała. Palestyńscy terroryści rozpoczęli ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy.

W ciągu całego dnia ze Strefy Gazy wystrzelono ogółem 300 rakiet. Był to największy jednodniowy ostrzał rakietowy Izraela, ponieważ dotychczasowy rekord wynosił 230 rakiet w ciągu jednego dnia. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome zestrzelił ponad 60 wrogich rakiet, zapobiegając poważnym zniszczeniom. Ogółem ranne zostały 22 osoby, w tym 1 jest w stanie krytycznym (żołnierz z zaatakowanego autobusu), 9 osób lekko rannych od odłamków szkła, a 12 osób z powodu stresu pourazowego zostało hospitalizowanych.

Równocześnie Siły Obronne Izraela zaczęły dyslokację dużych sił wojskowych, kierując transporty czołgów, pojazdów opancerzonych i ciężarówek w stronę Strefy Gazy.

Wieczorem izraelskie siły powietrzne zintensyfikowały naloty na cele w Strefie Gazy. Przed nalotem wydawane jest ostrzeżenie, które umożliwia wszystkim cywilom opuszczenie budynków, które dopiero po chwili są atakowane.Ogółem zaatakowano ponad 100 celów terrorystycznych.

13 listopada palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. Ogółem wystrzelono około 70 rakiet, z których około 40 zestrzelił system obrony Iron Dome. W Aszkelonie rakieta trafiła w dom, raniąc 9 osób. Z gruzów domy wydobyto ciało 48-letniego mężczyzny. Zabity okazał się Palestyńczykiem, który nielegalnie przebywał i pracował w Izraelu. Był to Mahmoud Abu-Asba, pochodzący z Hebronu. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna po stronie Izraela od 2014 r., która zginęła w wyniku ostrzału rakietowego.

Po czym Hamas zwrócił się do Izraela za pośrednictwem czterech różnych pośredników i poprosił o zawieszenie broni. Izrael odpowiedział, że działania w terenie będą uzależnione od sytuacji i spokoju, przy czym Izrael zastrzegł sobie swobodę działania.

Jednocześnie Hamas zorganizował wielki wiec w Gazie, ogłaszając swoje zwycięstwo. „Izrael nauczył się trudnej lekcji i zapłacił cenę za swoje zbrodnie. Jego przywódcy są zdezorientowani i zostali zmuszeni do cofnięcia się.”

14 listopada minister obrony Avigdor Liberman oświadczył, że rezygnuje ze stanowiska w rządzie Netanjahu. „Jestem tutaj, aby ogłosić moją rezygnację jako Ministra Obrony Państwa Izrael. Pytanie brzmi: dlaczego teraz. Jeśli chodzi o mnie, to co wydarzyło się wczoraj, wczorajsze zawieszenie broni, z negocjacjami z Hamasem, jest równoznaczne z kapitulacją przed terroryzmem.

2 dni. około 8 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie, jednak demonstranci zachowywali bezpieczną odległość od płotu granicznego. Poinformowano, że egipska delegacja zażądała tego od Hamasu, aby nie zerwać warunków zawieszenia broni. Pomimo to w kilku miejscach doszło do incydentów, a rannych zostało co najmniej 6 Palestyńczyków.

Przywódca Hamasu Jihja Sinwar powiedział, że podczas przyszłej rundy Tel Awiw będzie musiał stawić czoła szokującej ilości rakiet. Nasza pierwsza salwa rakiet na Tel Awiw będzie szokiem dla Izraela.

Jest to nie do przyjęcia, że Hamas prosi o zawieszanie broni jednocześnie ogłaszając swoje zwycięstwo i dalej zapowiadając następne rakiety.

Czy można się dziwić, że w takiej sytuacji , gdy Izrael akceptuje rozejm i negocjuje dalej z terrorystami, którzy od wiosny tego roku co chwilę atakują , pan Liberman ogłasza swoją dymisje….?

A na zakończenie coś pozytywnego , dnia 25 listopada Unia Europejska zgodziła się wesprzeć budowę gazociągu łączącego Izrael z południową Europą. Umowa została podpisana przez Izrael, Grecję, Włochy i Cypr, przy wsparciu Unii Europejskiej. Rurociąg byłby najdłuższym i najgłębszym podwodnym gazociągiem na świecie. Jego długość wyniesie 2000 km, umożliwiając Izraelowi eksport gazu na Bałkany i do Europy Środkowej. Unia Europejska zgodziła się zainwestować 100 mln $ w studium wykonalności przed osiągnięciem porozumienia. Teraz, po dwóch latach intensywnych kontaktów, strony osiągnęły porozumienie.Szacuje się, że prace nad gazociągiem rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, a za 5 lat gaz będzie mógł popłynąć przez rurociąg na europejski rynek.