Wieści sierpień 2018
W miesiącu sierpień nie ma za dużo nowości. Sytuacja ze Strefa Gazy i z Palestyńczykami niestety bez pozytywnych zmian. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów i latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały liczne pożary.
Były i rakiety i bomby , ataki….niestety wszelkie rozmowy nad możliwościami zawarcia długotrwałego rozejmu z Izraelem pozostały bezowocne.
Egipska propozycja dla Strefy Gazy przewidywała poprawę warunków humanitarnych poprzez budowę portu morskiego w egipskim mieście Ismailia oraz wykorzystanie portu lotniczego na w Maariw na półwyspie Synaj. Pierwszy etap pięcioletniego rozejmu miał obejmować zaprzestanie wszelkich gwałtownych rozruchów na granicy Strefy Gazy, w tym również ataków z użyciem zapalających latawców i balonów. W zamian Izrael otworzyłby ponownie przejście graniczne Kerem Szalom, a Egipt otworzyłby przejście graniczne Rafah. Drugi etap miał obejmować poprawę sytuacji w Strefie Gazy, a także całkowite zniesienie blokady. Na tym etapie Izrael umożliwiłby import i eksport wszystkich towarów do i z Gazy, zwiększając dostawy energii elektrycznej przekazywanej do Gazy. Trzeci etap obejmowałby realizację projektów humanitarnych ONZ, w tym lotniska, portu morskiego, ogólnej rehabilitacji Gazy i budowy elektrowni na Synaju.
Rosyjska armia rozpoczęła rozmieszczanie żołnierzy rosyjskiej żandarmerii wojskowek na syryjskich Wzgórzach Golan, aby zapobiec napięciom między izraelską armią a siłami syryjskimi. Rosyjski minister obrony Siergiej Rudskoj powiedział: Celem rozmieszczenia policji w ośmiu punktach obserwacyjnych jest zapobieganie ewentualnym prowokacjom przeciwko stanowiskom ONZ.”
Ministerstwo obrony opublikowało pierwsze nagranie pokazujące budowaną od dwóch miesięcy barierę nadmorską na plaży Zikim, na północ od Strefy Gazy. Długość bariery wynosi 200 metrów, szerokość podstawy to 50 metrów, a płot ma 6 metrów wysokości. Cała bariera będzie składać się z trzech elementów: podwodnej bariery z systemem czujników, falochronu zwieńczonego warstwą z kamienia i wysokiego płotu zwieńczonego drutem kolczastym. Dodatkowo zainstalowane zostaną nowoczesne systemy technologiczne, aby zapewnić kontrolę całego obszaru plaży przed infiltracją ze strony morza. Prace podjęto ze względu na zagrożenie ze strony płetwonurków Hamasu. Budowa ma się zakończyć w ciągu półtora roku.
9 sierpnia 2018 r. wieczorem w Tel Awiwie zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Poinformowano, że do tej pory na terytorium Izraela wystrzelono ponad 190 pocisków rakietowych, z których 30 zostało przechwyconych przez system Iron Dome.
Po czym w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały 120 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Wśród celów były: kwatera główna batalionu Hamasu,obiekt wojskowy używany przez komandosów morskich Hamasu w Gazie, który obejmował tunel morski; magazyny rakiet i zakład związany z budową tuneli .Ogółem zniszczono 5 obozów szkoleniowych, magazyny broni oraz kompleks wykorzystywany do eksperymentów rakietowych
12 sierpnia 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu omówił niedawną eskalację w Strefie Gazy. „Nastąpiła wymiana ciosów i nie zakończyła się ona jednym uderzeniem. Naszym żądaniem jest całkowite zawieszenie broni, naszym celem jest sprowadzenie ciszy na południu, i osiągniemy ten cel w pełni.” Odnosząc się do protestów przeciwko ustawie o narodowości, powiedział: „Otrzymaliśmy wyraźne wygnały sprzeciwu wobec państwa Izrael i ustawie o obywatelstwie. Wielu protestujących chce anulować Prawo Powrotu, hymn narodowy i flagę, i zmienić Izrael w państwo palestyńskie. Teraz jest bardziej niż kiedykolwiek oczywiste, że potrzebujemy Ustawy o Narodowości, aby zapewnić przyszłość Izraela jako państwa żydowskiego.” Minister kultury i sportu Miri Regev zauważyła: „Nie możemy mieć sytuacji, w której palestyńskie flagi powiewałyby w sercu Tel Awiwu, a fakt, że lewica jest połączona z Arabami, jest absurdem. Jestem pewna, że Icchak Rabin przewracałby się w grobie, gdyby mógł zobaczyć, co się ostatnio stało na Placu Rabina. Premier Netanjahu poruszył także kwestię projektu ustawy o rekrutacji do izraelskiej armii, przeciwko której protestują ultraortodoksyjne frakcje będące w koalicji rządowej. Obowiązująca ustawa o służbie wojskowej miała pierwotnie wygasnąć we wrześniu po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał ją za niekonstytucyjną, zobowiązując tym samym Kneset do uchwalenia nowej ustawy. W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny przekazał rządowi czteromiesięczne przedłużenie terminu przyjęcia nowej ustawy, wyznaczając termin na dzień 2 grudnia 2018 r. Netanjahu zagroził, że jeśli nowa ustawa nie zostanie przyjęta w ciągu dwóch tygodni, wyznaczy datę nowych wyborów parlamentarnych.
14 sierpnia 2018 r. wysoki izraelski urzędnik powiedział rano, że właściwie osiągnięto porozumienie z Hamasem w sprawie pięcioletniego rozejmu w Strefie Gazy. Oczekuje się, że porozumienie obejmie poprawę warunków humanitarnych w strefie, a także budowę portu morskiego w egipskim mieście Ismailia oraz lotniska na Półwyspie Synaj.
Po czym 26 sierpnia 2018 r. członek biura politycznego Hamasu, Husam Badran powiedział , że rozmowy między palestyńskimi frakcjami w Kairze (Egipt) dotyczące kwestii zawieszenia broni i pojednania w Strefie Gazie, które zaplanowano na poniedziałek, zostały odroczone. Przyczyna odroczenia nie jest jasna.
Izrael co chwilę próbuje łagodzić sytuację, jest otwarty na rozmowy i zawieszenie broni , lecz nie ma szczerych partnerów do rozmów. Grają tylko na czas , po czym ponownie atakują.
Nawet wydawana w Gazie arabska gazeta Al-Risala, ostro skrytykowała Autonomię Palestyńską i al-Fatah za sprzeciwienie się porozumieniu o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Artykuł wskazał na możliwe cztery powody obaw polityków Autonomii Palestyńskiej. (1) Fatah jest świadomy faktu, że porozumienie osłabia legitymację Autonomii Palestyńskiej, dlatego też zareagował wrogością i nałożył sankcje gospodarcze przeciwko Strefie Gazy. (2) Zniesienie oblężenia Strefy Gazy wzmocni Hamas, osłabiając jednocześnie siłę al-Fatah, który znajduje się pod presją izraelską, podczas gdy Hamas cieszy się bardzo dużą niezależnością rządową. (3) Zawarcie porozumienia będzie wyraźną informacją, że Hamas jest władzą z którą prowadzone są negocjacje, i nawet administracja USA może uznać Hamas za przedstawiciela narodu palestyńskiego. (4) Autonomia Palestyńska usiłuje negocjować kompleksowe porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy oraz w Judei i Samarii, zamiast zmieniać obecną sytuację poprzez rozpoczęcie narodowej Intifady i zmuszenie Izraela do powstrzymania żydowskiego osadnictwa. Jednak w opinii gazety Al-Risala, OWP i Fatah dawno już utracili status jedynego przedstawiciela narodu palestyńskiego, a ich działania mają na celu jedynie utrzymanie swoich przedstawicieli na urzędach Autonomii Palestyńskiej.
Jak widać Palestyńczycy są podzieleni , jest Hamas , jest Fatah i na pewno są też zwykli ludzie , którzy nie są terrorystami i chcą pokoju , i to oni najbardziej cierpią.
17 sierpnia 2018 r. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, John Bolton spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rosja zgodziła się ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem w kluczowej kwestii dotyczącej konieczności opuszczenia terytorium Syrii przez wszystkie siły irańskie. Putin powiedział: „Cel Stanów Zjednoczonych i Izraela, jest także celem Rosji – jest to usunięcie z Syrii i Iraku wszystkich sił irańskich, irańskich bojówek, irańskich doradców wojskowych, i szczerze mówiąc, położenie kresu poparciu Iranu dla Hezbollahu.”
Amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że Izrael będzie musiał zapłacić „wysoką cenę” w negocjacjach z Autonomią Palestyńską w zamian za decyzję o przeniesieniu amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Dodał, że Autonomia Palestyńska „dostanie coś bardzo dobrego” w zamian za przeniesienie ambasady „ponieważ teraz to ich kolej”. Trump powiedział, że skoro Jerozolima jest teraz „wzięta z dala od stołu negocjacyjnego”, to Izrael będzie musiał dać coś w zamian palestyńskim Arabom. „Jeśli kiedykolwiek dojdzie do pokoju z Palestyńczykami, to dobrze się stało z przeniesieniem ambasady do Jerozolimy.” Nie podał jednak żadnych szczegółów.
Na to rzecznik al-Fatah, Osama al-Qawasmeh, powiedział, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o zdjęciu Jerozolimy ze stołu negocjacji jest bardzo poważnym błędem, ponieważ palestyńscy przywódcy nie zgodzą się na żadne porozumienie, które nie będzie obejmować Jerozolimy, nawet jeśli będzie to oznaczać, że konflikt potrwa wiecznie.
Widać po tych i innych wypowiedziach , że ludzie decydujący w kwestiach Palestyńczyków , tacy jak przedstawiciele Fatah i Hamasu nie mają zamiarów na „pokój”
Ich sojusznik z bliskiego sąsiedztwa , Hezbollah z Libanu też ostatnio się wypowiedział :
„Przygotowujemy wiele niespodzianek dla syjonistycznego wroga. Niewielka liczba dobrze uzbrojonych bojowników, którzy znają system obrony wroga, może przeniknąć i dotrzeć na Zachodni Brzeg, wyrządzając im wiele krzywdy. Wojna domowa w Syrii była idealnym obozem treningowym dla ruchu oporu, dając możliwość nauczenia się walki w obszarach zabudowanych i umożliwiając swobodne eksperymentowanie z różnymi rodzajami broni. Walka z organizacjami muzułmańskich apostatów, uczyniła nas gotowych do walki z syjonistycznym wrogiem. Nadchodzi wojna … przygotowujemy się do konfliktu