Wieści Sierpień 2021

Ciekawostki

1 sierpnia 2021 r. Izraelczyk Artem Dolgopyat zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w męskiej gimnastyce artystycznej. Zwycięstwo 24-latka dało Izraelowi drugi złoty medal w swojej historii .

7 sierpnia 2021 r. gimnastyczka artystyczna Linoy Aszram również zdobyła złoty medal dla Izraela w Tokio.

 

 

Liban

4 sierpnia 2021 r. w południe islamscy terroryści wystrzelili z południowego Libanu trzy rakiety, z których jedna spadła na libańskim terytorium, a dwie spadły w otwartym terenie w pobliżu miasta Kirjat Szmona na północy Izraela

Popołudniem izraelska artyleria trzykrotnie ostrzelała południowy Liban. Był to odwet za wystrzelenie tych 3 rakiet . Jest to pokazanie Hezbollahowi zdecydowanego sygnału, aby utrzymał spokój/pokój na północy Izraela.

5 sierpnia 2021 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne w południowym Libanie. Był to pierwszy od 2006 r. nalot powietrzny na infrastrukturę terrorystyczną w Libanie. Przeprowadzono go w odwecie za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.

Dzień później islamscy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu salwę 19 rakiet, z których trzy spadły w Libanie, a dziesięć zestrzelił system obrony przeciwrakietowej Iron Dome.

Po czym Druzowie przejęli w południowym Libanie kontrolę nad jedną z wyrzutni rakiet Hezbollahu. Do zdarzenia doszło w wiosce Szawajja. Ludzie krzyczeli, że nie chcą kolejnej wojny z Izraelem i kolejnych zniszczeń, za które obwiniają Hezbollah. Również libańska armia przejęła kilka wyrzutni rakiet wycelowanych w Izrael. Aresztowano 4 osoby.

 

 

 

 

Covid 19

Izrael jest liderem na Świecie pod względem ilości zaszczepionych ludzi. Niestety ani lockdowny , ani podwójne zaszczepienie nie ochroniło ich od kolejnej fali Covidu.

Liczba zachorowań tego lata drastycznie wzrasta.

Już 4 tego sierpnia ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 3 421 nowych przypadków koronawirusa.

8 sierpnia 2021 r. od rana w Izraelu zaczął obowiązywać rozszerzony system zielonego paszportu. Wymóg posiadania zielonego paszportu zaczął obowiązywać w centrach kultury, salach konferencyjnych, wydarzeniach kulturalnych i sportowych, restauracjach i kawiarniach, kinach, hotelach, salach gimnastycznych i w synagogach liczących ponad 50 osób. Wejście do tych miejsc jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców, lub po okazaniu ujemnego wyniku testu na koronawirusa. Na tym etapie zielone paszporty będą wymagane od osób w wieku powyżej 12 roku życia, ale od piątku 20 sierpnia obejmą wszystkie grupy wiekowe. Osoba nie zaszczepiona będzie mogła wejść do zielonych kompleksów tylko za okazaniem ujemnego wyniku testu wykonanego do 24 godzin wcześniej. Przywrócono także obowiązek noszenia masek ochronnych na twarzy w miejscach otwartych, gdzie gromadzi się ponad 100 osób.

10 sierpnia 2021 r. sąd pracy w Tel Awiwie orzekł, że pracodawcy mogą wymagać od pracowników zaszczepienia się lub wykonania testu na koronawirusa przed przyjściem do pracy, nawet wbrew ich woli.

11 sierpnia 2021 r. wieczorem rząd rozszerzył (od 18 sierpnia) zakres zielonego paszportu na wszystkie sektory gospodarki, za wyjątkiem centrów handlowych i sklepów. Obejmuje to konferencje, wystawy, hotele, siłownie i sale fitness, baseny publiczne, kluby nocne, restauracje, kawiarnie, instytucje akademickie, atrakcje turystyczne, muzea, biblioteki i domy opieki. Zielony paszport potwierdzający zaszczepienie, ozdrowienie lub negatywny wynik testu, będzie obowiązywać wszystkie osoby powyżej 3 roku życia. Wprowadzono opłatę za testy na koronawirusa zgodnie z następującymi zasadami: z testów będą zwolnione dzieci w wieku 0-3 lat; dla dzieci w wieku 3-12 testy będą finansowane przez państwo bez ograniczeń; powyżej 12 roku życia testy będą finansowane ze środków prywatnych (za wyjątkiem osób, które nie mogą być zaszczepione z przyczyn zdrowotnych). W centrach handlowych i sklepach wprowadzono ograniczenie do 1 osoby na 7 metrów powierzchni. Imprezy masowe zostaną ograniczone do 1000 uczestników w pomieszczeniach zamkniętych i do 5000 w otwartej przestrzeni. Spotkania w prywatnych rezydencjach będą ograniczone do 50 osób w pomieszczeniach i do 100 osób na zewnątrz.

12 sierpnia 2021 r. wieczorem komitet ekspertów ministerstwa zdrowia zalecił podanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi osobom w wieku od 50 lat wzwyż, a także personelowi medycznemu, służbie więziennej, więźniom i osobom ze schorzeniami podstawowymi, niezależnie od wieku.

12 sierpnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 6 083 nowych przypadków koronawirusa.

16 sierpnia 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 8 646 nowych przypadków koronawirusa.

19 sierpnia 2021 r. komitet ds. szczepień ministerstwa zdrowia zdecydował wieczorem o obniżeniu wieku, w którym Izraelczycy będą mogli otrzymać trzecią dawkę szczepionki koronawirusowej do 40 lat. Decyzja została podjęta jednogłośnie

24 sierpnia 2021 r. ministerstwo zdrowia obniżyło do 30 lat granicę wieku otrzymania trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi i w ciągu ostatniej doby wykryto 9 891 nowych przypadków koronawirusa.

 

Polityka Miedzynarodowa

5 sierpnia 2021 r. premier Naftali Bennett powiedział, że wciąż nie ma planu wpuszczania zaszczepionych turystów do Izraela. „Każdy plan będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. Jeśli zaszczepimy się, a wirus zostanie stłumiony, będziemy mogli ponownie otworzyć się na turystów – ze stosowaniem odpowiednich testów i innych procedur, takich jak testowanie przed startem i lądowaniem oraz izolacja w zależności od miejsca, z którego przyjadą turyści. Przy obecnej sytuacji nie możemy zaryzykować i wpuścić masowych ilości turystów do Izraela.”

 

11 sierpnia 2021 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid w odpowiedzi na uchwalenie polskiej ustawy o restytucji mienia żydowskiego powiedział: „Państwo Izrael nie pójdzie na żadne kompromisy w kwestii pamięci o Holokauście. Potępiam uchwaloną dziś w polskim parlamencie ustawę, która niszczy zarówno pamięć o Holokauście, jak i prawa jego ofiar. W 2018 roku sprzeciwiłem się przyjętemu wspólnemu oświadczeniu, które teraz jest ponownie rozważane. Polska wie, co należy zrobić – uchylić to prawo.”

A przewodniczący Knesetu Mickey Levy ogłosił, że nie utworzy międzyparlamentarnej grupy przyjaźni polsko-izraelskiej.

Kilka dni póżniej Jair Lapid ogłosił, że w odpowiedzi na uchwalenie przez Polskę prawa ograniczającego restytucję Holokaustu, bezterminowo odwołuje ambasadora Izraela z Warszawy.

Przewodniczący żydowskiej organizacji From The Depths, Jonny Daniels powiedział: „Zasadniczo uchwalone przez Polaków prawo zmierza do rozwiązania tego, co było postrzegane jako problemy związane z kwestiami restytucji w Polsce. Dla nas odnosi się to oczywiście do utraconego podczas wojny majątku Żydów, ale dla Polaków to też coś znaczy. Myślę, że w tym momencie nie rozumiemy w pełni znaczenia tego problemu dla strony polskiej. Historia restytucji w Polsce, to nie tylko kwestia żydowska, a w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce był wielki bałagan w kwestii tego, co faktycznie się działo w zakresie restytucji – było wiele przypadków oszustw, głównie z udziałem Polaków i niestety kilka z udziałem Izraelczyków – i te sprawy rzeczywiście doprowadziły do sytuacji, w której polski rząd poczuł, że trzeba coś z tym zrobić. Ustawa ta nie była forsowana tylko przez prawicowy rząd polski, ale jest to ustawa, którą przyjęli prawie wszyscy posłowie. Myślę, że  brak zrozumienia tej sprawy ze strony Izraela, spowodował obecne pogorszenie wzajemnych stosunków między naszymi dwoma krajami, i bałagan, w jakim się dzisiaj znajdujemy. Ustawa została przyjęta przez cały polski parlament, a ani jednego polskiego parlamentarzysty nie można nazwać antysemitą. Byłoby to niedorzeczne. To tak nie działa. Kiedy brakuje zrozumienia i dialogu, a od około trzech lat brakuje prawdziwych relacji między naszymi krajami, przychodzenie i nazywanie tej ustawy antysemicką nie jest najlepszym pomysłem, i nie pomaga nam na dłuższą metę. Z pewnością izraelski rząd nie jest winny tego, co się zdarzyło. Strona polska powinna lepiej wytłumaczyć swoje działania, a Izrael być może zareagował zbyt emocjonalnie i być może z brakiem dobrej woli do dialogu, ale Polacy nie musieli też forsować tej ustawy w taki sposób. Myślę, że mamy do czynienia z sytuacją, w której dwie strony po prostu muszą usiąść i spróbować o tym porozmawiać. Na polskiej stronie ciążył obowiązek popchnięcia tego do przodu i wytłumaczenia swoich intencji izraelskiej stronie. Nie udało im się tego zrobić, i to doprowadziło nas do sytuacji, w której jesteśmy dzisiaj, gdy nasze wzajemne relacje są w najniższym punkcie, jaki kiedykolwiek widzieliśmy.”

 

17 sierpnia 2021 r. na moście Allenby spotkali się izraelski minister rolnictwa Oded Forrera i jego jordański odpowiednik Rasana al-Majali. Podpisano porozumienie o współpracy rolnej przed rokiem szabatowym. Rok szabatowy (Shmita) jest biblijnym przykazaniem nakładającym na Żydów obowiązek, aby co siedem lat ich ziemia leżała odłogiem i odpoczywała. Żydowscy rolnicy w większości współczesnego Izraela muszą przestrzegać tego prawa, aby ich produkty były koszerne. Jednym z rozwiązań, jakie znalazł Izrael, jest kupowanie w tym czasie produktów rolniczych od sąsiednich populacji arabskich. Następny rok szabatowy to 5782 rok, który rozpocznie się 7 września 2021 r. i zakończy 25 września 2022 r. Rok szabatowy umarza wszystkie zaległe długi.

 

 

Pożar Jerozolima

15 sierpnia 2021 r. wieczorem Krajowe Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony przejęło dowodzenie nad działaniami przeciwko pożarom szalejącym na przedmieściach Jerozolimy. To prawdopodobnie największy pożar na wzgórzach jerozolimskich w ciągu ostatnich kilku lat.Pożar prawdopodobnie był wynikiem umyślnego podpalenia. Przez całą noc prowadzono działania gaśnicze pożaru, który niszczył las na zachód od Jerozolimy. Izrael skontaktował się z Grecją, Cyprem, Włochami, Francją i innymi krajami regionu Morza Śródziemnego, prosząc o pomoc przy gaszeniu pożaru w rejonie Jerozolimy

2 dni później straż pożarna poinformowała , że pożar lasu na wzgórzach jerozolimskich znajduje się pod kontrolą i że międzynarodowa pomoc nie jest już potrzebna. Ostrzeżono jednak, że w każdej chwili, wraz ze wzrostem temperatury i siły wiatru, sytuacja może się zmienić. Wszystkim mieszkańcom okolicy pozwolono wrócić do domów.