Wieści styczeń 2019
1 stycznia 2019 r. Izrael oficjalnie wystąpił z UNESCO, rok po tym jak złożył stosowne dokumenty z tym związane. Ogółem w latach 2009-2014 UNESCO przyjęło 46 rezolucji przeciwko Izraelowi. Dla porównania przeciwko Syrii przyjęto zaledwie 1 rezolucję, a żadna nie dotyczyła Iranu, Sudanu i Korei Północnej.
3 stycznia 2019 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi potwierdził, że egipska armia współpracuje z Izraelem w działaniach przeciwko terrorystom na Północnym Synaju. Podkreślił, że jest to „szeroki zakres współpracy”. Opublikowany w zeszłym roku raport mówi, że izraelskie siły powietrzne w ciągu dwóch lat przeprowadziły za zgodą Egiptu ponad 100 ataków na cele terrorystyczne na Synaju.
Palestyńscy terroryści wypuszczali znowu ze Strefy Gazy falę balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. Były to pierwsze tego typu incydenty od kilku tygodni. Wypuszczono także drona z podwieszonym ładunkiem wybuchowym. W odwecie izraelskie helikoptery ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu.
9 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, który wyraził obawy w kwestii wykorzystania chińskiego sprzętu telekomunikacyjnego w newralgicznych sektorach w Izraelu. Bolton zwrócił uwagę, że chińskie firmy telekomunikacyjne są zaangażowane w działalność szpiegowską, i gromadzą dane wywiadowcze oraz poufne informacje dotyczą technologii i gospodarki innych państw.
Unia Europejska przyznała 800 tys. euro na realizację projektu opisania, zbadania i ochrony ponad 120 żydowskich cmentarzy w krajach Europy środkowo-wschodniej. Proces mapowania zostanie przeprowadzony przy użyciu najnowocześniejszej technologii z użyciem inżynieryjnych dronów, które dokonują pomiarów i sfotografują cmentarze z powietrza, dostarczając wyniki do dogłębnego historycznego procesu badawczego
11 stycznia 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaprosił premiera Benjamina Netanjahu do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji w Warszawie w dniu 13 lutego. W konferencji wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych państw arabskich z krajów takich jak Egipt, Jordania, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Szczyt ma promować stabilność i wolność na Bliskim Wschodzie, i skupi się na przeciwdziałaniu zagrożenia ze strony Iranu .
12 stycznia 2019 r. Syria skierowała do sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa i Rady Bezpieczeństwa ONZ skargę na Izrael, podkreślając, że „izraelska agresja jest częścią trwających izraelskich prób przedłużenia kryzysu i wojny w Syrii. Ataki powietrzne są wyraźnym dowodem, że to, co robi Izrael, nie różni się od tego, co robią organizacje terrorystyczne Daesh i Dżabhat al-Nusra, i pod względem stosowanych metod terrorystycznych zagraża międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, co odsłania prawdziwą rzeczywistość wspólnej agendy Izraela i tych terrorystycznych podmiotów.
Również w styczniu Malezja poinformowała, że nie pozwoli izraelskim pływakom wziąć udział w zawodach kwalifikacyjnych do Igrzysk Paraolimpijskich w 2020 roku. Malezja jest jednym z wielu muzułmańskich krajów, które nie mają oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a wjazd do tego kraju z izraelskiego paszportu jest zabroniony.
15 stycznia 2019 r. armia Stanów Zjednoczonych poprosiła Kongres o 373 mln $, by kupić dwie baterie izraelskiego systemu obrony rakietami Iron Dome. Amerykanie rzadko kupują systemy uzbrojenia z innych krajów, głównie ze względu na względy bezpieczeństwa narodowego, ale także dlatego, że Stany Zjednoczone zwykle utrzymują przewagę technologiczną
20 stycznia 2019 r. syryjski pocisk rakietowy wleciał nad Wzgórza Golan i w rejonie góry Hermon został zestrzelony przez system obrony Irone Dome ,generał Ronen Manelis powiedział, że atak Iranu na północny Izrael jest poważną eskalacją i wiadomością wysłaną Izraelowi.
Później syryjskie media poinformowały, że nad ranem syryjska obrona przeciwlotnicza odparła izraelski nalot na południe od Damaszku. Rosyjska armia poinformowała, że w nalocie uczestniczyły 4 izraelskie samoloty myśliwskie F-16I.Syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie izraelskie rakiety. Pomimo tych oficjalnych informacji, mieszkańcy Damaszku donieśli o odgłosach silnych eksplozji, co wskazuje na trafienie celów naziemnych. Prawdopodobnie celem był irański samolot, który z nieznanym ładunkiem zbliżał się do lądowania w Damaszku. Z powodu nalotu, irański samolot zawrócił i odleciał do Iranu.
Al-Fatah opublikował informacje o przygotowaniach swojego militarnego skrzydła Brygad Męczenników Al-Aksa do zbrojnej walki z Izraelem. Nagranie zrealizowano w Strefie Gazy, w bazie szkoleniowej Batalionu Nidal Al-Amoudi. Rzecznik batalionu, Abu Muhammad powiedział, że Brygady Al-Aksa dążą do „wyzwolenia Palestyny i zniszczenia Izraela.” Dodał, że najgorsze dopiero nadejdzie, ponieważ Brygady Al-Aksa mają nowe jednostki, które we właściwym czasie ujawnią się.
20 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Ndżamenie z prezydentem Czadu, Idris Deby. Obaj przywódcy podpisali memorandum o odnowieniu stosunków dyplomatycznych między oboma państwami. Czad zerwał stosunki z Izraelem w 1972 r. Jeszcze tego samego dnia islamscy terroryści z grupy Nusrat al-Islam wal Muslimeen zaatakowali bazę sił pokojowych ONZ w Mali, zabijając 10 żołnierzy sił pokojowych (obywatele Czadu) i raniąc 25 kolejnych. Poinformowano, że atak był odpowiedzią na odnowienie stosunków dyplomatycznych z Izraelem przez Czad.
21 stycznia 2019 r. przed południem odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia nowego międzynarodowego portu lotniczego im. Ilana Ramona, który znajduje się na pustyni Negew i będzie stanowił alternatywę dla portu lotniczego Ben Guriona przy Tel Awiwie.
21 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ukraińskim prezydentem Petro Poroshenko. Minister gospodarki Eli Cohen, podpisał umowę o wolnym handlu z ukraińskim odpowiednikiem Stepanem Kubiwem.Jest to czwarte takie porozumienie podpisane od początku roku, po Kanadzie, Panamie i Unii Europejskiej.
W nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg irańskich pozycji w Syrii. Zniszczone zostały magazyny broni, obiekty irańskiego wywiadu oraz baza szkoleniowa wykorzystywana przez irańskie siły Quds. Zniszczono także kilka syryjskich baterii przeciwlotniczych. Zginęło 21 osób, w tym 12 irańskich żołnierzy oraz 6 syryjskich żołnierzy.
Dowódca irańskich sił powietrznych, gen. Aziz Nasirzadeh powiedział: „Jesteśmy przygotowani na decydującą walkę z Izraelem, która doprowadzi do ich zniszczenia.”
Również tego samego dnia Niemcy poinformowały, że irańskie linie lotnicze Mahan Air otrzymały zakaz korzystania z niemieckich lotnisk. W przeszłości Mahan Air wielokrotnie wykonywał potajemne loty przewożąc samolotami pasażerskimi rannych żołnierzy oraz amunicję do Syrii i Jemenu.
Tylko parę dni później nakazali wstrzymanie także lotów irańskich linii lotniczych Air Iran do niemieckich portów lotniczych. Oskarżono irańskie linie lotnicze o wykorzystywanie swoich samolotów do przewożenia sprzętu wojskowego i personelu wojskowego do Syrii oraz innych krajów na Bliskim Wschodzie.
25 stycznia 2019 r. w nocy w północnej części kraju wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3,6 w skali Richtera.
27 stycznia 2019 r. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski odebrał Malezji prawo do organizacji mistrzostw świata parasportowców w pływaniu w 2019 r. w związku z odmową zezwolenia sportowcom izraelskim na wjazd do tego kraju..
28 stycznia 2019 r. amerykański koncern informatyczny Intel ogłosił, że zainwestuje 10 mld $ w budowę nowej fabryki mikroprocesorów w Kiryat Gat. Minister gospodarki i przemysłu Eli Cohen powiedział, że jest to największa inwestycja zagraniczna, jaką kiedykolwiek zrobiono w Izraelu.
A na koniec stycznia palestyńskie organizacje terrorystyczne działające w Strefie Gazy wezwały do eskalacji intifady na okupowanym Zachodnim Brzegu. Organizacje dodały, że eskalacja intifady na wszystkich frontach jest jedyną drogą wyjścia z okupacji.