Wieści styczeń 2022

COVID

W Izraelu w styczniu rozhulała się piąta fala.Na początku miesiąca notowane były dzienne liczby infekcji od 6000 , z wzrostem na koniec miesiąca aż do ponad 80.000.

Rząd wyraził zaniepokojenie, że liczba przypadków piątej fali pandemii jest wyższa niż „najbardziej pesymistyczne prognozy”.

Dyrektor ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash zatwierdził podanie czwartej szczepionki osobom powyżej 60 roku życia oraz personelowi medycznemu.

POLITYKA WEWNĘTRZNA

Izraelska firma Checkpoint poinformowała, że liczba cyberataków skierowanych przeciwko Izraelowi w 2021 r. wzrosła o 92%, podczas gdy średnia dla całego świata to wzrost o 50%. W Izraelu odnotowywano średnio 925 cyberataków tygodniowo.

Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała o aresztowaniu 4 izraelskich kobiet, względem których wysunięto oskarżenia szpiegowania dla Iranu. Z kobietami skontaktował się poprzez Facebook mężczyzna przedstawiający się jako Rambod Namdar, Żyd mieszkający w Iranie. Później rozmowy były kontynuowane na WhatsApp. W trakcie korespondencji kobiety przesłały Namdarowi w zamian za pieniądze zdjęcia ambasady USA, centrum handlowego Holon i członka Knesetu. Podczas przesłuchań zebrano obszerne dowody na temat powiązań kobiet z irańskim wywiadem. Współpraca ta trwała cztery lata.

18 stycznia 2022 r. około 20 tys. Izraelczyków uczestniczyło w szeroko zakrojonych wieczornych protestach aktywistów z obozu narodowego w całym kraju. Manifestacje odbywały się na stu skrzyżowaniach i mostach w całym kraju, w tym samym czasie pod Ścianą Płaczu odbył się wiec modlitewny. „Utrata wartości tego rządu jest realnym zagrożeniem dla istnienia i tożsamości państwa, musimy więc wyjść na ulice”

POLITYKA MIĘDZYNARODOWA

18 stycznia 2022 r. Departament Stanu USA poinformował rządy Izraela, Grecji i Cypru, że Stany Zjednoczone nie będą już wspierać inicjatywy budowy podmorskiego gazociągu EastMed z Izraela do Europy. Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela odmówiło komentarza w tej sprawie.

20 stycznia 2022 r. wieczorem turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoglu zadzwonił do ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida, aby zapytać, jak sobie radzi po wyzdrowieniu z COVID-19. Była to pierwsza rozmowa między ministrami spraw zagranicznych Izraela i Turcji od 13 lat. Pokazuje to poprawę stosunków. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan otrzymał niedawno poradę medyczną od izraelskiego lekarza prof. Icchaka Szapira, który jest zastępcą dyrektora generalnego Centrum Medycznego Sourasky w Tel Awiwie. Jest to specjalista kardiologii.

24 stycznia 2022 r. pod patronatem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Egipcie Jonathana Cohena odbyła się w Kairze pierwsza w historii ceremonia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu egipskich dyplomatów i biznesmenów, oraz przewodnicząca społeczności żydowskiej w Egipcie, Magdy Harun.

26 stycznia 2022 r. Stany Zjednoczone poprosiły Izrael o pełnienie roli mediatora w wysiłkach dyplomatycznych mających na celu zapobieżenie poważnemu rozłamowi między USA a Rosją. Izrael nie angażuje się w kryzys między Rosją a Ukrainą, zwracając uwagę na obecność dużej populacji żydowskiej w obu tych krajach i powołując się na obawy, że jawne wsparcie przez Izrael którejkolwiek ze stron mogłoby podsycić antysemityzm przeciwko Żydom w regionie. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących tajnej mediacji Izraela w Rosji.

30 stycznia 2022 r. prezydent Isaac Herzog i jego żona Michal wylądowali rano w Abu Dabi, rozpoczynając w ten sposób historyczną pierwszą wizytę prezydenta Izraela w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

31 stycznia 2022 r. brytyjski ekspert ds. rosyjskich dr Ofer Fridman powiedział, że wydarzenia wokół Ukrainy mogą oznaczać początek nowej zimnej wojny między trzema stronami globalnego kryzysu – Rosją, Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Rzeczą nas interesującą jest to, że Izrael wyraźnie stoi z boku tej zimnej wojny, nie angażując się po żadnej stronie. „Premier David Ben-Gurion przyjął w przeszłości podobną politykę i nie zawierał żadnego strategicznego sojuszu, ale to Sowieci zdecydowali się wspierać Arabów. Ponieważ Ben-Gurion nie wybrał strony, ZSRR wybrało stronę dla Izraela. Teraz Izrael musi dokonać wyboru, jednak prawdziwym pytaniem jest: Czy chcemy pozostać neutralni?

INNE

27 stycznia 2022 r. – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

Światowa Organizacja Syjonistyczna i Agencja Żydowska opublikowały raport zatytułowany „Raportu o antysemityzmie za 2021 rok”, z którego wynika, że był to rok z największą liczbą antysemickich incydentów na świecie od dekady. Codziennie na całym świecie dochodziło średnio do 10 antysemickich incydentów. W niektórych miejscach, takich jak na przykład Nowy Jork, liczba incydentów antysemickich podwoiła się w stosunku do 2020 r. W wielu innych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemczech, incydenty antysemickie osiągnęły nowe rekordy. Kraje takie jak Australia i Kanada odnotowały zaskakujący, dramatyczny wzrost. Rzeczywista liczba incydentów jest znacznie wyższa, ponieważ wiele z nich nie jest zgłaszanych między innymi z powodu strachu. Z tym wzrostem antysemityzmu wiele wspólnego miała pandemia COVID-19. Pierwsze antysemickie hasło obwiniające Żydów o pandemię koronawirusa wyszło z arabskiego świata w formie sloganu „COVID48”, który odnosił się do 1948 r., w którym powstało państwo Izrael.