Wieści Wakacje 2022
Czas wakacyjny zapowiadał się spokojnie, może dlatego, że wszyscy czekali na wizytę amerykańskiego prezydenta.
I tak 13 lipca 2022 popołudniem w Izraelu wylądował prezydent Joe Biden. Towarzyszyło mu 50 wysokich urzędników Białego Domu oraz 120 dziennikarzy. Wśród ekspertów był sekretarz stanu Antony Blinken, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. cybernetycznych i wschodzących technologii Anne Neuberger, sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oraz członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego Brett McGurk. Podczas przywitania na lotnisku Ben Guriona prezydent Issac Herzog powiedział: „Panie Prezydencie, witamy w Izraelu, nasz bracie Józefie! Naród Izraela wita cię w Ziemi Świętej z otwartymi ramionami i radosnym sercem, jako Józefa syna Jakuba, który szukał swoich braci. Tutaj, panie prezydencie, jesteś naprawdę wśród rodziny. Podobnie jak biblijny Józef, obaj jesteście wizjonerami i przywódcami zaangażowanymi w rozwój Stanów Zjednoczonych Ameryki, Bliskiego Wschodu, całego świata i państwa Izrael.” Prezydent Joe Biden powiedział: „To zaszczyt po raz kolejny odwiedzić niepodległe żydowskie państwo Izrael. Nie trzeba być Żydem, żeby być syjonistą. Każda okazja na powrót do tego wspaniałego kraju, w którym starożytne korzenie narodu żydowskiego sięgają czasów biblijnych, jest błogosławieństwem, ponieważ związek między narodem izraelskim a narodem amerykańskim jest głęboki. Pokolenie za pokoleniem, ta więź rośnie. Inwestujemy w siebie nawzajem, razem marzymy i razem mamy te same cele. Mogę z dumą powiedzieć, że nasze relacje są głębsze i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki tej wizycie jeszcze bardziej wzmocnimy nasze relacje. Potwierdziliśmy niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela, w tym partnerstwo z Izraelem w zakresie rozwoju najnowocześniejszych systemów obronnych na świecie. Ta wizyta jest także okazją dla wzmocnienia pokoju, stabilności i nawiązania większych więzi między wszystkimi mieszkańcami regionu, dlatego omówimy moje dalsze poparcie dla rozwiązania dwu-państwowego. Stany Zjednoczone wciąż walczą z trucizną antysemityzmu. Pragnę, aby Izrael i Stany Zjednoczone razem rosły i prosperowały dla dobra całego świata.”
14 lipca premier Jair Lapid i prezydent Joe Biden odbyli prywatne spotkanie w hotelu Waldorf Astoria w Jerozolimie. Lapid zwrócił się do Bidena, aby Stany Zjednoczone powstrzymały się od powrotu do irańskiego porozumienia nuklearnego ze względu na związane z tym ryzyko, zarówno dla Izraela, jak i dla całego regionu. Zamiast tego zaproponował, aby Stany Zjednoczone zaangażowały Radę Bezpieczeństwa ONZ w celu zaostrzenia sankcji wobec Iranu. Biden odpowiedział, że Amerykanie są zainteresowani zawarciem porozumienia z Iranem, ale ich próby przekonania Irańczyków do zgody są ograniczone. Nie wyjaśnił, jakie rozwiązania dyplomatyczne pozostają na stole. W kwestii palestyńskiej Biden poprosił Lapida, aby nie zaskakiwał jego administracji w związku z budową osiedli żydowskich. Biden nie przedstawił żadnych specjalnych próśb w odniesieniu do Palestyńczyków, ani też nie poruszono kwestii konsulatu we wschodniej Jerozolimie. Biden powiedział Lapidowi: „Nie oczekuję od ciebie niespodzianek w kwestii palestyńskiej. Wszystko musi być między nami skoordynowane.”
Popołudniem prezydent Joe Biden przybył do siedziby prezydenta Izraela w Jerozolimie, gdzie otrzymał od Isaaca Herzoga prezydencki medal honoru Izraela. Biden spotkał się tam z liderem izraelskiej opozycji, Benjaminem Netanjahu. Biden powiedział: „Mogę wam powiedzieć, że Izrael nigdy nie będzie sam, ponieważ Stany Zjednoczone zawsze będą z wami.”
Wieczorem prezydent Joe Biden uczestniczył w otwarciu Igrzysk Maccabiah na Teddy Stadium w Jerozolimie.
15 lipca prezydent Joe Biden udał się na Wzgórze Oliwne we wschodniej Jerozolimie, gdzie odwiedził arabski szpital Augusta Victoria. Szpital ten obsługuje pacjentów z dziewiętnastu obozów uchodźców w Judei, Samarii, Gazie i Jerozolimie. Na limuzynie prezydenckiej tym razem nie było izraelskiej flagi, pomimo jego wcześniejszych zapewnień, że nie podważa izraelskiej suwerenności stolicy Izraela. Biden ogłosił przyznanie 316 mln dolarów pomocy dla palestyńskich Arabów, oprócz 500 milionów dolarów rocznej pomocy.
Popołudniu prezydent Joe Biden pojechał do Betlejem w Judei, gdzie odbył krótkie spotkanie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Na wspólnej konferencji prasowej Abbas powiedział: „Z niecierpliwością czekamy na wysiłki waszej administracji, aby zamknąć rozdział izraelskiej okupacji naszej ziemi i zakończyć akty dyskryminacji rasowej, apartheidu przeciwko naszemu narodowi, oraz powstrzymać jednostronne działania Izraela. Klucz do pokoju i bezpieczeństwa w naszym regionie zaczyna się od uznania stanu Palestyny i umożliwienia narodowi palestyńskiemu osiągnięcia słusznych praw zgodnie z międzynarodowymi rezolucjami dotyczącymi legitymacji. Oczekujemy kroków, które Stany Zjednoczone mogą podjąć w celu wzmocnienia swoich relacji z Autonomią Palestyńską.” Biden odpowiedział: „Dwa państwa wzdłuż linii granicznej z 1967 r. pozostają najlepszym sposobem na osiągnięcie równych środków bezpieczeństwa, dobrobytu, wolności i demokracji dla Palestyńczyków i Izraelczyków. Naród palestyński zasługuje na własne państwo, które powinno być niezależne, suwerenne, żywotne i trwałe. Jednak w tej chwili grunt jeszcze nie dojrzał do wznowienia negocjacji. W obecnej chwili, gdy Izrael poprawia stosunki z narodami w całym regionie, możemy wykorzystać ten sam impet, aby ożywić proces pokojowy między narodem palestyńskim a Izraelczykami. Nadszedł czas, aby wzmocnić instytucje palestyńskie, poprawić ich zarządzanie, przejrzystość i odpowiedzialność. Cała ta praca ma kluczowe znaczenie i pomoże zbudować społeczeństwo, które będzie mogło wspierać pomyślną, demokratyczną przyszłość i przyszłe państwo palestyńskie. A Stany Zjednoczone będą współpracować z tobą, prezydencie Abbasie, na każdym kroku.”
W tym samym czasie Hamas odrzucił znaczenie Deklaracji Jerozolimskiej, podpisanej przez prezydenta Joe Bidena i premiera Jaira Lapida, mówiąc, że postrzega dokument jako kontynuację „agresji przeciwko narodowi palestyńskiemu i jego słusznym prawom. Aadministracja Stanów Zjednoczonych jest zainteresowana wyeliminowaniem kwestii palestyńskiej poprzez zintegrowanie tego obcego bytu (Izraela) z ciałem narodu arabskiego i islamskiego, oraz ustanowieniem dyktatu, który będzie służył interesom syjonistycznego wroga kosztem arabskich i islamskich interesów.” Wysoki urzędnik Hamasu Chalil al-Hajja wygłosił przemówienie na wiecu w Gazie, w którym zwrócił się bezpośrednio do Bidena i powiedział: „Nie jesteś tu mile widziany. Wzmacniasz podstawy tej organizacji przestępczej oraz odbierasz prawa i fundamentalne podstawy bytu naszego narodu. Wszelkie próby wzmocnienia tego bytu zawiodą, ponieważ zamierzamy go wykorzenić, a jego los jest przesądzony, czego jesteśmy pewni.”
Niestety od razu po wyjeździe Bidena zaczęły się zamieszki i ataki.
16 lipca palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedną zestrzelił system obrony przeciwrakietowej Iron Dome, a druga spadła w otwartym terenie. Rakiety wystrzelono w kierunku na miasto Aszkelon.W różnych częściach kraju dochodziło do pojedyńczych ataków na cywilów i wojsko.
1 sierpnia wieczorem izraelskie siły specjalne wkroczyły do obozu uchodźców w Dżeninie na północy Samarii. Doszło do wymiany ognia z terrorystami, w której zginął 1 Palestyńczyk, a kilku zostało rannych. Podczas tej operacji aresztowano 3 poszukiwanych Arabów, w tym dowódcę Islamskiego Dżihadu na Samarię, Basama al-Saadiego. Al-Saadi opierał się podczas aresztowania i został lekko ranny przez psa wysłanego przez żołnierzy w celu obezwładnienia terrorysty. Przejęto również broń i fundusze terrorystyczne. Dzień później Siły Obronne Izraela zablokowały drogi w rejonie Strefy Gazy, obawiając się podjęcia przez Islamski Dżihad działań odwetowych za wczorajsze aresztowanie jej wysokiego dowódcy w Dżeninie. Ponadto podjęto decyzję o zamknięciu plaży Zikim dla odwiedzających, anulowaniu połączeń kolejowych między Aszkelonem a Sderot, oraz o zamknięciu przejścia granicznego Erez. Obszar został zamknięty dla ludności cywilnej ze względu na bezpośrednie zagrożenie oraz w celu zapobieżenia ewentualnemu atakowi na ludność cywilną.
I 5 sierpnia popołudniem rzecznik armii ogłosił, że Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Przed świtem”, która jest wymierzona przeciwko Islamskiemu Dżihadowi w Strefie Gazy. Na froncie domowym ogłoszono sytuację awaryjną, podnosząc gotowość wszystkich służb. Polecono otwarcie publicznych schronów przeciwbombowych, zakazano masowych zgromadzeń i wstrzymano działalność instytucji edukacyjnych.W centralnej części kraju zostały rozlokowywane baterie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Dodatkowo Siły Obronne Izraela ogłosiły mobilizację 25 tys. rezerwistów.
Izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg bombardowań celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Uderzono w pięć obiektów Islamskiego Dżihadu, zabijając szefa sił zbrojnych tej organizacji w Gazie Tajseera al-Dżabari.
Wieczorem koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Ghasan Alyan zwrócił się w języku arabskim do mieszkańców Strefy Gazy. W pośredni sposób zaapelował do Hamasu, aby ten nie angażował się w obecną konfrontację. „Mieszkańcy Strefy Gazy: W ciągu ostatnich czterech dni organizacja terrorystyczna Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu nalegała na przeprowadzenie ataku terrorystycznego na państwo Izrael, całkowicie ignorując konsekwencje dla bezpieczeństwa, jakie miałoby to dla mieszkańców Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela uderzyły w tych, którzy stanowili zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa. Nie pozwolimy na jakiekolwiek szkody dla bezpieczeństwa izraelskich cywilów. Teraz odpowiedzialność za dalsze wydarzenia leży w rękach Hamasu. Kto obchodzi ich więcej? Mieszkańcy Strefy Gazy czy organizacje terrorystyczne?”
Palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy pierwszą salwę około 80 rakiet, z których 46 wleciało nad Izrael, a pozostałe spadły wewnątrz strefy. System obrony Iron Dome zestrzelił 33 rakiety. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad. W drugiej salwie wystrzelono 71 rakiet, z których 9 spadło wewnątrz strefy.
Izraelskie siły powietrzne zbombardowały późnym wieczorem obiekty Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Zniszczono wyrzutnię rakiet, zakład produkujący broń oraz posterunek wojskowy. Podkreślono, że celem ataków jest Islamski Dżihad.
Operacja „Przed świtem” trwała w sumie 55 godzin. W tym czasie ze Strefy Gazy wystrzelono 1175 rakiet, z których 200 spadło wewnątrz strefy. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome przechwycił 380 rakiet, z 96% skutecznością. Siły Obronne Izraela zaatakowały 170 celów terrorystycznych należących do Islamskiego Dżihadu oraz zniszczyły szturmowy tunel terrorystyczny, który jeszcze nie przeszedł na terytorium Izraela. Największym jednak osiągnięciem było wyeliminowanie najwyższych dowódców wojskowych Islamskiego Dżihadu.
Obecnie nie lecą już co prawda rakiety w stronę Izraela, ale pojedyncze ataki na ludność trwają nadal.
Dodatkowo 10 sierpnia Hamas wydał ograniczenia zabraniające przekazywania zagranicznym mediom informacji o ofiarach wynikłych z nieudanych odpaleń rakiet podczas ostatniego konfliktu w Strefie Gazy. Nowe wytyczne nakładają także obowiązek obwiniania Izraela o wszystkie ofiary. Przepisy te są skuteczne gdyż w Strefie Gazy obowiązują przepisy, że każdy zagraniczny dziennikarz wjeżdżający do strefy musi posiadać lokalnego tłumacza lub dziennikarza, dzięki czemu zapewniona jest „poprawność palestyńskiej narracji”.
Polska – Izrael
Zapowiadało się dobrze…..
4 lipca 2022 r. prezydent Isaac Herzog rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem, prezydentem Andrzejem Dudą. obaj prezydenci omówili perspektywy rozwoju dwustronnych stosunków i uzgodnili, że po roku nieporozumień i zerwania bliskich więzi, teraz pełne stosunki dyplomatyczne zostaną przywrócone „na właściwy kurs”. Herzog wspólnie z premierem Jairem Lapidem wystąpił o powrót polskiego ambasadora do Izraela, a prezydent Duda zgodził się na to.
25 lipca 2022 r. do Autonomii Palestyńskiej przybyła z trzydniową wizytą delegacja polskich parlamentarzystów. Złożyła ona wieniec na grobie Jasera Arafata w Ramallah. Członek polskiej lewicowej partii Razem, Maciej Konieczny powiedział: „Jesteśmy w Palestynie w ramach oficjalnej delegacji Sejmu RP. Dzisiaj odbyliśmy szereg oficjalnych spotkań z władzami i odwiedziliśmy grób Jasera Arafata. Przed nami intensywne dni rozmów, wizyt i obserwacji. Jesteśmy tutaj również po to, aby stanąć w obronie praw człowieka. Największe światowe organizacje praw człowieka, Amnesty International i Human Rights Watch, uznały, że działania państwa Izrael spełniają definicję apartheidu. Nadszedł czas, aby społeczność międzynarodowa podjęła odpowiednie działania. Dlatego jako partia Razem popieramy kampanię bojkotu i sankcji Izraela.” Magda Biejat stwierdziła, że „jesteśmy w Palestynie, aby udokumentować dowody izraelskiego apartheidu”. Franek Sterczewski z polskiej partii Koalicja Obywatelska opublikował podobną wiadomość na swoim profilu na Facebooku.
14 sierpnia 2022 r. ministerstwa spraw zagranicznych i edukacji poinformowały o zawieszeniu wyjazdów izraelskich uczniów szkół średnich do byłych niemieckich nazistowskich obozów w Polsce. Powodem podjęcia tej decyzji są kwestie bezpieczeństwa oraz trwający spór z polskim rządem dotyczący nauczanych treści. Wyjazdy zaplanowane na wrzesień i październik zostały odwołane, jednak do Warszawy pojedzie delegacja rządowa, aby negocjować ewentualne wyjazdy w przyszłości. Izrael i Polska są w konflikcie odnośnie roli, jaką odegrali polscy obywatele podczas eksterminacji Żydów w II wojnie światowej.
Izrael – Ukraina- Rosja
5 lipca 2022 r. rosyjski rząd nakazał Agencji Żydowskiej zaprzestania wszelkiej działalności wewnątrz Rosji. Nakaz może bezpośrednio podważyć zdolność aliji i emigracji rosyjskich Żydów do Izraela, tym bardziej, że większość międzynarodowych linii lotniczych zaprzestała latać do Rosji.
17 lipca 2022 r. armia ukraińska mianowała naczelnego rabina do pomocy wojskom i podniesienia morale żołnierzy. Rabin Hillel Cohen został uznany za najważniejszą żydowską postać duchową w ukraińskich siłach zbrojnych – „nawet nieżydowscy żołnierze ukraińscy proszą o jarmułki z napisem: Żydzi chronią Ukrainę”. W ciągu ostatnich kilku miesięcy rabin Hillel Cohen jeździł po całej Ukrainie, aby pomagać żydowskim żołnierzom na froncie, ale w ostatni weekend jego wolontariat nabrał oficjalnego charakteru po tym, jak został oficjalnie mianowany naczelnym rabinem ukraińskich sił zbrojnych. Cohen powiedział: „Nawet nieżydowscy żołnierze ukraińscy proszą mnie o jarmułki, żeby nie zostali oskarżeni o nazizm, jaki próbuje wmówić rosyjska propaganda.
10 sierpnia 2022 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że od początku roku do Izraela przyjechało 12 175 nowych imigrantów z Ukrainy i 18 891 z Rosji. Większość imigrantów z Ukrainy to kobiety (63%), co jest wynikiem tamtejszych przepisów ograniczających swobodę wyjazdu z kraju poborowych. Natomiast imigracja z Rosji charakteryzuje się niemal równym podziałem między mężczyznami i kobietami, odpowiednio 49,2% i 50,8%.
Niemcy -Izrael- Palestyna
16 sierpnia 2022 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty w Berlinie wziął udział we wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem. Na pytanie czy przeprosi za masakrę izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. dokonanej przez palestyńskich terrorystów, Abbas odpowiedział: „Jeśli chcemy cofnąć się w przeszłość, proszę bardzo. Mamy 50 rzezi, których dokonał Izrael. 50 masakr, 50 rzezi, 50 holokaustów.” Podczas konferencji Abbas wezwał również do zakończenia izraelskiego „apartheidu”. Scholz był wyraźnie zdenerwowany słowami Abbasa i skrzywił się. Powiedział: „Oczywiście mamy inną ocenę w odniesieniu do izraelskiej polityki i chcę tutaj wyraźnie powiedzieć, że nie jestem zwolennikiem używania słowa apartheid, gdyż nie sądzę, aby ono właściwie opisywało tę sytuację.” Później Schulz powiedział, że słuchanie słów Abbasa było „nie do zniesienia”.
Ambasador Niemiec w Izraelu Steffen Seibert potępił wypowiedź palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa i oświadczył: „To, co prezydent Abbas powiedział w Berlinie o Holokauście, jest błędne i niedopuszczalne. Niemcy nigdy nie zgodzą się na jakąkolwiek próbę zaprzeczenia jednostkowemu wymiarowi zbrodni Holokaustu.”
P.S.: Dla zainteresowanych :
Deklaracja Jerozolimska
„Stany Zjednoczone i Izrael potwierdzają nierozerwalne więzi między naszymi dwoma krajami i trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela. Nasze kraje potwierdzają ponadto, że strategiczne partnerstwo amerykańsko-izraelskie opiera się na opoce wspólnych wartości, wspólnych interesów i prawdziwej przyjaźni. Co więcej, Stany Zjednoczone i Izrael potwierdzają, że wśród wartości, które podzielają te kraje, jest niezachwiane zaangażowanie w demokrację, rządy prawa i wezwanie „Tikkun Olam„, naprawiające świat. Przywódcy wyrażają uznanie dla byłego premiera Bennetta, który kierował najbardziej zróżnicowanym rządem w historii Izraela i pod którego kierownictwem to niezwykłe partnerstwo wciąż się umacnia.
Zgodnie z długotrwałymi stosunkami bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem, oraz niezachwianym zaangażowaniem Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela, a zwłaszcza w utrzymanie jakościowej przewagi militarnej, Stany Zjednoczone ponawiają swoje niezłomne zobowiązanie do zachowania i wzmocnienia zdolności Izraela do odstraszania jego wrogów i do samoobrony przed wszelkimi groźbami lub ich kombinacją. Stany Zjednoczone powtarzają dalej, że zobowiązania te są ponadpartyjne i święte oraz że są to nie tylko zobowiązania moralne, ale także zobowiązania strategiczne, które są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa narodowego samych Stanów Zjednoczonych.
Stany Zjednoczone podkreślają, że integralną częścią tej obietnicy jest zobowiązanie, że nigdy nie pozwolimy Iranowi na zdobycie broni jądrowej i że są one gotowe wykorzystać wszystkie elementy swojej potęgi narodowej, aby zapewnić taki wynik. Stany Zjednoczone potwierdzają ponadto zobowiązanie do współpracy z innymi partnerami w walce z agresją i destabilizującymi działaniami Iranu, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem pełnomocników i organizacji terrorystycznych, takich jak Hezbollah, Hamas i palestyński Islamski Dżihad.
Stany Zjednoczone i Izrael zauważają, że nic lepiej nie odzwierciedla niezłomnego i ponadpartyjnego poparcia Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Izraela niż bezprecedensowe protokoły ustaleń w sprawie pomocy w zakresie bezpieczeństwa, podpisane przez kolejne administracje Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilku dekad, oraz że ustalenia te demonstrują słowem i czynem, że Stany Zjednoczone uważają bezpieczeństwo Izraela za kluczowe dla interesów USA i kotwicę stabilności w regionie.
Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają pełne wdrożenie warunków obecnego historycznego protokołu ustaleń o wartości 38 miliardów dolarów, który honoruje trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela, a także ich przekonanie, że kontynuacja protokołu ustaleń powinna zająć się pojawiającymi się zagrożeniami i nową rzeczywistością. Ponadto Stany Zjednoczone są zobowiązane do poszukiwania dodatkowej pomocy w zakresie obrony przeciwrakietowej przekraczającej poziomy zawarte w protokole ustaleń, w wyjątkowych okolicznościach, takich jak działania wojenne z Hamasem trwające jedenaście dni w maju 2021 r. Izrael docenia zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do przestrzegania protokołu ustaleń i za zapewnienie dodatkowego 1 dolara miliardów powyżej poziomów protokołu ustaleń w dodatkowym finansowaniu obrony przeciwrakietowej po konflikcie w 2021 r. Co więcej, kraje wyrażają entuzjazm do posuwania się naprzód Stanów Zjednoczonych.
Izrael dziękuje Stanom Zjednoczonym za ich stałe i szerokie wsparcie dla pogłębienia i poszerzenia historycznych Porozumień Abrahamowych. Kraje potwierdzają, że izraelskie porozumienia pokojowe i normalizacyjne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem i Marokiem stanowią dodatek do strategicznych traktatów pokojowych Izraela z Egiptem i Jordanią, z których wszystkie są ważne dla przyszłości regionu Bliskiego Wschodu i sprawy regionalnego bezpieczeństwa, dobrobytu i pokoju. Kraje zauważają, że historyczny Szczyt Negew, zainicjowany i prowadzony przez premiera Lapida, był przełomowym wydarzeniem we wspólnych amerykańsko-izraelskich wysiłkach na rzecz budowy nowych ram regionalnych, które zmieniają oblicze Bliskiego Wschodu.
W związku z tym Stany Zjednoczone i Izrael z zadowoleniem przyjmują spotkanie, które odbyło się 27 czerwca w Manamie w Bahrajnie, tworząc Forum Negew ds. współpracy regionalnej. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują te zmiany i są zobowiązane do dalszego odgrywania aktywnej roli, w tym w kontekście zbliżającej się wizyty prezydenta Bidena w Arabii Saudyjskiej, w budowaniu solidnej architektury regionalnej; pogłębienie więzi między Izraelem a wszystkimi jego partnerami regionalnymi; przyspieszyć z czasem integrację regionalną Izraela; oraz poszerzyć krąg pokoju o coraz więcej państw arabskich i muzułmańskich.
Stany Zjednoczone i Izrael z zadowoleniem przyjmują również możliwość uczestniczenia w czterostronnym (hybrydowym) spotkaniu, wraz z przywódcami Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w kontekście inicjatywy I2U2, łączącej te cztery kraje w celu zacieśnienia współpracy w gospodarce i infrastruktury strategicznej i pokazując znaczenie tego nowego partnerstwa, po raz pierwszy uruchomionego przez ich ministrów spraw zagranicznych w październiku 2021 r.
Stany Zjednoczone i Izrael ponownie wyrażają swoje zaniepokojenie trwającymi atakami na Ukrainę, ich zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz potwierdziły znaczenie ciągłej pomocy humanitarnej dla ludności Ukrainy.
Stany Zjednoczone i Izrael potwierdzają, że będą nadal współpracować w celu zwalczania wszelkich wysiłków zmierzających do bojkotu lub delegitymizacji Izraela, odmawiania mu prawa do samoobrony lub niesprawiedliwego wyróżniania go na jakimkolwiek forum, w tym w Organizacji Narodów Zjednoczonych lub Międzynarodowy Trybunał Karny. W pełni szanując prawo do wolności wypowiedzi, stanowczo odrzucają kampanię BDS. Oba kraje użyją dostępnych im narzędzi do walki z każdym źródłem antysemityzmu oraz do reagowania, gdy uzasadniona krytyka przerodzi się w bigoterię i nienawiść lub próby podważenia prawowitego i prawowitego miejsca Izraela wśród rodziny narodów. W tym kontekście wyrażają głębokie zaniepokojenie globalnym wzrostem antysemityzmu i potwierdzają swoje zaangażowanie w przeciwdziałanie tej pradawnej nienawiści we wszystkich jej przejawach.
Stany Zjednoczone i Izrael zobowiązują się do dalszego omawiania wyzwań i możliwości w stosunkach izraelsko-palestyńskich. Kraje potępiają godną ubolewania serię ataków terrorystycznych na obywateli Izraela w ostatnich miesiącach i potwierdzają potrzebę stawienia czoła radykalnym siłom, takim jak Hamas, dążącym do podsycania napięcia i podżegania do przemocy i terroryzmu. Prezydent Biden potwierdza swoje wieloletnie i konsekwentne poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego i dążenia ku rzeczywistości, w której zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy mogą cieszyć się równymi środkami bezpieczeństwa, wolności i dobrobytu. Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy z Izraelem, Autonomią Palestyńską i regionalnymi interesariuszami w tym celu.
Stany Zjednoczone i Izrael cieszą się szeroko zakrojoną współpracą dwustronną i dialogiem między swoimi dwoma krajami w wielu krytycznych sferach od przełomowej współpracy w nauce i technologii, przez wyjątkowe dzielenie się danymi wywiadowczymi i wspólne ćwiczenia wojskowe, po wspólne wysiłki w stawianiu czoła palącym globalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, bezpieczeństwo żywnościowe i opiekę zdrowotną. Aby uzupełnić rozległą istniejącą współpracę naukową i technologiczną między swoimi dwoma krajami i podnieść ich współpracę na nowy poziom, przywódcy rozpoczęli nowy strategiczny dialog wysokiego szczebla amerykańsko-izraelski w sprawie technologii, aby utworzyć amerykańsko-izraelskie partnerstwo technologiczne w zakresie krytycznych i wschodzących technologii, a także w obszarach o globalnym znaczeniu: gotowość na wypadek pandemii, zmiana klimatu, sztuczna inteligencja i zaufana technologia.
W tym samym duchu Stany Zjednoczone i Izrael potwierdzają swoje zobowiązanie do kontynuowania wspólnych i przyspieszonych wysiłków na rzecz jak najszybszego włączenia izraelskich posiadaczy paszportów do amerykańskiego programu zniesienia wiz, a także do wspierania zwiększonej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa operacyjnego. wymiany i zwalczania cyberprzestępczości. Przywódcy twierdzą, że wszystkie te inicjatywy i niezliczone inne wspólne przedsięwzięcia podejmowane przez ich narody na każdym szczeblu rządu i społeczeństwa obywatelskiego pokazują, że strategiczne partnerstwo amerykańsko-izraelskie jest niezbędne i wnosi ogromny wkład nie tylko w dobro Ameryki i obywateli Izraela, ale także dla dobra Bliskiego Wschodu i świata.
Z tym zapisem niezwykłych osiągnięć i poczuciem niewiarygodnej obietnicy, jaką niezrównane stosunki amerykańsko-izraelskie wiążą na przyszłość, Stany Zjednoczone i Izrael z radością witają wejście w 75. rok tego niezwykłego partnerstwa.
Podpisano w Jerozolimie 14 lipca 2022 r., co odpowiada 15 dniowi tamuz 5782 w kalendarzu hebrajskim, w dwóch egzemplarzach w języku angielskim.
Joseph R. Biden Jr.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki
Jair Lapid
Premier Państwa Izrael”