Wieści wrzesień 2019

We wrześniu najważniejszym wydarzeniem w Izraelu były drugie już wybory w tym roku. Po pierwszych wyborach na wiosnę nie udało się utworzyć rządu i niestety potrzebne były ponowne wybory w ubiegłym miesiącu.

W Izraelu są 4 główne grupy partyjne.

Prawica , lewica , ortodoksy i araby. W szczególe ; Prawica składa się z „Likud” Benjamina Netanjahu , ortodoksów i ultra-ortodoksów oraz drugorzędnej małej partii ” Israel Bejtenu” której przewodniczy Liebermann.

Lewica jest pod przywództwem Benny Gantz’a.

Po ostatnich wyborach wydarzyło się, że mała cześć prawicy pod przywództwem Liebermann’a odłączyła się od prawicy i chce być złotym środkiem. Chcą połączyć lewicę z prawicą i odłączyć ortodoksów oraz arabów.

Dodatkowo Liebermann nie chce Natanjahu jako Premiera . Niestety nie udało się nikomu za pierwszym razem utworzyć koalicji i doszło do drugich wyborów .

Lewica po tych drugich wyborach potrzebuje koalicji z arabami. Sami maja 43 mandaty , plus 13 mandatów arabskich , wiec w sumie 56 miejsc.

Prawica i Netanjahu też mają 56 miejsc. Żadna ze stron nie ma możliwości w takiej sytuacji utworzyć rządu.

Trzeba zrozumieć , że na 120 miejsc w rządzie, potrzeba mieć większość , to znaczy min.61 by móc utworzyć rząd.

Liebermann i jego ludzie mają 8 potrzebnych mandatów by albo Lewica albo Prawica mogła otrzymać większość.

Lewica nie chce koalicji pod przywództwem Natenjahu. Nikt oprócz Netanjahu nie chce ortodoksów.

A więc albo ktoś pójdzie na kompromis albo za parę miesięcy będzie trzecia tura wyborów.

Jeśli Lewica utworzy rząd z arabami i Liebermann’em , to dojdą do władzy arabowie pro-palestyńscy i będą automatycznie mieli wgląd we wszystkie tajne dokumenty i operacje Mossadu.

Izraelczycy muszą zauważyć, że pierwszy raz w historii swojego kraju stworzyli potwora politycznego i że jeśli wydarzy się najgorsze to 13 członków arabskiej partii może zacząć dyktować reguły w kraju.

Prezydent kraju jako pierwszemu powierzył Netanjahu misje utworzenia rządu , bo ma on trochę większe poparcie niż Gantz. Jeśli w ciągu 6 tygodni jemu to się nie uda, to automatycznie wtedy Benny Gantz będzie mógł spróbować utworzyć swój rząd. W najgorszej sytuacji , gdy nie dojdzie do żadnego porozumienia ,będą na wiosnę trzecie wybory. Do tego czasu władzę jako Premier utrzymuje Netanjahu.