Wieści Wrzesień 2022

Wrzesień w Izraelu przebiegł bez większych wydarzeń.

Ogólnie było sporo zamieszek i szczególnie w rejonach Judei i Samarii izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadzały liczne działania antyterrorystyczne przez cały miesiąc.

Działania te prowadzono w ramach operacji „Falochron”.

 

4 września 2022 r. o świcie Hamas wykonał w Gazie egzekucję pięciu Palestyńczyków, w tym dwóch za współpracę z Izraelem. Nie podano nazwisk straconych mężczyzn.

11 września 2022 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kohavi ostrzegł, że cisza na froncie północnym jest bardziej zwodnicza niż kiedykolwiek wcześniej. „Hezbollah wziął Liban jako swego zakładnika, zmuszając ten kraj do płacenia podwójnej ceny zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i ekonomii. Państwo Liban i Hezbollah poniosą konsekwencje, jeśli naruszona zostanie suwerenność państwa Izrael, a jeśli ucierpią jakiekolwiek aktywa Izraela lub jego obywatele, Siły Obronne Izraela nie będą stać z boku, a jakakolwiek próba zaszkodzenia państwu Izrael spotka się z ostrą reakcją lub wyprzedzającą inicjatywą.”

 

Polityka międzynarodowa

4 września 2022 r. prezydent Isaac Herzog odwiedził Niemcy i wziął udział w uroczystej kolacji wydanej przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w pałacu prezydenckim Schloss Bellevue w Berlinie.

 

11 września 2022 r. wieczorem premier Jair Lapid udał się z wizytą dyplomatyczną do Niemiec. Po przybyciu do Berlina, Lapid wysiadł z samolotu wraz z ocaloną z Holokaustu, Szoszaną Trister.

 

12 września 2022 r. popołudniem premier Jair Lapid spotkał się z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem i delegacją ocalałych z Holokaustu w Villa Vanessa, gdzie 20 stycznia 1942 r. zatwierdzono do realizacji plan ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Scholz powiedział: „To straszne miejsce. Zadanie przekazania historii Holokaustu przyszłym pokoleniom jest naszym największym obowiązkiem. Praca edukacyjna, która się tu odbywa, jest niezwykle ważna. Naszą misją jest kontynuowanie tego przedsięwzięcia.”

15 września 2022 r. Izrael i Europol podpisały umowę o wymianie informacji. Jest to kolejny kamień milowy we współpracy pomiędzy Izraelem a Unią Europejską w walce z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem, przy jednoczesnym zabezpieczeniu prywatności.

19 września 2022 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kohavi odwiedził obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Kohavi powiedział: „Nie trzeba być historykiem ani badaczem, aby zrozumieć okrucieństwa Holokaustu – trzeba być człowiekiem! Doły pełne szkieletów i zwłok, oraz krematoria krzyczą z lasów i obozów zagłady. Każda osoba, która kłamie i zaprzecza prawdzie o tej wyniszczającej i dręczącej historii, jest osobą, która dzisiaj z łatwością dzisiaj i w przyszłości będzie to robić bez wahania. Jest to dodatkowe przypomnienie, że takim ludziom nie wolno pozwolić na posiadanie jakichkolwiek zdolności do rozwijania śmiercionośnej broni. Nie przyjechaliśmy tu po to, by się gniewać czy nienawidzić, ale raczej po to, by wzmocnić pamięć…

 

20 września 2022 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi spotkał się w Warszawie z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem. Rozmowy dotyczyły strategicznych relacji oraz współpracy operacyjnej i wywiadowczej między siłami zbrojnymi, a także planów rozwoju. Kochavi powiedział: „Istniejąca rzeczywistość wymaga i umożliwia coraz większą współpracę między naszymi siłami zbrojnymi i umacnianie więzi. Tragiczna przeszłość zostanie na zawsze zapamiętana i jest kolejnym powodem wzajemnej współpracy, biorąc pod uwagę obecne i przyszłe wyzwania regionalne.”

W tych samych dniach Departament Stanu USA wydał oświadczenie: „Stany Zjednoczone z dumą ogłaszają przekazanie prawie 64 milionów dolarów dla UNRWA, w celu zapewnienia opieki zdrowotnej i pomocy w nagłych wypadkach dla setek tysięcy zagrożonych dzieci i rodzin palestyńskich, podnosząc tym samym całkowite wsparcie w 2022 r. do prawie 344 milionów dolarów. Wzywamy innych darczyńców do wniesienia swego wkładu.”Na temat działań UNRWA można przeczytać różne opinie.

Miedzy innymi finansowane są książki szkolne, które nawołują do nienawiści i zabijania żydów.

21 września 2022 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan demonstracyjnie opuścił salę obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ na początku przemówienia irańskiego prezydenta Ebrahim Ra’isi. Ambasador Erdan pozostawił na stole zdjęcie swoich zmarłych babć, które przeżyły Holokaust i przeszły obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Erdan powiedział: „To nowe moralne upokorzenie ONZ. Masowy morderca, który zaprzecza Holokaustowi, dostaje możliwość przemawiania w ONZ by szerzyć swoją nikczemną nienawiść.”

 

Ciekawostki

Raport Henley Global Citizens ujawnił, że w Tel Awiwie mieszka 42 400 milionerów i 12 miliarderów. Tel Awiw zajmuje drugie miejsce na liście pięciu najbogatszych miast Bliskiego Wschodu pod względem liczby mieszkających tam milionerów. Pierwsze miejsce zajmuje Dubaj, a miejsca od 3. do 5. zajmują: Abu Dabi, Doha i Rijad.

Agencja Żydowska poinformowała, że populacja Żydów na całym świecie wzrosła do 15,3 miliona, w porównaniu do 15,2 miliona w poprzednim roku. W Izraelu żyje 7 080 000 Żydów (w porównaniu do 6 950 000 w roku poprzednim), podczas gdy około 8,25 mln Żydów mieszka poza Izraelem (w tym około 6 mln w Stanach Zjednoczonych). Liczby te obejmują tylko tych, którzy określają się jako Żydzi i nie identyfikują się z żadną inną religią. Natomiast uwzględniając również tych, którzy kwalifikują się do izraelskiego obywatelstwa zgodnie z prawem powrotu, globalna populacja Żydów wzrasta do 25,5 miliona, z czego 7,5 miliona jest w Izraelu, a 18 milionów mieszka poza Izraelem.

27 września 2022 r. – Rosz Haszana , w związku z tym ponad 35 tys. Żydów zgromadziło się na modlitwie przy Zachodnim Murze w Jerozolimie.

A równocześnie wybuchły arabskie zamieszki w Jerozolimie.

 

Wojna na Ukrainie

27 września 2022 r. izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło wieczorem, że Izrael nie uzna wyników referendów przeprowadzonych przez Rosję w okupowanych częściach Ukrainy. „Izrael uznaje suwerenność oraz integralność terytorialną Ukrainy i nie uzna wyników referendów we wschodnich obwodach Ukrainy.”