Wieści Czerwiec 2022

Covid

10 czerwca minister zdrowia Nitzan Horowitz powiedział, że koronawirus „nigdy w pełni nie zniknął. Obecny wzrost jest wynikiem jednego z wariantów mutacji Omicron, ale nie ma żadnych wskazówek, aby zmienił się on w nową falę pandemii”.

W połowie czerwca w wykryto 7 330 nowych infekcji koronawirusa. Na koniec czerwca średnia liczba zachorowań była ok.10000 dziennie. Ekspert ds. kryzysu koronawirusowego prof. Salman Zarqa powiedział: „Jesteśmy w trakcie szóstej fali zachorowań spowodowanych przez podwariant rodziny BA5 koronawirusa. Nie myślimy jednak o żadnych ograniczeniach ani blokadach podczas tej fali. Chcemy znaleźć sposób na zrównoważone życie obok tego wirusa, co z pewnością jest możliwe.”

Polityka Międzynarodowa

5 czerwca Izrael wprowadził platformę wiertniczą brytyjskiej firmy Energean na obszar spornego pola gazowego Karish, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Izraelem a Libanem. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach rozpoczną się odwierty. Bezpieczeństwo platformie mają zapewnić izraelskie okręty wojenne.Prezydent Libanu Michel Aoun ostrzegł Izrael przed wszelkimi „agresywnymi działaniami na spornych wodach, gdzie oba państwa mają nadzieję na rozwój energetyki morskiej. Każde działanie lub aktywność na spornym obszarze stanowi prowokację i wrogi czyn.”

12 czerwca tureckie siły bezpieczeństwa udaremniły irańskie próby ataku na cele izraelskie w Turcji. Jak wynika z raportu, to Izrael poinformował Turcję o zamiarze przeprowadzenia ataku na Izraelczyków na ziemiach tureckich i poprosił o pomoc w udaremnieniu tych ataków. Ataki zostały zaplanowane przez irańską sieć działającą w Turcji.

14 czerwca  ministerstwo edukacji odwołało wyjazdy izraelskich uczniów do Polski (wycieczki edukacyjne na temat Szoa) tego lata z powodu nieosiągnięcia porozumienia z polskimi władzami w sprawie ustaleń dotyczących bezpieczeństwa.

W tym samym dniu premier Naftali Bennett spotkał się z przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, w sprawie zakupu gazu z Izraela.

15 czerwca Izrael, Egipt i Unia Europejska podpisały w Kairze memorandum porozumienia, na mocy którego Izrael rozpocznie eksport gazu ziemnego do Europy. Protokół ustaleń przewiduje, że Izrael wyśle swój gaz ziemny do Egiptu, gdzie zostanie skroplony na eksport do Europy.

 

 

Polityka Wewnętrzna

20 czerwca 2022 r. popołudniem premier Naftali Bennett i minister spraw zagranicznych Jair Lapid ogłosili zamiar rozwiązanie Knesetu i ogłoszenia przedterminowych wyborów w Izraelu. Obaj politycy przyznali, że ich starania o uratowanie koalicji rządowej nie powiodły się.

2 dni później Kneset jednogłośnie przegłosował w pierwszym czytaniu ustawę o samorozwiązaniu się parlamentu. Ustawę poparło 110 posłów, a nikt nie głosował przeciw.

W tym samym czasie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu rozbudowy bariery bezpieczeństwa na odcinku 45 km w północnej Samarii. 9-metrowej wysokości betonowy mur zastąpi płot wzniesiony 20 lat temu. Jest to część prac budowlanych mających na celu modernizację odcinka bariery bezpieczeństwa wzdłuż granicy Judei i Samarii, aby uniemożliwić nielegalne przedostanie się Palestyńczyków do Izraela. Jako pierwszy modernizowany jest odcinek w rejonie Bat Hefer. Koszt prac wyniesie 300 mln szekli.

Dodatkowo ministerstwo obrony rozpoczęło projekt „Tarcza Północy”, który zakłada budowę schronów przy prywatnych domach na północy kraju. Projekt rozpoczął się w mieście Szlomi, a w najbliższej przyszłości mają zostać ogłoszone przetargi na innych obszarach.

 

22 czerwca na lotnisku Ben Guriona wystąpiły poważne utrudnienia przy odprawie podróżnych. Władze lotniska poinformowały, że przyczyną komplikacji jest brak personelu, którego znaczna część została zwolniona podczas pandemii, gdy obowiązywała blokada i ograniczenia w ruchu lotniczym. Szukając rozwiązania sytuacji, zarząd lotniska zaproponował zatrudnienie dzieci pracowników lotniska, które podczas letnich wakacji mogłyby sobie dorabiać na lotnisku. Dotyczy to dzieci w wieku od 16 do 18 lat.

29 czerwca wieczorem premier Naftali Bennett wygłosił publiczne przemówienie, że nie weźmie udziału w kolejnych wyborach.

Zgodnie z umowami koalicyjnymi o północy Jair Lapid został premierem. Następne wybory odbędą się 1 listopada.

 

Ciekawostki

10 czerwca dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się w Tel Awiwie na słynnej na całym świecie paradzie poparcia dla społeczności LGBQ+. W paradzie wzięło udział ponad 170 tys. osób.

12 czerwca 2022 r. izraelski koncern Elbit Systems zaprezentował na wystawie w Paryżu innowacyjny radar taktyczny DaiR, który jest w stanie jednocześnie wykrywać i śledzić tysiące różnych obiektów poruszających się z różnymi prędkościami, bez konieczności ustalania priorytetów celów. Ta przełomowa technologia stanowi krok naprzód w zakresie zdolności operacyjnych. Nowy system radarowy jest w stanie wykryć małego drona z odległości 12 km, a człowieka z odległości 15 km. Wszystkie dotychczas istniejące systemy radarowe działają na zasadzie priorytetyzacji celów. Izolują jeden obiekt, który identyfikują jako cel i śledzą go, zaniedbując wszystko inne. W ten sposób powstają martwe strefy na polu walki. Nowy system eliminuje potrzebę nadawania priorytetów celom, ponieważ jest w stanie śledzić wiele obiektów w przestrzeni, niezależnie od ich wielkości i prędkości poruszania się. System jest w stanie poradzić sobie z rojami dronów, jednocześnie identyfikując i śledząc śmigłowce, pojazdy, a nawet pojedyncze osoby.

 

Ukraina-Wojna

7 czerwca ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgen Korniczuk na konferencji prasowej w Tel Awiwie powiedział: „Podczas gdy Rosja morduje naszych obywateli, rząd izraelski pozostaje w swojej strefie komfortu i wstrzymuje się od udzielenia Ukrainie pomocy obronnej. Szukamy narzędzia obronnego, takiego jak Iron Dome, do wykorzystania w taki sposób, jak Izrael chroni swoich mieszkańców przed ostrzałem Hamasu ze Strefy Gazy. Jerozolima musi zdecydować, czy stanie po stronie sprawiedliwych i demokratycznych krajów świata.”