Wieści kwiecień 2019

Jednym z najważniejszych wydarzeń w miesiącu kwiecień to były wybory w Izraelu. Po raz piąty wygrał Benjamin Netanjahu.

Był i jest on w historii Izraela najmłodszym premierem i też pierwszym premierem urodzonym w Izraelu.

Oby Bóg go prowadził i dal mu mądrość i odwagę do sprawowania władzy nad jego ludem!

Innym ważnym wydarzeniem dla narodu izraelskiego było odzyskanie po prawie 40 stu latach ciała zaginionego żołnierza Baumel’a. Wywiad Izraelski udaremnił duży atak terrorystyczny w Rosji. Prezydent Putin był bardzo wdzięczny i w zamian za to umożliwił i pomógł Izraelowi odzyskanie ciała żołnierza zaginionego podczas bitwy w Libanie w 1982 r.

Sierżant Zachary Baumel zaginął 11 czerwca 1982 r. podczas bitwy z wojskami syryjskimi pod Sułtan Jacoub. Do bitwy tej doszło szóstego dnia wojny. W bitwie tej zginęło 20 izraelskich żołnierzy, a wielu zostało rannych. Los sześciu był nieznany. Jeden zginął w bitwie i został pochowany w Syrii, a po wojnie jego ciało powróciło do Izraela. Drugi został schwytany przez Syryjczyków i dwa lata później uwolniony. Trzeci został schwytany przez islamskich terrorystów i trzy lata później zwolniony. Los pozostałych trzech był nieznany – Zachary Baumel, Zvi Fieldman i Jehuda Katz. Uważano, że zostali schwytani przez siły wroga. Przez 37 lat byli nieustannie poszukiwani, i prawdopodobnie dopiero wzrost obecności wojskowej Rosji w regionie umożliwił wywiadowi odzyskanie ciała zaginionego Baumela.

Stany Zjednoczone oficjalnie uznały irański Korpus Strażników Rewolucji jako organizację terrorystyczną. Oznacza to zamrożenie aktywów Strażników Rewolucji w jurysdyktach Stanów Zjednoczonych oraz wprowadzenie zakazu prowadzenia wspólnych interesów z tą organizacją. Korpus stanowi regularną armię Iranu.

W kwietniu podczas badań na Uniwersytecie Tel Awiwu po raz pierwszy wydrukowano 3D i zaprezentowano żywe serce. Naukowcy twierdzą, że ta technologia będzie powszechnie dostępna w ciągu dziesięciu lat. Ta przełomowa technologia została opracowana przez dr Nadav Nur i dr Assaf Szapira pracujących w laboratorium nauk przyrodniczych prof. Dvira na Uniwersytecie Tel Awiw we współpracy z wydziałem inżynierii i centrum biotechnicznym Segol. Otwiera to okno na przyszłą medycynę, która prawdopodobnie będzie wolna od przeszczepów i odrzucenia narządów, a będzie posiadać swobodny dostęp do szerokiej gamy specjalnie drukowanych narządów wykorzystujących tkankę pobraną od samego pacjenta.

Niestety próba lądowania izraelskiego statku kosmicznego Beresheet na Księżycu nie powiodła się.

Statek uderzył o powierzchnię Księżyca z prędkością około 500 km/h. SpaceIL oraz IAI poinformowały, że usterka techniczna silnika była spowodowana przez łańcuch zdarzeń, które będą uważnie analizowane. Pomimo to, Izrael jest siódmym krajem na świecie, który zdołał osiągnąć orbitę Księżyca. Statek Beresheet była także pierwszą sondą finansowaną wyłącznie ze środków prywatnych.

W dniach od 20-27 kwietnia obchodziliśmy Święta Pesach.

Sytuacja w Gazie bez pozytywnych zmian.