Wieści Kwiecień i Maj 2020

Co sie działo w Izraelu…

Po raz pierwszy od tysięcy lat Pesach z powodu Koronawirusa był obchodzony w domach za zamkniętymi drzwiami. Tylko domownicy , bez gości.

7 kwietnia 2020 r. rząd zatwierdził popołudniem nowe nadzwyczajne środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w czasie świąt Pesach. Dzisiaj o godzinie 19:00 wejdzie w życie nowa blokada, podczas której obywatele nie będą mogli opuszczać swoich miast. Będzie ona obowiązywać do piątku godziny 6:00 rano. Wyjątkiem będą zakupu żywności, lekarstw lub innych niezbędnych przedmiotów oraz podstawowe usługi, jeśli nie będą mogły zostać odebrane w mieście. Jerozolima zostanie podzielona na siedem kwartałów. Ultraortodoksyjne dzielnice w Jerozolimie zostaną poddane surowszym ograniczeniom, a mieszkańcom nie będzie wolno całkowicie opuszczać tego obszaru. Nowe wytyczne wstrzymują również transport publiczny od wtorku godz. 20:00 do niedzieli godz. 8:00. Dotyczy to także międzynarodowych lotów pasażerskich, które będą mogły odbywać się wyłącznie za zgodą ministerstwa transportu i ministerstwa spraw wewnętrznych. Prywatny transport grupowy będzie dozwolony tylko zgodnie z dodatkowymi wytycznymi, a taksówki będą działać tylko w przypadku wyjątkowych potrzeb. W ten sposób ogólnokrajowa blokada zasadniczo uniemożliwi większości Izraelczyków opuszczenie granic ich własnych miast, chociaż będą mogli kupować niezbędne zapasy w sklepach w pobliżu swoich domów. Począwszy od środy (8 kwietnia) godz. 15:00 zabronione będą zakupy jedzenia. Obywatele muszą spędzać święto Paschy w domach w których mieszkają. Zakaz będzie obowiązywał do 9 kwietnia godz. 7:00. Przez ten jeden dzień będzie obowiązywać godzina policyjna, aby ludzie nie ulegali pokusie odwiedzania rodzin i przyjaciół podczas pierwszej nocy świąt. Wytyczne nie będą miały zastosowania w miastach, w których większość ludności nie jest żydowska, np. w społecznościach arabskich, beduińskich, druzyjskich. Obywatele wszystkich religii będą mogli kupować jedzenie do środy 8 kwietnia godz. 15:00. Dopuszczalne będzie przewożenie dzieci między domami rozwiedzionych rodziców.

W kwestiach politycznych było dużo zamieszania , rozmowy między Netanjahu a Gantzem nie odnosiły dobrych rezultatów i prezydent był zmuszony podać termin 4 tych wyborów , w dniu 04.08.2020.

Aż w końcu dnia 20 kwietnia 2020 r. wieczorem doszło do zawarcia umowy koalicyjnej między partiami Likud i Niebiesko-Biały. Pierwszym premierem będzie Benjamin Netanjahu, a po półtora roku Benny Gantz. Zgodnie z umową, partia Niebiesko-Biały otrzyma 16 tek ministerialnych, w tym ministerstwa obrony, spraw zagranicznych (na pół kadencji), sprawiedliwości, imigracji i absorpcji, kultury i sportu, gospodarki i opieki społecznej, komunikacji, rolnictwa, spraw strategicznych, turystyki, równości społecznej i diaspory. Likud otrzyma teki ministerstw spraw zagranicznych (na pół kadencji), bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu, mieszkalnictwa, edukacji, ochrony środowiska, energetyki, Jerozolimy i kilka innych mniejszych. Umowa koalicyjna zawiera klauzulę, że 1 lipca Izrael przejmie suwerenność nad częścią obszaru C (30%) w Judei i Samarii. Obie strony postanowiły również, że jeśli Sąd Najwyższy orzeknie przed zaprzysiężeniem nowego rządu, że Netanjahu nie może utworzyć koalicji z powodu oskarżeń przeciwko niemu, umowa straci ważność, a Kneset rozpadnie się. Gdyby tak się stało, Netanjahu pozostałby premierem do czasu nowych wyborów.

 

29 kwietnia 2020 r. – Dzień Niepodległości Izraela

Konferencja Episkopatu Niemiec opublikowała 23-stronicowy raport mówiący, że Kościół katolicki w Niemczech był „współwinny” zbrodni nazistowskich. „Ponieważ biskupi nie sprzeciwili się wojnie wyraźnym słowem 'nie’, a większość z nich wspierała wolę niemieckiego narodu w walce, w ten sposób mieli współudział w wojnie. Chociaż biskupi nie podzielali ideologii rasowej Hitlera, to pomagali wspierać zarówno żołnierzy, jak i reżim. Setki biskupów zapewniały duchowe wsparcie żołnierzom na niemieckich liniach frontu podczas wojny, a tysiące dóbr kościelnych przekształcono w szpitale wojskowe, obsadzone przez katolickie zakonnice.” W ten sposób raport Katholische Nachrichten-Agentur jest swoistym przyznaniem się do winy.

A w między czasie oficjalna telewizja Autonomii Palestyńskiej zaczęła nadawać nowy materiał wypełniający czas pomiędzy programi. Propaguje on walkę za meczet Al-Aqsa nawet kosztem własnych dzieci. „Meczet Al-Aqsa – kwiat cytryny, oliwki. Odkupię cię moją duszą i oczami. Al-Aqsa jest cenniejsza niż moje dzieci i cenniejsza niż moja rodzina – Al-Aqsa to moje życie, Al-Aqsa to moje życie. Cały świat jest Palestyną. Jesteśmy z wami Palestyno.”

 

I na dodatek  30 kwietnia 2020 r. prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda orzekła, że Palestyna jest państwem, co otwiera drogę do dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych rzekomo popełnionych przez Izrael. Teraz trzyosobowy skład Izby Przygotowawczej musi potwierdzić decyzję Fatou Bensouda. Izrael został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych w Judei i Samarii, wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy. Izrael nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, a zatem nie podlega Trybunałowi Karnemu. Autonomia Palestyńska jest, mimo że nie jest pełnoprawnym członkiem ONZ. Pomimo to, na podstawie 60-stronicowej decyzji Bensouda Trybunał może wykonywać swoją jurysdykcję na „terytorium, które obejmuje Zachodni Brzeg, w tym Wschodnią Jerozolimę i Gazę”. Do Trybunału około 50 państw złożyło formalne oświadczenia popierające w tej kwestii Izrael. Są to takie państwa jak Czechy, Austria, Niemcy, Australia, Węgry, Brazylia i Uganda. „Decyzja Bensoudy całkowicie ignoruje przytłaczające informacje przekazane Trybunałowi przez dziesiątki ekspertów z Bliskiego Wschodu i ekspertów prawnych, a także siedem państw członkowskich Międzynarodowego Trybunału Karnego co dowodzi, że Trybunał nie jest właściwy w tej sprawie. Zamiast tego opiera się ona na nieuzasadnionych roszczeniach pro-BDS i pozarządowych organizacji powiązanych z terroryzmem oraz jednostronnej retoryce stronniczych organów ONZ, takich jak Rada Praw Człowieka.”

 

13 maja 2020 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że przygotowują się do zastosowania suwerenności w Dolinie Jordanu oraz w części Judei i Samarii. Ocena zagrożeń wskazała na trzy możliwe scenariusze wydarzeń. Najbardziej ekstremalny scenariusz przewiduje masowe protesty i akty terrorystyczne, takie jak strzelaniny i ataki z użyciem noży, a także rzucanie kamieniami i koktajli Mołotowa.

 

15 maja 2020 r. Izrael zwrócił się do 12 państw członkowskich Unii Europejskiej, które są uważane za przyjazne wobec Izraela, z prośbą o zablokowanie procesu, które mogłyby uniemożliwić Izraelowi zastosowanie suwerenności wobec Judei i Samarii. Tymi przyjaznymi krajami są: Niemcy, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Węgry, Słowacja, Chorwacja, Słowenia, Austria, Włochy i Estonia.

Niestety Polska nie zalicza się do tych przyjaznych.

 

17 maja 2020 r. popołudniem nastąpiło zatwierdzenie nowego rządu.

18 maja 2020 r. przedstawiciele amerykańskiego i innego zagranicznego rządu poinformowali, że za przeprowadzonym 9 maja cybernetycznym atakiem na irański port Shahid Rajaee prawdopodobnie stał Izrael. Iran przyznał, że przeprowadzony z zagranicy atak wyłączył wszystkie komputery, które regulują ruch statków, ciężarówek i towarów w porcie, tworząc ogromne korki na drogach wodnych i lądowych prowadzących do terminala portowego. Zdjęcia satelitarne z 9 maja ujawniły kilometrowe korki na drogach prowadzących do portu Shahid Rajaee, a na zdjęciu z 12 maja można zobaczyć dziesiątki załadowanych statków kontenerowych oczekujących na rozładowanie niedaleko wybrzeża. Prawdopodobnie był to izraelski odwet za irański atak cybernetyczny, który 7 maja został skierowany na system dystrybucji wody w Izraelu.

 

20 maja 2020 r. Węgry i Austria, jako jedyne państwa Unii Europejskiej, sprzeciwiły się ostrej krytyce Izraela przez wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych Josepa Borrella, ostrzegając przed stosowaniem podwójnych standardów wobec Izraela. Węgierskie źródła dyplomatyczne zakwestionowały zgodność z prawem oświadczeń Borella, które nie odzwierciedlają konsensusu w całej Unii Europejskiej. Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział, że jego kraj odrzuca uprzedzenia wobec Izraela i wezwał do prowadzenia dialogu z nowym izraelskim rządem. Zarówno Austria, jak i Węgry wezwały do zaproszenia ministra spraw zagranicznych Gabi Aszkenaziego na posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej. Plan pokojowy administracji Trumpa pozwala Izraelowi zastosować suwerenność do 30% obszaru Judei i Samarii, w tym wszystkich osiedli żydowskich i Doliny Jordanu. Reszta obszaru byłaby przeznaczona dla państwa palestyńskiego, które zostanie uznane i otrzyma ogromną pomoc gospodarczą, jeżeli spełni warunki takie jak demilitaryzacja, powstrzymanie podżegania i przyznanie obywatelom pełni praw obywatelskich.

 

21 maja 2020 r. – Dzień Jerozolimy

24 maja 2020 r. po ponad trzech latach śledztwa, w Jerozolimie rozpoczął się proces sądowy premiera Benjamina Netanjahu w sprawie trzech zarzutów o korupcję. W największym skrócie, dwa zarzuty mają związek z oskarżeniem, że premier kupował sobie przychylność mediów i prasy, a trzeci zarzut jest oskarżeniem, że premier przyjmował nielegalne prezenty od bogatych dawców. Netanjahu zaprzeczył im wszystkim, a całe dochodzenie nazwał „polowaniem na czarownice”. Jednak cały ten proces jest bezprecedensowy. Dlaczego? 1. Netanjahu stanie przed sądem jedynie w ograniczonym zakresie. Premier będzie obecny pierwszego dnia, na rozpoczęcie procesu, później będzie reprezentowany przez swoich dwóch adwokatów. 2. Proces może potrwać co najmniej rok czasu, a ostateczny wyrok może zostać wydany jeszcze później. Sąd będzie musiał przesłuchać 333 świadków, a obrońcy będą musieli mieć czas na zapoznanie się i zweryfikowanie wszystkich materiałów wygenerowanych podczas dochodzenia. Proces potrwa więc bardzo długo i z pewnością trzeba jeszcze doliczyć czas potrzebny na odwołanie się do Sądu Najwyższego. 3. Prawdopodobnie Netanjahu przez cały ten czas będzie w stanie sprawować swoją funkcję premiera. Zgodnie z izraelskim prawem, premier jest zobowiązany ustąpić z urzędu dopiero po zapadnięciu ostatecznego wyroku. Umowa koalicyjna zawarta między Likudem a Niebiesko-Białymi przewiduje, że Netanjahu będzie premierem przez 18 miesięcy, a 17 listopada 2021 r. zostanie zastępiony przez Benny Gantza. Netanjahu będzie wtedy wicepremierem. Po zapadnięciu skazującego wyroku, musiałby ustąpić z urzędu. 4. Netanjahu nie jest jedyną osobą sądzoną w procesie.

Netanjahu poprosił, by cały proces był transmitowany na żywo w telewizji, aby zapewnić pełną przejrzystość, a opinia publiczna poznała całą prawdę na jego temat.

 

27 maja 2020 r. po dwóch miesiącach zamknięcia z powodu koronawirusa, rano w całym kraju otworzono restauracje, bary, puby, baseny, atrakcje turystyczne i inne obiekty, w ramach łagodzenia przez rząd ograniczeń epidemiologicznych. Firmy będą musiały jednak przestrzegać wymagań dotyczących dystansu społecznego, zasad higieny oraz wszelkich innych instrukcji opublikowanych w przeszłości przez ministerstwo zdrowia.

 

29 maja 2020 r. –zaczeło się” Szawuot”