Wieści wrzesień 2021

Covid

1 września 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 11 187 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 148 924 testów, uzyskując 7,92% wyników pozytywnych. Obecnie jest 90 158 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 666 pacjentów, z czego 149 podłączonych pod respirator. Ogółem na COVID-19 zmarło 7 090 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 995 710 osób (64,47%), drugą dawkę 5 494 203 (59,08%), a trzecią dawkę przypominającą 2 350 440 osób (25,27%).

Pomimo wielkiej ilości szczepień Izrael przechodzi 4tą falę.

 

Konflikt Gaza

 

We wrześniu komisarz generalny UNRWA, Philippe Lazzarini, podczas przesłuchania przed komisją spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyznał, że palestyńskie podręczniki szkolne zawierają treści antysemickie i gloryfikację terroryzmu. Unia Europejska jako największy darczyńca UNWRA, w czerwcu zaczęła rozważać, czy uzależnić pomoc dla systemu szkolnego Autonomii Palestyńskiej od “pełnego przestrzegania standardów UNESCO w zakresie pokoju, tolerancji, współistnienia, niestosowania przemocy” oraz reformy systemu edukacji. Okazało się jednak, że palestyńscy nauczyciele pracujący w szkołach utrzymywanych przez UNRWA, odmówili udziału w szkoleniach dotyczących tolerancji i pokojowego rozwiązywania konfliktów. W kolejnych miesiącach powstały materiały edukacyjne oznaczone logo UNRWA, które podżegają do przemocy, wzywają do dżihadu i odrzucają pokój.

6 września 2021 r. w nocy 6 więźniów uciekło z więzienia Gilboa. Ucieczkę przeprowadzono poprzez wykopany przez więźniów tunel. Wśród uciekinierów był Zakaria Zubeidi, były szef Brygad Męczenników Al-Aksa w Dżeninie. Pozostała piątka to członkowie Islamskiego Dżihadu, którzy również pochodzą z Dżeninu. Wszyscy uciekinierzy odbywali karę dożywocia za serię śmiertelnych ataków terrorystycznych na Izraelczyków. Przebywali oni w jednej celi, z której miesiącami kopali tunel. Po wykryciu ucieczki rozpoczęto pościg, który był wspierany przez drony i helikoptery. W terenie rozmieszczono liczne dodatkowe siły. Reszta więźniów miała zostać przeniesiona.

Palestyńskie frakcje wezwały Palestyńczyków do przyłączenia się do zaplanowanego “dnia gniewu”, w proteście przeciwko decyzji Izraela o przeniesieniu palestyńskich więźniów bezpieczeństwa do innych więzień. Ostrzeżono, że represje wobec więźniów mogą doprowadzić do wybuchu Intifady. Członek komitetu centralnego al-Fatah, Tawfik Tirawi odwiedził rodziny więźniów, którzy uciekli z więzienia Gilboa. Tirawi powiedział im, że jest dumny z uciekinierów i wyraził nadzieję, że wszyscy więźniowie bezpieczeństwa zostaną uwolnieni.

10 ego września policja zatrzymała dwóch z sześciu uciekinierów z więzienia Gilboa.     A kolejnego dnia z rana następnych dwóch. Wśród zatrzymanych był Zakaria Zubeidi, przywódca Brygad Męczenników Al-Aksa, oraz Mahmoud Ardah z Islamskiego Dżihadu.

W Gazie nadal trwały wiwaty i dopingowanie pozostałych uciekinierów. Nawoływanie do wzmożonych zamieszek przyniosło również owoc. Przy okazji zostały wystrzelone również rakiety na Izrael.

W odwecie izraelskie siły powietrzne dwukrotnie zbombardowały cele terrorystyczne w Strefie Gazy.

13 września 2021 r. popołudniem palestyński terrorysta wszedł do sklepu odzieżowego przy głównym dworcu autobusowym w Jerozolimie i ugodził nożem w plecy 2 Izraelczyków.

Inny palestyński terrorysta usiłował zaatakować zaostrzonym śrubokrętem Izraelczyków czekających na przystanku autobusowym w bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei.

Po czym izraelskie siły bezpieczeństwa podniosły poziom czujności w całym kraju. Do Jerozolimy skierowano dodatkowych 2 tys. funkcjonariuszy policji. W stanie pogotowia znajdowała się Dywizja Gazy, która przygotowuje się na możliwość kolejnej rundy przemocy w Strefie Gazy.

17 września 2021 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki w kilku miejscach Judei i Samarii. Rano palestyńscy terroryści ostrzelali punkt kontrolny Jalama w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Nikt nie został ranny. Od rana trwały też gwałtowne starcia przy arabskiej miejscowości Azzun w zachodniej części Samarii. Wieczorem starcia wybuchły w otoczeniu żydowskiej placówki osadniczej Evyatar w środkowej części Samarii, gdzie rannych zostało 7 Palestyńczyków. Starcia wybuchły także przy punkcie kontrolnym przy wjeździe do miasta Jerycho w Dolinie Jordanu.

19 września 2021 r. w nocy izraelskie siły specjalne wkroczyły do Dżeninu na północy Samarii. Otoczono dom w którym ukrywali się poszukiwani zbiegowie z więzienia Gilboa. Doszło do krótkiej wymiany ognia, po czym terroryści poddali się. Aresztowano Ihama Kamamji i Munadila Nafijata z Islamskiego Dżihadu, oraz dwie osoby pomagające im. Podczas operacji doszło także do wymiany ognia z innymi terrorystami w Dżeninie. Rannych zostało 3 Palestyńczyków. W ten sposób wszyscy uciekinierzy z więzienia Gilboa zostali ujęci.

 

 

Polityka mędzynarodowa

W porcie w Hajfie uruchomiono nowy terminal przeładunkowy, który będzie zarządzany przez chińską spółkę Szanghai International Port Group. Nowy terminal umożliwi obsługę większych kontenerowców, przewożących ponad 18 tys. kontenerów. Prace budowlane trwały 5 lat i kosztowały około 4 mld dolarów, w zamian za co chińska spółka będzie przez 25 lat zarządzać terminalem. Planowana jest dalsza rozbudowa terminalu.

Rząd zezwolił, aby od 19 września małe zagraniczne grupy wycieczkowe z wybranych krajów mogły przyjeżdżać do Izraela. Jest to kontynuacja pilotażowego programu, który mana celu pobudzić turystykę. Grupy będą mogły liczyć od 5 do 30 osób, z krajów znajdujących się na izraelskiej liście zielonej, żółtej i pomarańczowej. Warunkiem przyjazdu do Izraela będzie okazanie certyfikatu pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19. Turyści indywidualni nadal nie będą mogli przyjeżdżać.

 

8 września 2021 r. słowacki rząd przeprosił za antysemickie ustawodawstwo, które podczas II wojny światowej pozbawiło Żydów w tym kraju praw człowieka i obywatela. “Kodeks Żydowski” został przyjęty na Słowacji w dniu 9 września 1941 r. Słowacki rząd oświadczył, że “moralnym obowiązkiem jest wyrażanie żalu z powodu zbrodni popełnionych przez poprzedni reżim”. Kodeks uniemożliwiał Żydom dostęp do edukacji i zezwalał na przekazywanie ich własności nieżydowskim właścicielom. Kodeks jest uważany za jedno z najostrzejszych antyżydowskich praw przyjętych w Europie podczas wojny. Słowacja wysłała ponad 70 tys. swoich żydowskich obywateli do nazistowskich obozów koncentracyjnych, gdzie większość z nich zginęła.

 

W Durbanie w RPA odbyła się Światowa Konferencja ONZ Przeciwko Rasizmowi. Ze względu na fakt, że w przeszłości konferencja była wykorzystywana przeciwko Izraelowi, w tym roku zbojkotowały ją 34 państwa (w 2011 r. zrobiło to 14 państw): Albania, Australia, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Cypr, Dominikana, Estonia, Francja, Grecja, Gruzja, Holandia, Honduras, Izrael, Kanada, Kolumbia, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Ukraina, Urugwaj, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela podziękowało tym krajom za wsparcie. “Organizowana przez ONZ konferencja w Durbanie stała się najgorszym międzynarodowym przejawem antysemityzmu od czasów II wojny światowej. Obraźliwe przemówienia, dyskryminujące słowa i prohitlerowski marsz, który odbywał się poza salami, były tylko częścią brzydoty tej konferencji w 2001 roku. Światowa Konferencja w sprawie Rasizmu faktycznie zachęcała do takiego zachowania za pośrednictwem równolegle odbywającego się forum organizacji pozarządowych, na którym pokazywano karykatury Żydów z haczykowatymi nosami i kłami ociekającymi krwią, trzymających pieniądze. Działania takich organizacji dążących do demonizowania i zbojkotowania Izraela 20 lat temu, były przez cały ten czas kontynuowane, ale zawiodły. Izrael jest dobrze prosperującym państwem, które zacieśnia współpracę z krajami regionu i będzie nadal to robić.” Organizacje akredytowane na to forum rozpowszechniały kopie antysemickich “Protokółów mędrców Syjonu” wraz z karykaturami Żydów, a podczas przemarszu tysiące demonstrantów nazywało Izrael państwem apartheidu, niosąc tablice utożsamiające Gwiazdę Dawida ze swastyką i wychwalającymi Adolfa Hitlera. Podczas konferencji w 2009 i 2011 r. ówczesny prezydent Iranu Mahmoud Ahmadineżad zaprzeczył Holokaustowi. Z tych powodów Izrael i Stany Zjednoczone rozpoczęły kampanię “Walcz z rasizmem, a nie z Żydami”.

21 września 2021 r. Izba Reprezentantów USA uchwaliła prowizoryczny budżet wydatków, porzucając zaplanowane przez administrację Trumpa sfinansowanie (1 mld dolarów) uzupełnienia izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Podczas głosowania 211 republikanów było przeciwko zmianie, a 220 demokratów ją poparło.

Dzień później Izba Reprezentantów USA przyjęła pod obrady projekt ustawy zapewniającej Izraelowi 1 mld dolarów na uzupełnienie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Usunięcie tego wsparcia doprowadziło Republikanów do określenia Demokratów jako antyizraelskich, pomimo długiej tradycji wspierania Izraela w Kongresie. Republikanie zagrozili, że zagłosują przeciwko budżetowi państwa, jeśli zostanie wstrzymana ta pomoc dla Izraela.

Po całym tym zajściu Izba Reprezentantów w Kongresie USA uchwaliła ustawę o przeznaczeniu 1 mld dolarów na uzupełnienie zapasów systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Ustawa przeszła stosunkiem głosów 420-9.

 

 

Ciekawostki

 

Israel Aerospace Industries przedstawił pół autonomicznego robota z napędem na cztery koła Rex MkII, który jest przeznaczony do patrolowania niestabilnych granic. Jest to najbardziej zaawansowany robot wojskowy z ponad pół tuzina bezzałogowych pojazdów opracowanych w Izraelu w ciągu ostatnich 15 lat. Jest obsługiwany przez elektroniczny tablet i może być wyposażony w dwa karabiny maszynowe, kamery i czujniki, a nawet zwiadowczy dron. Robot może gromadzić informacje wywiadowcze, przewozić rannych żołnierzy, dostarczać zaopatrzenie na pole bitwy oraz atakować pobliskie cele. Wiele funkcji może działać autonomicznie.

 

23 września 2021 r. popołudniem w północnej i centralnej części Izraela pojawiły się pierwsze deszcze w tym sezonie.

 

 

Święta

7 września 2021 r. – Rosz Haszana 5782

15 września 2021r. – Yom Kippur

20 – 27 września 2021 r. – Sukkot