Wieści Luty 2023
KONFLIKT GAZA – PALESTYNA
W lutym izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii w ramach operacji „Falochron”.
Nadal terroryści wystrzeliwali ze Strefy Gazy pojedyncze rakiety i odbywały się co rusz ataki na cywili. Najbardziej głośne z nich to ten z 10 lutego i z 26 tego.
10 lutego popołudniem terrorysta staranował samochodem grupę Żydów na przystanku autobusowym na rogu Golda Meir Ave i Biniamin Mintz w dzielnicy Ramot w północnej Jerozolimie. Obecni na miejscu zastrzelili napastnika. W ataku zginęły 2 osoby, w tym 6-letni chłopiec. Ranne zostały kolejne 4 osoby, które przewieziono do szpitali. Napastnikiem okazał się 31-letni mieszkaniec arabskiej dzielnicy Issawija we wschodniej Jerozolimie.
Premier Benjamin Netanjahu nakazał siłom bezpieczeństwa rozprawić się z wszelkimi potencjalnymi współpracownikami terrorysty, który przeprowadził ten atak taranujący w Jerozolimie. Premier zarządził wzmocnienie oddziałów policji w stolicy oraz polecił zaplombować i po akceptacji sądu wyburzyć dom terrorysty. Terrorysta to 31-letni Hussein Karaka .Posiadał obywatelstwo Izraela.
Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir poinstruował izraelską policję, aby przygotowała się do operacji „Obronna Tarcza 2”, która miała rozpocząć się we wschodniej Jerozolimie. Jej celem było rozprawienie się z ośrodkami terroryzmu we wschodniej Jerozolimie – zwalczanie i wykorzenienie terroryzmu, dotarcie do terrorystów i powstrzymanie ich, zanim przeprowadzą zamach.
Dzień później zmarł 8-letni Asher Menachem Paley, który został ranny podczas tego zamachu. W ataku zginął także jego 6-letni brat Jaakow. Ich ojciec przebywa w szpitalu ranny. W sumie były 3 ofiary śmiertelne tego zamachu.
13 lutego , tylko 3 dni później , znowu w Jerozolimie , popołudniem terrorysta ugodził nożem 17-letniego chłopca żydowskiego na Starym Mieście . Rannego przewieziono do szpitala, a policja bardzo szybko zidentyfikowała i zatrzymała napastnika. Okazał się nim 14-letni mieszkaniec arabskiej dzielnicy Shu’afat we wschodniej Jerozolimie.
26 lutego terrorysta ostrzelał izraelski samochód w arabskim mieście Huwara w środkowej części Samarii. Zginęło 2 Izraelczyków. Terrorysta zbiegł z miejsca ataku, a siły bezpieczeństwa rozpoczęły jego poszukiwania. Ofiary to 21-letni Hillel Menachem Janiv i jego brat, 16-letni Jagel Jaakov Janiv z osiedla Har Bracha. Terrorysta podszedł do ich samochodu i z bliskiej odległości wystrzelił do nich 15 pocisków.Mieszkańcy arabskich miast Tulkarem i Nablus rozdawali cukierki i ciastka na ulicach, aby świętować ten atak.
Rodziny dwóch ofiar tego ataku terrorystycznego w Huwara, zorganizowały wiec modlitewny na miejscu ataku.Zebrało się kilkuset żydowskich osadników, a modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. W pewnym momencie doszło do wymiany wyzwisk między osadnikami a mieszkańcami Huwara, które przerodziły się w gwałtowne starcia. W zamieszkach zginął 1 Arab, a około 100 zostało rannych. Osadnicy spalili dziesiątki samochodów oraz 35 domów, uszkadzając kolejnych 40 domów. Po pewnym czasie żołnierze przywrócili porządek. Rannych zostało 3 osadników.
Izraelczycy mają dość ataków na swoje rodziny i dzieci, zaczynają się bronić i niszczyć w odwecie mienie arabów.
Wybuchły również starcia żydowskich osadników z Arabami w Hebronie, Asira al-Qibliya, Beita, Teqoa i Burin. Siły Obronne Izraela postanowiły wysłać dwa dodatkowe bataliony piechoty do Samarii, aby powstrzymać dalszą eskalację sytuacji. Ponadto zwiększono ograniczenia i nasilono kontrole na wjazdach do miast.
W kolejny dzień żydowscy osadnicy ponownie weszli do arabskiego miasta Huwara w środkowej Samarii, gdzie wszczęli zamieszki mszcząc się za ostatni śmiertelny atak terrorystyczny. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu, aby rozdzielić walczących z sobą osadników i Arabów. W trakcie tych starć, osadnik usiłował wjechać samochodem w żołnierzy, którzy ostrzelali pojazd.
Sytuacja pozostaje napięta.
POLITYKA WEWNĘTRZNA
4 lutego wieczorem w Tel Awiwie odbyła się wielka demonstracja antyrządowa pod wspólnym hasłem: „Netanjahu musi odejść”. W demonstracji wzięło udział ponad 100 tys. ludzi.
9 lutego wieczorem w Jerozolimie odbył się duży protest antyrządowy. Protestujący zapalili pochodnie podpalili opony przed rezydencją premiera. W Izraelu można zaobserwować coraz większa polaryzację
W przemówieniu telewizyjnym prezydent Isaac Herzog wzywał do większego dialogu między prawicą a lewicą, ostrzegając, że Izrael pogrąża się w poważnym kryzysie społecznym.
25 lutego wieczorem około 300 tys. Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko reformie sądownictwa. Grupa demonstrantów wtargnęła na autostradę Ayalon, rozpalając ognisko z desek. Policjanci zatrzymali 18 osób.
26 lutego ministerialna komisja ds. legislacyjnych zatwierdziła propozycję dopuszczenia kary śmierci dla terrorystów. Zgodnie z ustawą, sąd będzie mógł wymierzyć karę śmierci tym, którzy popełnili na obywatelach Izraela zbrodnię zabójstwa z powodów nacjonalistycznych.
POLITYKA MIĘDZYNARODOWA
8 lutego burmistrz hiszpańskiej Barcelony, Ada Colau, ogłosiła, że zawiesza wszystkie związki miasta z Izraelem. „Na prośbę ponad 100 podmiotów i tysięcy mieszkańców Barcelony, właśnie zakomunikowałam premierowi Benjaminowi Netanjahu, że zawieszamy stosunki instytucjonalne z państwem Izrael z powodu powtarzających się naruszeń praw człowieka ludności palestyńskiej i nie przestrzegania rezolucji ONZ.”
23 lutego Izrael był jednym ze 141 krajów, które zagłosowały za przyjęciem rezolucji ONZ wzywającej do zakończenia wojny w Ukrainie i wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Przeciwko zagłosowało siedem krajów: Rosja, Białoruś, Korea Północna, Syria, Mali, Erytrea i Nikaragua. W głosowaniu wstrzymały się 32 kraje: Algieria, Angola, Armenia, Bangladesz, Boliwia, Burundi, Chiny, Etiopia, Gabon, Gwinea, Indie, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Kongo, Kuba, Laos, Mongolia, Mozambik, Namiba, Pakistan, Republika Środkowoafrykańska, RPA, Salwador, Sri Lanka, Sudan, Tadżykistan, Togo, Uganda, Uzbekistan, Wietnam i Zimbabwe.
26 lutego 2023 r. izraelskie linie lotnicze El Al otrzymały oficjalne pozwolenie od Omanu na przelot w przestrzeni powietrznej tego kraju. Pierwszym lotem będzie ly083 z Tel Awiwu do Bangkoku, który wystartuje dziś wieczorem o godz. 20:15.
27 lutego 2023 r. Papua-Nowa Gwinea poinformowała, że zamierza otworzyć ambasadę w Jerozolimie. Jak do tej pory Papua-Nowa Gwinea nigdy nie otworzyła swojej ambasady w Izraelu i ma to być jej pierwsze przedstawicielstwo w tym kraju.
CIEKAWOSTKI
Izraelska Agencja Kosmiczna podpisała umowę z NASA dotyczącą pełnej współpracy przy misji księżycowej Beresheet 2. Umowa przewiduje, że amerykańska agencja kosmiczna zapewni pełne wsparcie izraelskiej misji księżycowej, której celem jest wylądowanie dwóch statków kosmicznych na Księżycu w 2025 r.
14 lutego koncern energetyczny Energean po raz pierwszy w historii Izraela rozpoczął eksport ciekłych węglowodorów z izraelskich złóż gazowych na rynki światowe. Pierwszy ładunek został przeniesiony z platformy Karish i sprzedany w ramach umowy marketingowej obejmującej wiele ładunków z firmą Vitol.