Wieści październik i listopad 2022

W październiku izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Działania prowadzono w ramach operacji „Falochron”.

Parlamentarna komisja finansów zatwierdziła budżet 15 mln szekli na zakup kuloodpornych autobusów, które będą obsługiwać linie w Judei i Samarii. Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że we wrześniu doszło do znacznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w Judei i Samarii, oraz w rejonie Jerozolimy. W obszarze tym odnotowano 34 ataki terrorystyczne z użyciem broni palnej, czyli więcej niż jeden dziennie – jest to wzrost o 23% w porównaniu do sierpnia (23 ataki) i o 126% w porównaniu do lipca (15 ataków). Ogółem we wrześniu odnotowano 212 ataków (w sierpniu 172, wzrost o 23%), z czego 139 było z użyciem koktajli Mołotowa. Były też 4 ataki taranowania z użyciem samochodu. We wrześniu zginęło 2 Izraelczyków, a 14 zostało rannych. 15 września w pobliżu Dżeninu zginął 30-letni major Bar Falah, a 21 września w odległości 50 metrów od własnego domu w Holonie została zamordowana 84-letnia Shulamit Rachel Ovadiah. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Dżeninu i Nablusu, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń. Siły Obronne Izraela już w kwietniu rozpoczęły operację „Falochron”, mającą na celu powstrzymać wzbierającą falę terroru. W tym celu w Judei i Samarii rozmieszczono rekordową liczbę 24 batalionów piechoty. Okazuje się jednak, że im bardziej armia wkracza w głąb terytoriów palestyńskich, tym większy opór napotyka. Od początku roku w starciach zginęło ponad 100 Palestyńczyków.

11 października 2022 r. popołudniem ponad 10 000 osób wyszło z osiedla żydowskiego Shavei Shomron w Samarii, w marszu protestacyjnym przeciwko bezsilności władz Izraela wobec arabskiego terroru w Judei i Samarii. Ten tzw. „Marsz Samarii” skończył się na starej stacji kolejowej Sabastia. Przewodniczący Rady Regionalnej Samarii, Jossi Dagan powiedział: „Przybyliśmy tu dzisiaj, aby machać izraelską flagą, aby oświadczyć, że nie poddamy się tym, którzy chcą nas wyrzucić z naszej ziemi. Będziemy nadal osiedlać się tutaj, maszerować i wędrować przez cały nasz kraj. W odpowiedzi na terror, odbudujemy Ziemię Izraela. Cieszymy się, widząc tysiące, które maszerują z nami. Bezradność tego rządu kosztuje naszą krew. Już od ponad miesiąca ostrzegamy, błagamy, krzyczymy: Zamknijcie punkty kontrolne, zabierzcie im broń, powstrzymajcie podżeganie, przeprowadźcie operację wojskową przeciwko Autonomii Palestyńskiej, która finansuje tę falę terroru tutaj! Wygodne życie terrorystów w Nablusie jest więcej warte niż krew obywateli Izraela. To kosztuje krew cywilów, krew żołnierzy i krew ochroniarzy na punktach kontrolnych. Żądamy, aby rząd odzyskał zdrowy umysł, gdyż porzucił życie cywilów i żołnierzy Izraela.”

 

Gaz

 

9 października 2022 r. koncern Energean poinformował, że od rana rozpocznie się pierwszy etap rozruchu platformy gazowej Karish. Podczas tego etapu nastąpi testowe wsteczne przetłoczenie gazu z lądu na platformę, która znajduje się około 100 km od wybrzeża. W ten sposób sprawdzona zostanie integralności systemów. Firma Energean odmówiła podania dokładnej daty rozpoczęcia wydobycia gazu ziemnego, ale nastąpi to w kilka tygodni po zakończeniu wszystkich testów. Siły Obronne Izraela udzieliły zgodę już trzy tygodnie temu, co oznacza, że platforma jest nieustannie chroniona. Obecnie integralności systemów. Firma Energean realizuje harmonogram rozruchu zgodnie z planem.

 

11 października 2022 r. w południe kancelaria premiera potwierdziła, że Izrael i Liban osiągnęły porozumienie w sprawie granicy morskiej. Jair Lapid powiedział: „Jest to historyczne osiągnięcie, które wzmocni bezpieczeństwo Izraela, wstrzyknie miliardy do izraelskiej gospodarki i zapewni stabilność naszej północnej granicy.” Premier zwołał na jutro posiedzenie gabinetu ds. bezpieczeństwa, a następnie odbędzie się specjalne posiedzenie rządu w celu zatwierdzenia umowy morskiej z Libanem.

27 października 2022 r. rząd zatwierdził umowę o granicy morskiej z Libanem. Kilka godzin wcześniej uczynił to rząd Libanu. Wczoraj rozpoczęto produkcję gazu z platformy Karish. Izrael otrzyma 17% zysków z libańskiego pola Qana-Sidon. Pieniądze te trafią do izraelskiej gospodarki i zostaną przeznaczone na zdrowie, opiekę społeczną, edukację i bezpieczeństwo.

Po podpisaniu porozumienia o granicy morskiej z Libanem, Izrael stanie się największym dostawcą gazu do Europy.

Karish dołączyło do Tamar i Lewiatana, aby stać się trzecią platformą morską Izraela dostarczającą gaz ziemny, z których każda jest połączona z lądem osobną infrastrukturą.

 

Polityka międzynarodowa

14 października 2022 r. polskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało na poniedziałek ambasadora Izraela, po tym jak dyplomata skrytykował polski rząd za to, że rzekomo nie zezwala na wyjazdy studentów z Izraela do miejsc pamięci o Holokauście w Polsce. Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział: „Wyjazdy edukacyjne o Holokauście dla izraelskich studentów do Polski zostały zawieszone na początku tego roku z powodu tego, że uzbrojeni strażnicy towarzyszyli studentom w podróżach. Żałuję, że ambasador Jacov Livne zdecydował się komunikować z ministerstwem spraw zagranicznych RP za pośrednictwem mediów i wystąpień publicznych – dodatkowo wprowadzając w błąd opinię publiczną, dlaczego te wyjazdy się nie odbywają. Dla wyjaśnienia sytuacji zostanie on w poniedziałek wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych. Jesteśmy gotowi na przyjęcie izraelskich grup nawet od jutra. Zasady bezpieczeństwa powinny być takie same jak w innych podobnych krajach, czyli brak ochrony zbrojnej. Polska powinna być traktowana według tego samego standardu.”

 

17 października 2022 r. australijski minister spraw zagranicznych Penny Wong oficjalnie ogłosił anulowanie uznania przez Australię, Jerozolimy jako stolicy Izraela. „Nie będziemy wspierać podejścia, które podważa rozwiązanie dwupaństwowe. Australijska ambasada zawsze była i pozostanie w Tel Awiwie.”

 

 

28 października 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało rezolucję wzywającą Izrael do pozbycia się całej swojej broni nuklearnej i umieszczenia swoich obiektów nuklearnych pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Rezolucję poparły 152 państwa, przy sprzeciwie pięciu: Kanady, Izraela, Mikronezji, Palau i Stanów Zjednoczonych. Kolejne 24 kraje wstrzymały się od głosu, w tym członkowie Unii Europejskiej. Projekt rezolucji przygotowała Autonomia Palestyńska i 19 państw, w tym Bahrajn, Jordania, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rezolucja stwierdza, że Izrael jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie i jednym z niewielu spośród 193 państw członkowskich ONZ, które nie podpisało Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Wzywa ona wezwał Izrael „do przystąpienia do Traktatu bez dalszej zwłoki, aby nie rozwijał, nie produkował, nie testował ani w inny sposób nie nabywał broni jądrowej, aby zrzekł się posiadania broni jądrowej i aby wszystkie jego niebezpieczne obiekty jądrowe zostały objęte pełnym zakresem zabezpieczeń Agencji jako ważny środek budowy zaufania między wszystkimi państwami regionu oraz jako krok w kierunku wzmocnienia pokoju i bezpieczeństwa.”

 

LISTOPAD

WYBORY

1 listopada 2022 r. w Izraelu odbyły się piąte w ciągu trzech i pół roku wybory parlamentarne. Uprawnionych do głosowania było 6 788 804 Izraelczyków.

Frekwencja wyborcza wyniosła 71,3%.

 

3 listopada 2022 r. wieczorem Centralna Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów. Uzyskane mandaty: Likud 32, Jesz Atid 24, Syjonizm Religijny 14, Jedność Narodowa 12, Szas 11, Zjednoczony Judaizm Tory 7, Israel Beytenu 6, Raam 5, Chadasz-Ta’al 5, Partia Praca 4. Prawicowy blok polityczny Benjamina Netanjahu uzyskał 64 mandaty.

13 listopada 2022 r. w południe prezydent Isaac Herzog spotkał się z liderem Likudu Benjaminem Netanjahu i powierzył mu mandat na utworzenie nowego rządu. Netanjahu ma teraz 28 dni na utworzenie rządu. Jeśli nie zrobi tego w tym terminie, prezydent ma prawo przyznać mu kolejne 14 dni.

15 listopada 2022 r. popołudniem odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego Knesetu.

 

Polityka międzynarodowa

 

10 listopada 2022 r. Izrael osiągnął historyczne porozumienie z Katarem. Podczas mistrzostw świata będą realizowane bezpośrednie loty czarterowe między między lotniskiem Ben Gurion w Tel Awiwie a międzynarodowym lotniskiem Hamad w Doha. Loty będzie obsługiwać linia lotnicza posiadająca prawa do lądowania w Katarze, z zastrzeżeniem izraelskich wymogów bezpieczeństwa i operacyjnych. Więcej szczegółów zostanie ogłoszonych w odpowiednim czasie. Odwiedzający będą potrzebować zarejestrowanego Hayya (identyfikator kibica wymagany do wjazdu do Kataru podczas turnieju) oraz ważnego biletu lotniczego na podróż do i z Kataru.

18 listopada 2022 r. parlament Azerbejdżanu ogłosił historyczną decyzję o otwarciu ambasady w Izraelu. Ambasada będzie zlokalizowana w Tel Awiwie. W ten sposób Azerbejdżan będzie pierwszym szyickim krajem, który otworzy swoją ambasadę w Izraelu.

 

 

 

 

Ataki terrorystyczne  

Oprócz mniejszych incydentów , tym największym atakiem były bomby w Jerozolimie.

 

23 listopada 2022 r. rano doszło do wybuchu bomby podłożonej przy centralnym dworcu autobusowym na bulwarze Weizmanna przy wjeździe do Jerozolimy. Bomba była ukryta w torbie na skuterze. Wybuch poważnie uszkodził autobus. Rannych zostało 10 osób, w tym 1 w stanie krytycznym i 2 w stanie ciężkim. Jedna z rannych zmarła w szpitalu. Zginął Arieh Shechopek, 16-letni student jesziwy i mieszkaniec dzielnicy Har Nof w Jerozolimie.

W tym samym dniu doszło do wybuchu bomby podłożonej na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu Ramot w północno zachodniej Jerozolimie. Rannych zostało 9 osób. Prawdopodobnie bomba była ukryta w bombie na rowerze. Do wybuchu doszło w momencie, gdy na przystanek podjechał autobus.

Wysoki funkcjonariusz policji powiedział: „Były to duże bomby, które zostały zdetonowane zdalnie przez telefon z dużej odległości, po umieszczeniu ich w workach wypełnionych kulkami, gwoździami i trującym sprayem w celu zwiększenia efektu odłamków i większej liczby rannych. Prawdopodobnie obie bomby zostały umieszczone na dwóch przystankach autobusowych przez jednego terrorystę. Celem było skrzywdzenie jak największej liczby osób. Takie ataki terrorystyczne mają bardziej niszczycielskie skutki, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni.” Atak był wymierzony w dzieci i młodzież szkolną, gdyż była to godzina, gdy uczniowie i studenci dojeżdżają autobusami do szkół. Na drugim z zaatakowanych przystanków w większości znajdowali się studenci jesziwy oraz dziewczęta jadące do religijnej szkoły.