Wieści grudzień

WIEŚCI GRUDZIEŃ

 

Polityka Międzynarodowa

 

7 grudnia Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło przyjętą w październiku przez Piąty Komitet Zgromadzenia Ogólnego wersję tekstu rezolucji wzywającej Izrael do zrezygnowania z broni jądrowej. Rezolucję poparło 149 państw, a 6 było przeciwko: Kanada, Liberia, Izrael, Mikronezja, Palau i Stany Zjednoczone. W Piątym Komitecie Ukraina zagłosowała przeciwko Izraelowi, ale po mocnej krytyce tym razem była nieobecna podczas obrad. Od głosu wstrzymało się 26 państw. Przyjęta rezolucja jest częścią corocznego pakietu ponad 15 antyizraelskich i pro-palestyńskich tekstów zatwierdzanych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Izrael jest jedynym krajem, względem którego kierowanych jest tak wiele rezolucji.

 

15 grudnia Kongres Stanów Zjednoczonych poparł ustawę budżetową 2023 National Defense Authorization Act (NDAA), która ustala politykę obowiązkowych wydatków Pentagonu. Ustawa zawiera znaczne proizraelskie zapisy, co pochwaliło proizraelskie lobby AIPAC: „Te zapisy pomogą Izraelowi chronić się przed ciągłymi zagrożeniami.” W 2023 r. Stany Zjednoczone przekażą 500 mln dolarów na izraelską obronę przeciwrakietową. Poza tym, od 2016 r. funkcjonuje dziesięcioletni program pomocy wojskowej o wartości 38 mld dolarów.

 

19 grudnia Unia Europejska odtajniła dokument sporządzony przez Komisję Europejską w celu udzielenia pomocy Autonomii Palestyńskiej w przejęciu kontroli nad terenami położonymi w obszarze C, która na mocy Porozumień z Oslo miały znajdować się pod pełną kontrolą Izraela. Z dokumentu wynika, że Unia Europejska postanowiła opracować mapy gruntów, aby udowadniać prawa własności ziemi Arabów, bez pozostawiania śladów swojej działalności. W tym celu, prace te miały być prowadzone przez różne organizacje lewicowe, sponsorowane i finansowane w różny sposób ze środków Unii Europejskiej.

30 grudnia 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze do wydania opinii w sprawie konsekwencji prawnych izraelskiej „okupacji” terytoriów Judei i Samarii, które zostały wyzwolone spod Jordanii w ciągu Wojny sześciodniowej w 1967 roku. Rezolucja stwierdza, że obecność Izraela w Jerozolimie, Judei i Samarii jest nielegalna i zwraca się do Trybunału o zalecenie kroków, jakie ONZ i kraje na całym świecie powinny podjąć przeciwko Izraelowi, który, zgodnie z wnioskiem dokonał „aneksji” tych terytoriów. Rezolucja została przyjęta większością głosów 87 do 26, przy 53 krajach wstrzymujących się od głosowania. Przeciwko zagłosowały: Albania, Australia, Austria, Chorwacja, Costa Rica, Czechy, Estonia, Gwatemala, Izrael, Kanada, Kenia, Kongo, Liberia, Litwa, Mikronezja, Nauru, Niemcy, Palau, Papua Nowa Gwinea, Rumunia, Stany Zjednoczone, Togo, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i Wyspy Marshalla. Niestety, ale Polska poparła rezolucję razem z takimi krajami jak Rosja, Chiny, Kuba, Egipt, Iran, Irak, Jordania, Wietnam i inne.

 

Polityka wewnętrzna

W grudniu szef Mossadu David Barnea ostrzegł: „W ostatnich miesiącach zidentyfikowaliśmy niebezpieczne i groźne działania ze strony Iranu. Iran radykalizuje się i nasila próby przeprowadzania ataków terrorystycznych, które codziennie tłumimy na całym świecie. Ostrzegamy również przed przyszłymi zamiarami Iranu, które oni starają się utrzymać w tajemnicy, aby pogłębić i rozszerzyć dostawy zaawansowanej broni do Rosji. Ostrzegamy także przed zamiarami rozszerzenia projektu wzbogacania uranu i ostrzegamy przed zamiarami intensyfikacji ataków na różne sposoby na przyjazne nam muzułmańskie kraje w regionie. Iran nie będzie miał broni nuklearnej ani w nadchodzących latach, ani nigdy. Jest to moje zobowiązanie, jest to zobowiązanie Mosadu. Nie jesteśmy zaskoczeni odwagą irańskiego reżimu. Podczas gdy jedno ich ramię wysyła irańskich dyplomatów do Wiednia, aby negocjowali porozumienie ze światowymi mocarstwami, drugie ich ramię wysyła irańskich terrorystów, aby zabijali niewinnych ludzi na całym świecie tylko dlatego, że są Izraelczykami lub Żydami. Kilka miesięcy temu Mosad zwrócił uwagę, że Iran planuje pomóc Rosji i rzeczywiście ta broń dotarła do rosyjskiej armii. Zwróciliśmy uwagę na dostawy broni do Rosji, pomimo kłamstw słyszanych z Iranu. Irańskie kłamstwa nie są dla nas nowością. A jednak na Zachodzie są elementy, które wzywają do podpisania porozumienia z Iranem, rażąco ignorując irańskie kłamstwa zawarte w samej umowie. Jedyną agencją wywiadowczą, która nie była zaskoczona tym, co zrobił Iran, był Mosad. Jest tak nie tylko z powodu naszego wywiadu, ale także z powodu naszej dogłębnej wiedzy na temat trwających oszustw ze strony Iranu. Irańczycy będą nadal udawać normalny kraj, jednocześnie realizując politykę zniszczenia, terroryzmu i brutalnych działań przeciwko swoim obywatelom, tylko po to, by ich reżim przetrwał.”

27 grudnia Kneset uchwalił rano dwie kluczowe ustawy, torując drogę do zaprzysiężenia w czwartek nowego rządu Netanjahu. Są to: „Ustawa Deriego” i „Ustawa Smotricha”, odpowiednio od szefa Szasu – Arjeha Deriego i przewodniczącego Religijnej Partii Syjonistycznej – Bezalela Smotricha. „Ustawa Smotricha” umożliwia przekazanie władzy nad sprawami cywilnymi w Judei i Samarii z ministra obrony na desygnowanego na ministra finansów Bezalela Smotricha. „Ustawa Deri” zmienia warunki pozbawienia skazanego możliwości pełnienia funkcji ministra, umożliwiając w ten sposób objęcie stanowiska ministra spraw wewnętrznych w nowym rządzie przez szefa Szasu, Arjeha Deri. Równocześnie tymczasowy przewodniczący Knesetu Jariv Levin złożył rezygnację ze stanowiska. Było to wcześniej zaplanowane, gdyż Levin ma zostać ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie.

 

Dzień później wieczorem tysiące demonstrantów przyłączyło się do protestu LGBT przeciwko rządowi w Tel Awiwie. Demonstranci zablokowali drogi w rejonie Azrieli Mall w Tel Awiwie. Policja zablokowała ruch na autostradzie Ayalon w obawie, że protestujący będą próbowali wejść na tę drogę.

 

 

 

Ciekawostki

Od 19 grudnia 2022 r. – Chanuka

 

Światowa Organizacja Turystyki ONZ (UNTWO) uznała Kfar Kama w północnym Izraelu za jedną z najlepszych wiosek turystycznych 2022 roku. Wioska oferuje wyjątkowy wgląd w kulturę i dziedzictwo izraelskiej mniejszości czerkieskiej. Została ona założona w 1878 roku przez czerkieskich uchodźców muzułmańskich uciekających przed wojną rosyjsko-czerkieską. Obecnie izraelska mniejszość czerkieska mieszka w Galilei i stanowi 0,05% całej populacji kraju. Podobnie jak mniejszość druzyjska, mężczyźni z Czerkiesów również podlegają służbie w izraelskiej armii. Kfar Kama zapewnia turystom przeżycie przypominające kapsułę czasu z unikalną architekturą i muzeum dziedzictwa czerkieskiego. Wioska pełna jest restauracji, atrakcji do jazdy konnej dla całej rodziny, mleczarni oferującej warsztaty z procesu produkcji sera oraz centrum ochrony dziedzictwa czerkieskiego, które oferuje wycieczki po zaułkach starej wsi, pokaz audiowizualny i degustacje kuchni czerkieskiej.

 

30 grudnia z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę okołoziemską izraelskiego satelitę EROS-C3. Israel Aerospace Industries poinformowało, że nawiązało łączność z satelitą, który pracuje poprawnie. Satelita EROS-C3 to jeden z najbardziej zaawansowanych satelitów obserwacyjnych na świecie, który wykorzystuje pionierskie technologie. Na satelicie zamontowano między innymi kamerę opracowaną przez Elbit Systems, która może dostarczać obrazy o niezwykle wysokiej rozdzielczości do zastosowań zarówno rządowych, jak i biznesowych.

 

 

 

 

Konflikt Gaza Palestyna

W grudniu odbyły się pojedyncze ataki terrorystyczne , jak i rownież parę rakiet ze strony Gazy.

Dodatkowo ministerstwo spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej wydało oświadczenie wzywające społeczność międzynarodową do bojkotu nowego rządu Izraela. „Państwo Palestyna odrzuca aneksjonistyczne, brutalne, rasistowskie i podżegające do czystek etnicznych wytyczne polityki nowego rządu Izraela. Państwo Palestyna uważa ten program za egzystencjalne zagrożenie dla narodu palestyńskiego oraz jego niezbywalnych i nienaruszalnych praw. Wzywamy społeczność międzynarodową do wywiązania się ze swoich obowiązków i odrzucenia wszelkich kontaktów z rządem zaangażowanym w popełnianie międzynarodowych zbrodni, w tym aneksję, prześladowania polityczne i dyskryminację rasową. Wzywamy społeczność międzynarodową, w tym Radę Bezpieczeństwa ONZ, do zapewnienia ochrony narodu palestyńskiego przed trwającą izraelską kampanią wywłaszczania i wysiedlania, kolonizacji i aneksji, czystek etnicznych i prześladowań.”