Wieści grudzień 2018
1 grudnia 2018 r. Hamas wezwał wszystkie arabskie i muzułmańskie organizacje do współpracy przeciwko amerykańskiemu projektowi rezolucji, która została poddana pod głosowanie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ i która potępi ataki rakietowe Hamasu na Izrael. Zatwierdzenie rezolucji, by miało szerokie implikacje, ponieważ uznało by Hamas jako organizację terrorystyczną i obciążyło odpowiedzialnością cały palestyński ruch oporu.
1 grudnia 2018 r. wieczorem w Betlejem odbyła się uroczystość zapalenia oświetlenia gigantycznej choinki wystawionej przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego. W uroczystości uczestniczył palestyński premier Rami Hamdallah i przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego w Ziemi Świętej ksiądz Francesco Patton. Hamdallah powiedział, że Palestyńczycy opierają się izraelskim planom “wykorzenienia nas i pozbawienia nas naszej cywilizacji i historii.”
1 grudnia 2018 r. delegacja Stanów Zjednoczonych w ONZ poinformowała, że zdobyła poparcie Unii Europejskiej dla projektu rezolucji, która potępia ostrzał rakietowy terytorium Izraela prowadzony przez Hamas. W tekście proponowanej rezolucji znalazło się określenie Hamasu jako organizacji terrorystycznej. Wszystkie 28 państw Unii Europejskiej zgodziły się poprzeć projekt rezolucji, która zostanie poddana pod głosowanie przed Zgromadzenie Ogólne ONZ .
3 grudnia 2018 r. – rozpoczęła się Chanuka
Papież Franciszek spotkał się w Watykanie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Abbas poinformował papieża o najnowszych wydarzeniach w “Palestynie” i implikacjach amerykańskiej decyzji uznającej Jerozolimę za stolicę Izraela. Poinformował go również o domniemanym “naruszeniu praw narodu palestyńskiego, ich ziemi i świętych miejsc, szczególnie w Jerozolimie”. Papież wezwał do wdrożenia “dwupaństwowego rozwiązania” w celu rozwiązania konfliktu arabsko-palestyńsko-arabskiego
W tym samym dniu Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację “Północna Tarcza”, która ma na celu zniszczenie podziemnych tuneli terrorystycznych na granicy z Libanem .Tunele powstają przez skomplikowany proces drążenia w twardej skale.Częściowo posiadają systemy wentylacji, rurociąg z wodą oraz oświetlenie elektryczne.Prowadzą z Libanu w głąb Izraela. Kopane są przez Hezbollah , aczkolwiek przy „współpracy” z Libanem.
Izraelską operacje poparły Niemcy , Wielka Brytania i Bahrajn.
4 grudnia 2018 r. ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych Ron Dermer odwiedził rezydencję ambasadora Polski w Waszyngtonie i wziął udział w połączonej uroczystości poświęconej 100. rocznicy niepodległości Polski i 70. rocznicy niepodległości Izraela. Dermer powiedział: “Relacje między naszymi krajami są tak silne, że mam nadzieję, że w przyszłym roku polski ambasador w Izraelu pójdzie za przykładem amerykańskiego ambasadora i zapali menorę w polskiej ambasadzie w Jerozolimie.” Przy okazji Dermer podziękował ONZ, Egiptowi i Katarowi za pomoc w osiągnięciu zawieszenia broni z Hamasem w Strefie Gazy. Wyraził także nadzieję, że uda się osiągnąć długoterminowe porozumienie, które zapewni Izraelowi bezpieczeństwo i umożliwi rozwój Gazie.
5 grudnia 2018 r. w Dubaju odbyła się uroczystość otwarcia pierwszej synagogi w mieście. W tym celu został wynajęty niewielki budynek w spokojnej dzielnicy mieszkaniowej. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono publicznie lokalizacji synagogi.
6 grudnia 2018 r. wieczorem przez przejście graniczne Eretz do Strefy Gazy wjechał wysłannik Kataru, Mohammed al-Amedi. Przywiózł on 15 mln $, które jutro zostały wypłacone palestyńskim urzędnikom w strefie.
Forum ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęło deklarację wzywającą państwa Unii do podjęcia kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa gminom, instytucjom i obywatelom żydowskim w Europie “w celu zapewnienia w przyszłości Żydom takie samo poczucie bezpieczeństwa i wolności, jak wszystkim pozostałym obywatelom Unii Europejskiej.” Ponadto podkreślono znaczenie edukacji i pamięci o Holocauście, oraz zwrócono uwagę na potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi w internecie na wszelkie treści antysemickie i wzywające do aktów terroru.
A na forum ONZ głosowana była amerykańska propozycja rezolucji potępiającej organizację terrorystyczną Hamas za ostrzał rakietowy Izraela. Rezolucja nie został przyjęta – poparło ją 87 państw, 57 głosowało przeciwko, a 33 wstrzymały się od głosu. W ten sposób nie uzyskała wymaganej dwóch trzecich większości. Specjalny przedstawiciel USA ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt powiedział: “Jest to absolutnie wstydliwe! ONZ nie potępiła Hamasu nawet po latach ataków, takich jak zamachy samobójcze, porwania, rakiety i inne ataki przeciwko Izraelczykom. Oklaski po głosowaniu mówiły wszystko. Hamas rani Izraelczyków, Palestyńczyków i pokój. Kiedy ONZ będzie mówić prawdę?” Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział: “Kilka dni po tym, jak Hamas bezkrytycznie wystrzelił tysiące rakiet na obywateli Izraela, ONZ nie mogła przyjąć rezolucji potępiającej tę grupę terrorystów. To kolejny haniebny akt uprzedzenia wobec państwa żydowskiego.”
W grudniu obfite deszcze spowodowały powodzie w wielu miejscach kraju. Służby ratownicze ratowały ludzi uwięzionych w samochodach na zatopionych odcinkach dróg. Dzięki opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1,5 cm.
Palestyńczycy dalej demonstrowali wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie, ale większość demonstrantów utrzymywała się w bezpiecznej odległości od płotu granicznego.
Doszło też do kilkukrotnych ataków na obszarze Izraela , podobnych jak w Ofra, gdzie pojedyńczy terroryści atakują taranując autem, strzelając lub godząc nożem.
Ataki nie są przeprowadzane przez samotne wilki, ale są częścią nowej inicjatywy Hamasu, który postanowił otworzyć nowy front w Judei i Samarii.
9 grudnia 2018 r. wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu Izraelczyków czekających na przystanku autobusowym przy wjeździe do osiedla żydowskiego Ofra w południowej części Samarii. Rannych zostało 7 osób, w tym w stanie ciężkim 21-letnia ciężarna kobieta.
W tym samym tygodniu członek biura politycznego Hamasu, Khalil al-Hajja, powiedział, że jego organizacja rozpoczyna “Operację Ground Zero” ze Strefy Gazy na Zachodni Brzeg. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Jeśli będą trwały walki w Judei i Samarii, to nie będzie zawieszenia broni w Strefie Gazy.” Premier polecił także wyburzenie w ciągu 48 godzin domów terrorystów w Judei i Samarii. Ponadto podjęto decyzję o zwiększeniu administracyjnych aresztowań terrorystów Hamasu w Judei i Samarii. W rejonie zostały także wzmocnione siły wojskowe, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców i umożliwić utrzymanie skutecznej blokady obszaru, w którym poszukiwani są terroryści. Premier zwrócił się także do prokuratora generalnego, aby podjął kroki prawne w celu umożliwienia budowy 82 nowych mieszkań w osiedlu żydowskim Ofra. Nakazał także utworzenie dwóch nowych stref przemysłowych przy osiedlach żydowskich Avnei Hefetz i Beitar Illit. “Oni myślą o wykorzenieniu nas z naszej ziemi, ale nie odniosą sukcesu.”
10 grudnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu poinformował, że Oman wyraził zgodę na wejście izraelskich lotów cywilnych w swoją przestrzeń powietrzną, co skróci czas podróży z Izraela do Indii. Zezwolenie na przeloty wydał sułtan Omanu, Qaboos bin Said al Said. “Nasza dyplomatyczna mapa bardzo zmieniła się po dyplomatycznych wysiłkach Izraela. W tej chwili możemy latać nad Egiptem, Czadem i najwyraźniej nad Sudanem. Wchodzimy w świat. Musimy zrozumieć izraelską dyplomację, to, co się tutaj dzieje, to bezprecedensowa rewolucja.” Wcześniej Arabia Saudyjska wydała zezwolenie na przeloty indyjskich samolotów lecących do Izraela.
11 grudnia 2018 r. włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini odwiedził Zachodni Mur oraz Instytut Jad Vashem w Jerozolimie. “Polityka Unii Europejskiej w ostatnich latach była całkowicie niezrównoważona … w ocenie konfliktu na Bliskim Wschodzie, potępiała i karała Izrael co 15 minut … Izrael jest bezpieczną przystanią dla europejskich i zachodnich wartości w regionie … ktokolwiek chce pokoju, wspiera Izrael. Izrael jest fortecą dla obrony Europy i Bliskiego Wschodu.” Minister turystyki Jariv Levin wezwał Włochy do przeniesienia swojej ambasady do Jerozolimy.
Egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi poinformował, że Egipt przeznaczy 71 mln $ na renowację synagog i miejsc dziedzictwa żydowskiego w tym kraju. Minister starożytności Egiptu, Khaled El Anany powiedział, że “odnawianie żydowskich synagog jest podobnie ważne jak renowacja dziedzictwa faraonów, islamu i koptów. Żydowskie przedmioty i synagogi należą do egipskiego rządu. Większość synagog w Egipcie jest w złym stanie i musi zostać odnowiona, aby mogły zostać przekształcone w ośrodki turystyczne dla gości.”
12 grudnia 2018 r. minister budownictwa Joav Galant zapowiedział utworzenie kompleksu ambasad w Jerozolimie. Nowoczesny kompleks dziewięciu ambasad ma powstać w południowo-wschodniej dzielnicy East Talpiot
13 grudnia 2018 r. w nocy izraelskie siły specjalne otoczyły dom w arabskiej wiosce Surda w pobliżu Ramallah w Samarii, w którym ukrywali się terroryści odpowiedzialni za atak terrorystyczny przy osiedlu żydowskim Ofra. Podczas próby aresztowania doszło do wymiany ognia, w której zginął terrorysta Salah Omar Salah Barghouti. Był on powiązany z Hamasem. Aresztowano także kilku innych terrorystów, powiązanych z atakiem na Ofra. Odnaleziono także samochód, przy pomocy którego przeprowadzono ten atak.
Tej samej nocy izraelskie siły specjalne otoczyły dom w Nablusie w Samarii, w którym ukrywał się palestyński terrorysta Ashraf Na’alwa, który 7 października przeprowadził atak terrorystyczny w strefie przemysłowej Barkan. Podczas próby jego aresztowania doszło do wymiany ognia, w której zginął terrorysta. Poszukiwania terrorysty zajęły dwa miesiące. W trakcie tej operacji aresztowano kilkanaście osób, które pomagały ukrywać się terroryście. Przesłuchania podejrzanych ujawniły, że Na’alwa planował przeprowadzenie kolejnego ataku.
Popołudniu w Ramallah zebrało się kilkuset Palestyńczyków, demonstrujących przeciwko izraelskim zbrodniom. Takimi słowami nazwano działania izraelskich sił specjalnych, podczas których zabito poszukiwanych terrorystów. Koordynator palestyńskich sił bezpieczeństwa, Isaam Baker powiedział: “Morderstwa popełniane z zimną krwią, nie zniechęcą naszego narodu od kontynuowania walki.” Baker wezwał międzynarodową społeczność do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony Arabom mieszkającym w Judei i Samarii. Palestyński premier Rami Hamdallah nazwał terrorystów “narodowymi bohaterami”.
Po tych wydarzeniach nasiliły sie protesty w Gazie , i w wielu miejscach w kraju zostały wywołane zamieszki
14 grudnia 2018 r. francuska społeczność żydowska poinformowała, że po raz pierwszy protesty “żółtych kamizelek” spontanicznie organizowane we Francji zaczęły przybierać antysemickie zabarwienie. Na jednym z mostów na autostradzie z Marsylii do Paryża wywieszono olbrzymi baner z napisem: “Macron jest dziwką Żydów.” Sugerowane jest w ten sposób, że Żydzi kontrolują francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. W sieciach społecznościowych krążą następujące informacje: “To bogaci Żydzi doprowadzili Macrona do władzy, aby był ich marionetką i to oni pociągają za sznurki”; “Żydzi są odpowiedzialni za obniżenie podatków dla bogatych, i za całą trudną sytuację finansową Francji”; “Żydzi świętują, podczas gdy Francuzi nie mają nic do jedzenia.”
16 grudnia 2018 r. wysłannik francuskiej komisji spraw zagranicznych, Claude Goasguen powiedział, że libańska armia oraz siły pokojowe UNIFIL obawiają się Hezbollahu. Goasguen został wysłany przez Francję w celu przygotowania strategicznej oceny sytuacji na Bliskim Wschodzie. W ostatnich tygodniach odwiedził Liban i Irak, a w tym tygodniu Arabię Saudyjską. Po drodze zatrzymał się, by przyjrzeć się tunelom terrorystycznym Hezbollahu przekraczającym północną granicę Izraela. W specjalnym wywiadzie powiedział: “Tunele wykopane przez Hezbollah są całkowitym pogwałceniem Rezolucji nr 1701. Sytuacja na tym obszarze jest poważna, prawie osiągając stan wojny na północnej granicy. Siły UNIFIL wiedziały o budowie tuneli i nic nie zrobiły, mimo że mieli do tego wszystkie środki.”
17 grudnia 2018 r. Rosja wystosowała list do libańskiego rządu, ostrzegając, by Liban nie naruszał Rezolucji nr 1701 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zasugerowano, aby libański rząd wziął pełną odpowiedzialność za całe terytorium Libanu i nie pozwolił Hezbollahowi na łamanie prawa i naruszanie granic Izraela. Równocześnie wezwano Liban do zapewnienia neutralizacji istniejących tuneli transgranicznych.
Opublikowano też wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonej w Autonomii Palestyńskiej. Okazało się, że gdyby teraz zostały przeprowadzone wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej, Hamas wygrałby nad Fatahem w stosunku 49% do 42%. W rezultacie Hamas przejąłby kontrolę nad Autonomią Palestyńską. Hamas od dawna domaga się przeprowadzenia wyborów, czemu sprzeciwia się Fatah.
19 grudnia 2018 r. Kneset zatwierdził we wstępnym czytaniu ustawę przewidującą wydalanie rodzin terrorystów z miejsca zamieszkania na terytorium Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii. Wydalenie będzie odbywało się w ciągu siedmiu dni od wydania decyzji administracyjnej. Projekt ustawy poparło 69 posłów, a 38 było przeciwko. Kneset przyjął także we wstępnym czytaniu ustawę o normalizacji osiedli żydowskich w Judei i Samarii
19 grudnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu ostro skrytykował libańską armię za ignorowanie, a niekiedy nawet pomaganie, wysiłkom organizacji terrorystycznej Hezbollah rozbudowy jej infrastruktury militarnej w południowym Libanie. Odrzucił sugestie Hezbollahu, że tunele transgraniczne służą do “samoobrony”, mówiąc, że były przeznaczone do ataków terrorystycznych i do “podbicia” części północnego Izraela. Tunele miały być użyte do “penetrowania naszego terytorium, porywania naszych ludzi, w tym naszych cywilów, mordowania cywilów i podbicia północnej części Galilei. To nie tylko akt agresji, ale akt wojny. To nie jest prawo do samoobrony, ale część propagandy agresji dążącej w kierunku unicestwienia Izraela i podboju jego terytorium, deklarowanej przez Hezbollah. Hezbollah jest narzędziem Iranu. Obaj są oddani sprawie naszej destrukcji. Popełniają zbrodnie wojenne przeciwko naszym cywilom i przeciwko cywilom libańskim
19 grudnia 2018 r. na wniosek Izraela i Stanów Zjednoczonych odbyła się specjalna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcona przypadkom łamania przez Hezbollah postanowień Rezolucji nr 1701. Ambasador Izraela, Danny Danon ujawnił zdjęcia lotnicze prywatnego kompleksu Hezbollahu położonego w południowej części libańskiej wioski Kfar Kila, w odległości około 80 metrów od izraelskiej granicy. Ze znajdującej się tam fabryki cementu, rozpoczynał się podziemny tunel transgraniczny, który przechodził tuż obok punktu obserwacyjnego sił UNIFIL. Danon powiedział, że “Izrael przekazał UNIFIL dokładne informacje o lokalizacji tunelu, a UNIFIL przekazał je dalej armii libańskiej, która następnie uniemożliwiła błękitnym hełmom dotarcie na ten obszar, co umożliwiło Hezbollahowi dalsze ukrywanie działań przy budowie tunelu. Przedstawiciele armii libańskiej pracują dla Hezbollahu, podczas gdy UNIFIL nie podejmuje koniecznych działań, aby wypełnić swój mandat w regionie. Hezbollah na tym obszarze zbudował bazę terrorystyczną wymierzoną przeciwko Izraelowi. Jest ona ukryta pośrodku dużych skupisk ludności cywilnej, co nie tylko wyraźnie narusza Rezolucję nr 1701, ale także wykorzystuje cywilów libańskich jako ludzkie tarcze.
Po długiej dyskusji Rada Bezpieczeństwa ONZ nie potępiła tuneli terrorystycznych Hezbollahu.
Dzien póżniej Siły Obronne Izraela poinformowały, że po dokładnym zbadaniu odkrytych tuneli terrorystycznych, rozpoczęto ich wyburzanie.
20 grudnia 2018 r. Unia Europejska ogłosiła, że w 2019 r. przekaże agencji UNRWA 153 mln euro, co oznacza zwiększenie finansowania przez Unię Europejską o kolejne 20 mln euro (23 mln $). Unia Europejska stała się największym pojedynczym darczyńcą UNRWA. Odkąd Stany Zjednoczone ogłosiły wycofanie się z finansowania, organizacja otrzymała 100 mln $ z Kataru, Kanady, Szwajcarii, Turcji, Nowej Zelandii, Norwegii, Korei, Meksyku, Słowacji, Indii i Francji.
21 grudnia 2018 r. wysoki urzędnik poinformował, że Izrael odrzucił ofertę Rosji, która chciała by Izrael odegrał rolę pośrednika w porozumieniu między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.
23 grudnia 2018 r. grupa uzbrojonych islamskich terrorystów przekroczyła wieczorem linię bezpieczeństwa przy granicy Izraela na Wzgórzach Golan. Izraelscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze, zmuszając podejrzane osoby do oddalenia się.
24 grudnia 2018 r. liderzy koalicji rządowej zgodzili się na rozwiązanie Knesetu i ogłoszenie przedterminowych wyborów, które odbędą się 9 kwietnia 2019 r. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że przedterminowe wybory mogą się odbyć teraz, ponieważ zneutralizowane zostało zagrożenie groźbą ataków Hezbollahu z tuneli. Sondaże opinii publicznej mówią, że największe szanse na wygraną ma partia Likud i Benjamin Netanjahu.
25 grudnia 2018 r. wieczorem izraelski system obrony przeciwrakietowej zestrzelił syryjskie rakiety przeciwlotnicze systemu S-200, które naruszyły izraelską przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan.
Po tym incydencie doszło do serii nalotów powietrznych na cele w Syrii. Do nalotu doszło kilka minut po tym, jak grupa wysokich dowódców Hezbollahu wsiadła na pokład irańskiego samolotu, który wcześniej przyleciał z Iranu i miał odlecieć do Teheranu. Chodzi o samolot Boeing 747 z irańskich linii lotniczych Fars Air Qeshm. Zbombardowano kilka irańskich magazynów amunicji. Między innymi zniszczono magazyn z cenną amunicją kierowaną przez GPS. Syria oskarżyła Izrael o przeprowadzenie ataku. Izrael nie skomentował tych doniesień. Równocześnie libańskie media poinformowały, że izraelskie samoloty operowały w przestrzeni powietrznej nad południowym Libanem. Przeprowadzały one symulowane naloty na cele naziemne.
28 grudnia 2018 r. w wieku 79 lat po walce z rakiem zmarł izraelski pisarz Amos Oz (urodził się jako Amos Klausner w maju 1939 r. w Jerozolimie). Pozostawił żonę Nili, oraz troje dzieci Fanię, Galię i Daniela. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Był on zdobywcą wielu literackich nagród.
28 grudnia 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Rio de Janeiro z prezydentem Brazylii, Jairem Bolsonaro. Netanjahu powiedział: “Jest to historyczna wizyta, po raz pierwszy odwiedzam Brazylię. Wykuwamy tutaj wielki sojusz o ogromnej sile blisko ćwierć miliarda ludzi, który otwiera nam nową stronę współpracy, która pomoże obywatelom obu krajów w gospodarce, technologii i bezpieczeństwie.” Wizyta koncentruje się na inauguracji Jaira Bolsonaro jako nowego prezydenta Brazylii, 1 stycznia w stolicy kraju, Brasilii. Bolsonaro ogłosił po wyborach, że zamierza przenieść ambasadę brazylijską do Jerozolimy.
29 grudnia 2018 r. izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych złożyło wieczorem oficjalny protest do Jordanii, po tym, jak jordański minister Jumany Ghunaimata deptał izraelską flagę. Stało się to podczas wizyty w siedzibie związku zawodowego w Ammanu, gdzie odbyło się spotkanie jordańskiego rządu. Działacze związkowi rozłożyli przed wejściem izraelską flagę, zachęcając przechodniów do przechodzenia po niej, a w ten sposób okazywania pogardy dla państwa Izrael.
30 grudnia 2018 r. minister turystyki Jariv Levin poinformował, że w ten weekend do Izraela przyleciał turysta numer 4 miliony. Oznacza to pobicie kolejnego rekordu przez branżę turystyczną.