Wieści wrzesień 2018

Wrzesień był miesiącem pełnym Świąt żydowskich. Armia Izraela szczególnie w tym czasie dbała o bezpieczeństwo jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Nie doszło do żadnych większych ataków lecz ogólna sytuacja w Izraelu w kwestii Gazy i Palestyńczyków jest kiepska.

-rozpoczęto przygotowania do zamknięcia izraelskiej ambasady w Paragwaju po tym jak prezydent Paragwaju Mario Abdo Benitez poinformował, że ambasada jego kraju w Izraelu zostanie ponownie przeniesiona z Jerozolimy do Tel Awiwu, cofając w ten sposób decyzję podjętą 16 maja b.r. przez swego poprzednika, Horacio Cartesa. Dodał, że Paragwaj zawsze będzie szanował prawo międzynarodowe. Równocześnie powiadomiono, że w Paragwaju zostanie otworzona ambasada Palestyny.

 

– w Strefie Gazy bez zmian , są ataki, są płonące balony , latawce , brak pokoju i porozumienia

 

– Agencja Żydowska poinformowała, że liczba Żydów na świecie wzrosła do 14,7 mln, co oznacza wzrost o 100 tys. od 2017 r. Około 8,1 mln Żydów mieszka poza Izraelem, w tym 5,7 mln w Stanach Zjednoczonych, 453 tys. we Francji, 391 tys. w Kanadzie, 290 tys. w Wielkiej Brytanii, 180 tys. w Argentynie, 172 tys. w Rosji, 116 tys. w Niemczech, 113 tys. w Australii, 27 tys. w krajach muzułmańskich (8,5 tys. w Iranie, 2 tys. w Maroku, 1 tys. w Tunezji). Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że populacja Izraela na koniec roku wzrosła do 8 907 000 mieszkańców (rok temu było 8 773 000). W liczbie tej znajduje się 6 625 000 Żydów (74,4% ogółu populacji), 1 864 000 Arabów (20,9%), inne narodowości 418 000 (4,7%).

 

– Ameryka ogłosiła decyzję o zamknięciu misji Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie , ponieważ organizacja nie podjęła żadnych kroków w kierunku wznowienia negocjacji z Izraelem.

Wysłannik OWP do Stanów Zjednoczonych, Husama Zomlota poinformował, że amerykańskie władze anulowały jego wizę oraz wizy członków jego rodziny, zablokowały ich konta bankowe, oraz nakazały im natychmiastowe opuszczenie kraju. Administracja Trumpa anulowała także 10 mln $ na wsparcie żydowsko-palestyńskich programów koegzystencji. Pieniądze zostaną przekazane na programy koegzystencji Żydów z izraelskimi Arabami. Stany Zjednoczone zamknęły także wszystkie rachunki bankowe powiązane z Autonomią Palestyńską lub OWP.

 

– „Trump, w przeciwieństwie do konwencjonalnego świata dyplomacji, okazuje się być prezydentem o uporządkowanym sposobie myślenia. Jest nadzwyczajnym prezydentem. Jest jak Lincoln w swoim czasie, on już prześcignął Reagana, który był nadzwyczajnym prezydentem. Chociaż jest to tylko symboliczny akt, to jest pewne znaczenie w fakcie, że Palestyńczycy nie będą już mogli podnosić swojej flagi w Waszyngtonie. Nie mogą z jednej strony powstrzymać się od wznowienia negocjacji pokojowych i wspierać terroryzm, a z drugiej strony otrzymywać wszystko co tylko zechcą. Dzisiaj Palestyńczycy otrzymują miliony dolarów z całego świata. Wszędzie są witani na czerwonych dywanach, i jak mały chłopiec, który dostaje wszystko czego chce, bez żadnego wkładu od siebie, mówią sobie, że jeśli i tak dostaniemy wszystko, to po co mamy się zmieniać? „

 

 

– 18 września 2018 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały syryjską bazę wojskową w pobliżu miasta Latakia w Syrii. Celem były magazyny z bronią przygotowywaną do transportu dla libańskiego Hezbollahu. W nalocie zginęło 2 Syryjczyków. Podczas nalotu doszło do incydentu, w którym syryjska rakieta przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. Zginęło 15 członków załogi rosyjskiego samolotu.

Cała ta sytuacja doprowadziła do nowego konfliktu. W pierwszych wypowiedziach Putina mowa było o

„łańcuchu tragicznych okoliczności”. Po czym 2 dni później rosyjska ambasada w Izraelu wydała oświadczenie obciążające Izrael odpowiedzialnością za zestrzelenie rosyjskiego samolotu .

Z Izraela wyruszyła specjalna delegacja, by tą kwestię wyjaśnić, ale jej raport został przez Rosję odrzucony.

 

Rosjanie przedstawili dowody, że Izraelczycy poinformowali stronę rosyjską, że celem ich ataku lotniczego będą cele położone w północnej Syrii, podczas gdy izraelskie samoloty F-16 zaatakowały bazę przy porcie Latakia w zachodniej Syrii. „Siły Obronne Izraela nie podały lokalizacji swoich samolotów i nie określiły dokładnie swoich celów, twierdząc, że zamierzają zaatakować kilka obiektów przemysłowych w północnej Syrii, w pobliżu obszaru działania rosyjskiego Ił-20. Dezinformacja zmusiła rosyjskie dowództwo do nakazania samolotowi rekonesansowemu powrotu do bazy lotniczej Khmeimim, natomiast izraelskie samoloty niemal natychmiast zaatakowały syryjską bazę w sąsiednim mieście portowym Latakia w zachodniej Syrii. Po pierwszym ataku w Latakii, izraelskie samoloty aktywowały systemy blokujące radary i wycofały się, przygotowując się do kolejnego ataku. Gdy rosyjski samolot przygotowywał się do lądowania, jeden z izraelskich odrzutowców zbliżył się do Latakii. Izraelski pilot musiał być świadomy faktu, że Ił-20 ma znacznie większy przekrój poprzeczny niż jego F-16, i stałby się preferowanym celem dla syryjskich jednostek obrony przeciwlotniczej, które używają starych systemów rakietowych, nie umiejących rozróżnić samolotów nieprzyjacielskich od sojuszniczych. Tak więc, dla Syryjczyków, samolot rozpoznawczy mógł pojawić się jako grupa izraelskich odrzutowców.” Ostatecznie Rosjanie stwierdzili, że izraelskie samoloty wykorzystały rosyjski samolot transportowy jako osłonę przed syryjskimi rakietami przeciwlotniczymi, i w konsekwencji rosyjski Ił-20 został zestrzelony. Rosyjski minister obrony Siergiej Szoigu powiedział, że Rosja w ciągu kilku tygodni dostarczy Syrii system obrony przeciwlotniczej S-300, co ma na celu „uspokojenie niektórych gorących”, których działania „stanowią zagrożenie dla naszych żołnierzy”. Dostawa tego systemu była odkładana od 2013 r. ze względu na prośby i naciski ze strony Izraela.

 

Już parę dni później system ten został do Syrii dostarczony   gdzie syryjski minister spraw zagranicznych Walid Muallem z zadowoleniem rzekł , że S-300 wystarczy, aby odpowiedzieć na groźby związane z izraelskim zagrożeniem! Syria zapłaciła 1 mld $ za dostarczenie rosyjskiego systemu S-300.

Co dalej?